• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 7 °C

Baro Başkanlarından Aile Bakanı'nın Açıklamalarına Çok Sert Tepki

Baro Başkanlarından Aile Bakanı'nın Açıklamalarına Çok Sert Tepki
Baro Başkanları, Karaman’da bir vakıf yurdunda 45 çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiasıyla başlatılan soruşturmanın takipçisi olacaklarını bildirdi.

Ankara Barosu, Hatay Barosu, Bursa Barosu, Elazığ Barosu, Adana Barosu, Mersin Barosu, Denizli Barosu, İzmir Barosu, Antalya Barosu, Gaziantep Barosu, Kırıkkale Barosu, Ordu Barosu, Manisa Barosu, Giresun Barosu, Sakarya Barosu ve Aydın Barosu Başkanları, ortak bir açıklama ile, Karaman'daki tecavüz vakasını ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'nın olayla ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Baro Başkanlarının açıklamaları şöyle:

ÇOCUK İSTİSMARI TOPLUMSAL BİR UTANÇTIR

Karaman’da yaşanan çocuk istismarının kamuoyuna yansıması ertesinde yaşanan tartışmalar, bu alanda ortak bir politika koyma zorunluluğunu bir kez daha göstermiştir. Siyasi görüş inanç ve düşünce ayrımı yapmaksızın,

Bizi böylesi bir uyarı yapmaya iten temel kaygı Aile ve Sosyal politikalar Bakanının açıklamasındaki; önceliği “çocuğun yüksek yararından ziyade“ “hizmetleriyle öne çıkmış kurumu“ koruma gayesini vurgulamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi çocukların istismardan korunmasında öncelikli görevi devletlere vermiştir. 1990 yılından beri iç hukuk kuralı haline gelen BMÇHS 3. Maddesindeki “Taraf Devletler, çocukların bakımı veya korunmasından sorumlu kurumların, hizmet ve faaliyetlerin özellikle güvenlik, sağlık, personel sayısı ve uygunluğu ve yönetimin yeterliliği açısından, yetkili makamlarca konulan ölçülere uymalarını taahhüt ederler.” düzenlemesi özellikle kurumlarda yaşanan çocuk istismarının sorumluluğunun birinci derecede devlet olduğunu göstermektedir. Yine Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve istismara Karşı korunması Sözleşmesi taraf devletlere koruyucu tedbirler konusunda kamuoyuna bilinçlendirme çalışmaları yapılmasını zorunlu kılar.

Çocuğun olduğu her alanda öncelik çocuğun yararıdır. Hedef çocuk istismarının önlenmesi olmalıdır. Bu nedenle çocuk istismarının hiçbir mazereti ve gerekçesi olamaz. Toplumun tamamı ve çocuklar çocuk istismarına karşı bilinçlendirilmeli, çocukla çalışan kişi ve kurumların denetimi son derece sıkı ve düzenli bir biçimde gerçekleştirilmelidir. Alanda çalışan kurumların uzmanlarca düşünce ve inanç ayrımı yapmaksızın objektif denetiminin yapılması zorunludur. Çocukla çalışan kişilerin öncesinde çocuklara zarar verip vermediği araştırılmalı, çocuklarla uzman kişilerin çalıştırılması sağlanmalı, sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşları tarafından bağımsız denetim sağlanmalıdır. Mağdurların tedavisi ve destek hizmetleri ile sorun alanlarının tespiti konusunda raporlama ve izlemenin önemini de belirtmek isteriz.

Karaman’da yaşanan olaylar dikkate alındığında failin sorumluluğunun yanında kurumun tüm çalışmaları ile ilgili denetim yapmakla sorumlu olan kişilerin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği konusunda da gereken inceleme ve soruşturma mutlaka yapılmalıdır.

Barolar Çocuk Hakları Komisyon ve Merkezleri olarak mecliste çocuk komisyonu kurulması talebimizin aciliyeti ve zorunluluğu, bu konunun meclisteki tartışmaları esnasında yaşanan süreçte ve kamuoyundaki tepkiler karşısında, bir kez daha anlaşılmıştır. Yine bu olay bir kez daha göstermiştir ki suçun asli failinin yanı sıra çocuk istismarına karşı çıkışın bir toplumsal politika olarak benimsenmesi ve meclis çatısı altından başlayarak devletin tüm kurumlarının, kişi ve kurum ayrımı yapmaksızın toplum vicdanının kanayan yarasına karşı duruş sergilemesi gerekmektedir.

Bizler barolar olarak çocuk istismarında sorumluluğu olan denetim görevini yerine getirmeyen, gereken özen ve yükümlülüklerine aykırı davranan, düşünce ve inançlara göre ayrımcılık yapan her türlü düşüncenin, uygulamanın, kararın karşısında olacağımızı belirtir, bir kez bile olsa çocuk istismarının cezasız kalmaması için tüm gücümüzle karşı duracağımızı ilan ederiz.

ANKARA BAROSU                                    

HATAY BAROSU

BURSA BAROSU                                          

ELAZIĞ BAROSU

ADANA BAROSU                                         

MERSİN BAROSU

DENİZLİ BAROSU                                       

İZMİR BAROSU

ANTALYA BAROSU                                   

GAZİANTEP BAROSU

KIRIKKALE BAROSU                                

ORDU BAROSU

MANİSA BAROSU                                        

GİRESUN BAROSU

SAKARYA BAROSU                                  

AYDIN BAROSU

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim