• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 16 °C

Baro Başkanlarının Özel Yetkili Mahkeme Tepkisi Sürüyor

Baro Başkanlarının Özel Yetkili Mahkeme Tepkisi Sürüyor
Baro Başkanları,Özel Yetkili Mahkemelerin İhtisas Mahkemeleri adı altında yeniden kurulacak olmasını BaroTürk'e değerlendirdi.

BAROTÜRK Özel Haber

 

Özel Yetkili Mahkemelerin İhtisas Mahkemeleri adı altında yeniden kurulacak olmasına hukukçulardan tepki gelmeye devam ediyor.

 

hasandemir1.jpg

Adıyaman Barosu Başkanı Av. Hasan Demir: “Biz özel yetkili mahkemeler adı altında kurulacak hiçbir mahkemenin sağlıklı işleyeceğine, vatandaşa adalet dağıtacağına inanmıyoruz. Konuyu gündeme getirmenin hukukla hiçbir alakası yoktur. Tamamen siyasi bir tercihtir. Kim böyle bir şey yaparsa bilsinler ki; adalete hizmet etmiyorlar. Vatandaşın haklarının mahkemeden ziyade böyle resmi bir kurummuş gibi, Osmanlı döneminden kalma azamet mahkemeleriymiş gibi… Azamet Mahkemeleri; orada ağır cezaların görüldüğü, heybetli insanların hakim olarak atandığı, vatandaşın kendini rahat hissetmediği ortamlardır. Böyle ortamlarda vatandaşın yargılamasının yapılıp, avukatlara doğru dürüst savunma hakkının bile verilmediği, hakimlerin, hakimlikten ziyade amirane tavır takındığı bir ortam oluşuyor. Savunmanın düzgün olmadığı, sadece iddianın dinlendiği, devlet güvenliğinin bilinmeyen yetkilerle en üst seviyede korunduğu ve vatandaşın devlete feda edildiği ortamlarda adaletin gerçekleşeceğine inanmıyoruz. Böyle bir şey yapmak tekrar yanlışa dönmedir. Millet yanlıştan dönerken bizim tekrar yanlışa dönmemiz doğru değildir. Taraftar değiliz, karşıyız. İnşallah böyle bir yanlış yapmazlar.

Mecelle'de bir kural vardır; ‘isimlerin değişmesiyle haklar değişmez.’ Ona ister ağır ceza deyin, ister özel yetkili deyin, isterseniz de buna Devlet Güvenlik Mahkemesi deyin, eğer yargılama normal şartlarda yapılmıyorsa aynı kapıya çıkar. Onun için adaleti zedeleyeceğine inanıyoruz. Taraftar değiliz, doğru bulmuyoruz. Hukukun tersyüz edilmesidir. İnşallah böyle bir şeye tevessül edilmez.”

ali-(400-x-300)-002.jpg

Artvin Barosu Başkanı Av. Ali Uğur Çağal: “Şimdi nasıl olsa yolsuzlukları savuşturdular. Bunda sonra da kendilerini soruşturmadan kurtarmak için bir şeyler yapıyorlar. Onun için yeniden kurarlar, geçici bir ortam için demokratik yasalar çıkardılar, şimdi ise 17-25 Aralık’ı kapatmak için böyle şeyler yapıyorlar bu kadar basit.

Özel Yetkili Mahkemelerin tekrar kurulması olağan şeyler daha doğrusu olağan hale geldi bunlar. Hukuk mukuk kalmadı zaten, kurarlarsa kursunlar. Kendilerini kurtarmaya yönelik saçma sapan şeyler bunlar, başka bir şey değil. 17-25 Aralık’ı savuşturduklarını zannediyorlar, bundan sonra yeni bir şey olmayacağını düşünerek Özel İhtisas Mahkemeleriyle toplumun üstünde baskı kurmaya çalışıyorlar, diye düşünüyorum.”

alper-(400-x-300).jpg

Antalya Barosu Başkanı Av. Alper Tunga Bacanlı: “Enteresandır, Devlet Güvenlik Mahkemelerinde beraat ve takip yönünde karar verenler Askeri üyelerdir ama işte bunu kamuoyu pek bilmez. Sonra bunlar Özel Yetkili mahkemeler haline getirildi. Zihniyet değişmedikten sonra mahkemelerin adını değiştirmek bir anlam ifade etmiyor. Usulü çok çeşitlendirmemek lazım. Usul kurallarını yargılama usullerini çeşitlendirmemek lazım. Bununla bağlantılı; Türkiye’de her mahkemenin temyiz süresi neredeyse farklı, mesela neden bütün mahkemeler için temyiz süresi 15 gün olmasın?

Özel yetkiler getirmek suretiyle yapılan bu özel ceza yargılamaları, belli amaçlar için kullananılan, belli ideolojik grupların eline geçtiği zaman son derece can acıtıcı olabiliyor. Dolayısıyla olağanüstü durumlar yaşanmadıkça bu Özel Yetkili Mahkemelerden kaçınmamız lazım. Özellikle son dönemde Ergenekon, Balyoz sürecinde Özel Güvenlik Mahkemelerinin çok ciddi sakıncaları olduğu ortaya çıktı. Bu verilen özel yetkilerin son derece aşırı şekilde kullanıldığı, fütursuz şekilde kullanıldığı gibi çok acı tecrübeler yaşadık. Bugün ise şu veya bu grupla mücadele adı altında bunlara benzer bir şey getirirseniz yarın bir gün aynı sıkıntılar devam eder maalesef.”

citirik-(400-x-300).jpg

Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık: "Hiç şüphesiz bu kanun değişikliklerinin temel felsefesi, bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin çoğaltılması değil kısıtlanması olmuştur. Tasarı bu haliyle yasalaşmamalı ve TBMM'de görüşülmesi sırasında gerekli hassasiyet 'Hukuk Devleti' ilkesi göz önüne alınarak sağlanmalıdır. Bu tasarı Ceza Muhakemesi Kanununun sistematiğini bozduğu gibi hukuk güvenliğini, hukuk devleti ilkesini de açıkça zedelemektedir ve zedeleyecektir. Adana Barosu olarak yasalaşmaması için ne gerekiyorsa yapacağımızı belirtirim"

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim