• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 17 °C

Baro Başkanları: "Yeni Anayasa Konusu Zamanlama Açısından Doğru Değil"

Baro Başkanları: "Yeni Anayasa Konusu Zamanlama Açısından Doğru Değil"
Çorum'da toplanan Karadeniz Bölgesi Baro Başkanları, "Ülkemizin güvenliği ve huzuru ile ilgili ciddi sıkıntı ve endişelerimizin olduğu bir dönemde, yeni anayasa konusunu zamanlama açısından doğru bulmuyoruz." dedi.

6. Karadeniz Bölgesi Baro Başkanları Toplantısı, Çorum Barosu'nun ev sahipliğinde yapıldı. Toplantının sonunda, Çorum Baro Başkanı Altan Akpınar ile Amasya, Artvin, Bartın, Bolu, Çankırı, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Karabük, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon ve Zonguldak baro başkanlarının imzasıyla, ortak sonuç bildirgesi kamuoyu ile paylaşıldı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Son günlerde ülkemizde meydana gelen terör olayları karşısında barolar ve avukatlar olarak yoğun üzüntü ve endişe taşımaktayız. Millet olma bilincini ve ruhunu tekrar tazeleyerek insan hakları, hukukun üstünlüğü demokrasi ve adalet paydasında kucaklaşmaya her zamandan fazla ihtiyaç duymaktayız. Özellikle ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, toplumumuzun etnik ve kültürel yapısına yönelik olduğu kadar onlarca insanımızın, gençlerimiz ve güvenlik görevlilerimizin canına kast eden terör olayları karşısında birlikte tavır ve ortak duruş sergilemenin her zamandan daha çok gerekli olduğuna inancımızı bir kez daha dile getirmekteyiz. Bu kavganın bir hak arama kavgası değil bilakis Anadolu toprağına çökme ve bu coğrafyada birlikte yaşama irademizi ortadan kaldırma kavgası olduğunu bir kez daha hatırlatır bu uğurda can veren aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anmayı görev addederiz. Terörle mücadele kapsamında idari, hukuki ve siyasi sorumluluk sahibi kişi ve kurumların sorumlulukların gereğini demokratik hukuk devleti kuralları çerçevesinde yerine getirmeleri ve toplum olarak hakkımız olan güven, esenlik ve iç barış ortamının ivedilikle tesis edilmesini bir vatandaşlık hakkı olarak talep etmekteyiz.

"YENİ ANAYASA TARTIŞMALARINI ZAMANLAMA AÇISINDAN DOĞRU BULMUYORUZ"

Ülkemizin güvenliği ve huzuru ile ilgili ciddi sıkıntı ve endişelerimizin olduğu bir dönemde, bu sorunların örtülerek gerekli ve ivedi olmadığına inandığımız Yeni Anayasa adı altında çalışma yapılmasını gündeme taşıyarak ilave uzlaşmazlıklar yaratmayı zamanlama açısından doğru bulmuyoruz. Kaldı ki Türkiye'nin huzur ve iç barışa kavuştuktan sonra öncelikle ve ivedilikle seçim yasası ile siyasi partiler yasasını evrensel, demokratik kurallar çerçevesinde değiştirmek gibi bir zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu bağlamda anayasal parlamenter sisteme işlerlik kazandırılarak hukuk devletinin ve yargı bağımsızlığının gereklerinin yerine getirilmesini tartışılmaz önceliğimiz olarak görmekteyiz.

"ÇOCUKLARA YÖNELİK CİNSEL TACİZLERE KARŞI SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ"

Hepimizi derinden üzen ve gündemimizi işgal eden küçüklere karşı cinsel taciz eylemlerinin sadece adli önlemlerle sonlandırılamayacağı konunun ahlaki, dini, eğitsel, sosyolojik ve ekonomik boyutları irdelenmeksizin çözülemeyeceği, devletin bu konuda adeta seferberlik ilan ederek bütün paydaşları da çözüme katarak bu insanlık dışı problemi ivedilikle çözme sorumluluğu bulunmaktadır. Bu anlamda tüm ilgililerin sorumluluklarının bilinciyle, her türlü söylem ve eylemlerine özen göstermeleri gereğini bir kez daha vurgularız. Suç faillerinin ve ihmali olanların ivedilikle tespiti, adli merciler önüne çıkarılması, yasal müeyyidelerin en caydırıcı şekilde tavizsiz uygulanması, bu suçla mücadelede etkin bir yöntem olacağı gibi örselenmiş kamu vicdanını da rahatlatacaktır."

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim