• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 15 °C

"Baro Başkanlığı Siyasi Bir Makam Değildir"

"Baro Başkanlığı Siyasi Bir Makam Değildir"
Manisa Barosu Başkanı Av. Ali Arslan, MHP Manisa Milletvekili Zeynel Balkız’ın ‘Baroyu sosyal demokratlara kaptırdık’ yönündeki açıklamalarına cevap verdi.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili Zeynel Balkız, dün yaptığı basın açıklamasında 1 Kasım’daki genel seçimlerde tekrar aday gösterilmemesini etik bulmadığını dile getirerek, “Zor şartlar altında kazandığımız Manisa Barosu başkanlık mücadelesini, beni istifa ettirdikten sonra 95 oy fark ile tekrar sosyal demokratlara kaptırmanın mesuliyeti kimindir? Bunun hesabını kim verecek?” diye konuştu.
 
Manisa Baro Başkanı Ali Arslan ise Balkız’ın açıklamalarının talihsiz olduğunu ifade ederek, Manisa Barosu’nun siyasi bir makam olmadığını ve kamunun yararının gözetildiği bir yer olduğunu açıkladı. Milliyeçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Zeynel Balkız, partisi MHP tarafından 1 Kasım’daki seçimlerde aday gösterilmemesiyle ilgili olarak avukatlık bürosunda basın açıklaması yaptı. Yaptığı basın açıklamasında Manisa Barosu’nu sosyal demokratlara kaptırdıklarını ifade eden Balkız’a, mevcut Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan cevap verdi. Arslan,
 
“Her şeyden önce baro bir meslek kuruluşudur. Biz buralara aday olurken sağ veya sol görüşün hakim olduğu bir adaylık yarışına girmiyoruz. Barolar, kamu yararını davranma görevini kendilerine yasalarca yüklenen bir meslek kuruluşudur. Bu anlamda, büyük görevler düşüyor ve biz de Manisa Barosu olarak bu görevleri yerine getiriyoruz. Sayın milletvekilimiz ve eski baro başkanımız Zeynel Bey’in ‘Baroyu sosyal demokratlara kaptırdık’ beyanını talihsiz bir beyan olarak addediyorum. Çünkü Eski Baro başkanımız, geçmiş dönemde baro başkanlığına aday olduğunda kendi listesinde de birçok farklı siyasi görüşten avukat yer alıyordu” diye konuştu. “Zeynel Bey, bildiğiniz gibi meslektaşımız, eski baro başkanımız ve hala Manisa milletvekilimizdir. Şu anda her ne kadar yeni listelerde ismi yer almamış olsa da hala mevcut milletvekilimiz olarak görev yapmaktadır. Zeynel Bey’in yaptığı basın açıklamasını sizlerin aracılığıyla duyduk. Her şeyden önce baro bir meslek kuruluşudur. Biz buralara aday olurken sağ veya sol görüşün hakim olduğu bir adaylık yarışına girmiyoruz. Barolar, kamu yararını davranma görevini kendilerine yasalarca yüklenen bir meslek kuruluşudur. Bu anlamda, büyük görevler düşüyor ve biz de Manisa Barosu olarak bu görevleri yerine getiriyoruz” dedi.
 
MHP Manisa Milletvekili Zeynel Balkız’ın açıklamalarını talihsiz bir beyan olarak değerlendiren mevcut Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Manisa Barosu’nda farklı siyasi görüşlerden bir çok avukatın yönetim kurulunda yer aldığını ve örnek bir işbirliği içerisinde, siyasi farklılıklara takılmadan kamu yararına çalışabildiklerini aktardı. Arslan, yapmış olduğu konuşmasında, “Sayın milletvekilimiz ve eski baro başkanımız Zeynel Bey’in ‘Baroyu sosyal demokratlara kaptırdık’ beyanını talihsiz bir beyan olarak addediyorum. Çünkü Eski Baro başkanımız, geçmiş dönemde baro başkanlığına aday olduğunda kendi listesinde de birçok farklı siyasi görüşten avukat yer alıyordu. 21 Mart’ta yapılan Baro başkanlığı seçiminde ise bildiğiniz gibi sadece başkan seçildi. Baro yönetim kurulu aynen görevine devam etti. Şu anda baromuzun mevcut yönetim kurulunda da farklı siyasi görüşlere sahip arkadaşlarımız var ve birlikte gayet koordine, örnek bir işbirliği içerisinde hareket edebiliyorlar. Biz, baro çalışmalarında siyasi görüşü öne çıkaracak bir davranış içerisine girmiyoruz. Zeynel Bey’in bu açıklamalarını çok etik bulmuyorum.” ifadelerini kullandı. Manisa Barosu’na dahil avukatların daha iyi şartlarda çalışabilmeleri için çalışmaları yürütülen ve arsası alınan yeni Manisa Barosu binası hakkında da açıklama yapan Aslan, “Sayın milletvekilimiz Zeynel Balkız, ‘Ben Manisa Barosu’nda başkanlık görevimi devrettikten sonra, bu arsa hakkında hiçbir çalışma yapılmadı’ şeklinde yine talihsiz bir açıklaması vardı. Tabi geçen dönem içerisinde Sayın Zeynel Balkız Baro Başkanlığı yaparken, bu konu ile ilgili tabi ki çaba sarf etti. Fakat o arsanın alınma çabası Zeynel Bey’den daha önceye dayanıyor. Zeynel Bey’in gayretleri için her zaman kendisine teşekkür ediyoruz. Ama ondan önce görev yapan baro başkanlarımız Fadıl Bey, Remzi Bey ve Serhan Bey dönemlerinde de bu arsanın alınması için çalışmalar yapılmıştır” dedi.
 
Manisa Barosu arsasının, eski ve yeni baro başkanları arasında bir çekişme haline gelmesini olumlu bulmadığını aktaran Arslan, konuşmalarını şöyle sonlandırdı: “Görev aldığımız mart ayından bu güne değin yoğun bir şekilde çalışma gösteriyoruz. Fakat Türkiye genelinde toplam 79 baronun da bu yönde çalışmaları var. Binalarının yapılması, arsalarının alınması ya da yarım binaların tamamlanması yönünde talepleri var. 7-8 yıllık bir çalışma süreci sonunda alınan bir arsanın üzerine, 4-5 ay içerisinde inşaat yapılması düşünülemez. Bu konu ile ilgili yönetim kurulu arkadaşlarımız ile birlikte çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. İnşallah önümüzdeki günlerde o müjdeli haberi de vereceğiz. Ama bu konu eski dönem ve yeni dönem baro başkanları arasında bir çekişme haline getirilebilecek bir konu olarak değerlendirilemez. Bu Manisa Barosu’na mensup avukat arkadaşlarımıza yapılacak olan bir hizmet binasıdır. Türkiye Barolar Birliği Başkanımız Sayın Metin Feyzioğlu’nun da Manisa’ya karşı özel bir ilgisi var. Baro binamızın yapımını kendisi de takip ediyor. Ama bunlar takdir edersiniz ki belli bir plan ve program içerisinde yapılacak şeylerdir.“
 
Kaynak: 45Haber.Com
 
 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim