• BIST 107.401
 • Altın 174,128
 • Dolar 4,0997
 • Euro 4,9946
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 25 °C

Baro, Harekete Geçti!

Baro, Harekete Geçti!
AK Parti Trabzon özelinde tek başına kaybettiği iktidarın sebepleri ile ilgili olarak kafa yormaya devam ederken, Büyükşehir Belediyesinin Baro binası ile ilgili olarak aldığı karar; Trabzon’un gündemine gelecek gibi.

Baro yönetiminin ve avukat camiasının bu konuda bir günlük sessizliği bozuldu. Baro başkanı, bütün üye avukatlarına özelden uzunca bir mesaj iletti. Mesajda, Büyükşehir belediyesinin bu uygulamasının hatalarından yanlışlarından ve de mücadeleye hazır olunmasından bahsetti. Ak Parti’nin Trabzon’daki üst düzey yönetiminde etkili ve yetkili avukatlar var. Bu avukatların baro ile büyükşehir belediyesi arasındaki bu mücadelede nereden yana tavır alacaklarını zaman gösterecek. Ancak hele, milletvekilleri ile avukat belediye başkanları, il ilçe yöneticileri şu anda adeta sırat köprüsünde. Şimdi, Baro başkanının avukat üyelerine mail olarak gönderdiği yazıyı okurlarımızın dikkatine sunuyoruz:

Değerli Meslektaşlarım; 

Bugün pek çok yerel gazetede ”Büyükşehir’den Baro’ya şok” başlığı altında Meydan mevkiinde bulunan ana hizmet binamızın tahsisinin Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edildiği şeklinde haberler çıkmış olup hepimizi ilgilendiren bu meseleyi sizlerle paylaşma ihtiyacı duyulmuştur.                

Söz konusu eski eser vasıflı bina, harabe haldeyken Genel Kurulumuzu olağanüstü toplayarak olurunu alan Yönetim Kurulumuzun ciddi gayretleri neticesinde, Trabzon Belediye Meclisi’nin 07.02.2003 tarih ve 4 sayılı kararı ile 10 yıl sure ile Baromuza tahsis edilmiş, hazırlatılan rölöve ve restorasyon projesi ile tahsis kararı KTVK Kurulu İl Müdürlüğü ve T.C.  Kültür ve Turizm Bakanlığı onayından geçmiştir.                

Yapılan protokolle Staj Eğitim Merkezi, CMK ve Adli Yardım Bürosu, Hukukçular lokali olarak kullanılması kaydıyla Baromuza tahsis edilen bina için her yıl artırılmak kaydıyla kira bedeli belirlenmiştir. Baromuza devredilmesinden sonar binanın restorasyonuna takriben 400.000 TL para harcanmış ve bu paranın tamamı Baromuz ve meslektaşlarımız tarafından karşılamıştır.                

2008 yılında (henüz tahsisin süresi dahi dolmadan) Trabzon Belediyesinden, 5393 Sayılı Belediye Yasasının 75-d md. Uyarınca tahsisinin 25 yıl uzatılması talep edilmiş, Trabzon Belediyesi Meclisi de 03.02.2008 tarih 373 sayılı kararı ile tahsisi toplam 25 yıla uzatmış, kira bedelinin ve artış oranının belirlenmesi hususunda Belediye Encümenine yetki vermiş, Belediye Encümeni de 06.01.2009 tarih 3 sayılı kararı ile kira bedelinin yıllık TEFE-TÜFE artışı ortalaması kadar artırılmasına karar vermiş, bu şartlarda Trabzon Belediyesi ile 31.12.2030 tarihine kadar kira kontratı yapılmıştır.                

Hal böyle iken Trabzon Belediyesini denetime gelen bir Sayıştay denetçisinin öğrendiğimize göre Eylül 2014 tarihli ve 6-7 sayfadan ibaret raporunda, “kamu kurumu niteliğinde olmadığından bahisle Barolara taşınmaz tahsisi yapılamayacağı”  yönünde eleştiri yer almıştır. Denetçi raporunda Trabzon Belediyesi faaliyetleri için yapılan tek eleştirinin sadece Trabzon Barosu’na tahsis edilen bina olması ve buna 6-7 sayfalık raporda toplam 1 sayfa yer verilmesi sizlerin de takdirindedir. Burada, Sayıştay denetçisinin barolara tahsis yapılamayacağı şeklindeki değerlendirmesinin doğru olmadığını, benzer tahsis kararları bulunduğunu belirtmek gerekir.    

Bu denetim raporuna istinaden tahsisin iptal edileceği şeklinde basına yansıyan haberler üzerine yönetim kurulumuzun bilgisi ve önceki Baro Başkanlarımızın geniş katılımı ile 2015 Şubat ayında Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı ziyaret edilerek binanın evveliyatı, kullanım şekli, süresi ve tahsisin iptali yönünde alınabilecek olası bir kararın hukuka aykırı olacağı izah edilmiştir. Fakat bu görüşmenin çok da iç açıcı olmadığını, binaya “üç-beş avukatın oyun oynadığı yer” olarak bakan sayın başkanın bizleri şaşırttığını söylemek gerekir.  

Nihayet 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerin üzerinden 1 gün dahi geçmeden ŞEHRİMİZİN VE BELEDİYEMİZİN EN ÖNEMLİ MESELESİ olan hizmet binamızla ilgili tahsis meselesinin Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde gündem dışı görüşüp karara bağladığını ve iptal edildiğini yaptığımız bazı görüşmeler ve medyaya yansıyan haberlerden öğrenmiş bulunuyoruz.                

Değerli meslektaşlarım, akşam yönetim kurulumuzla olağanüstü toplanıp konuyu değerlendirdik ve henüz tarafımıza resmi bir tebligat yapılmadığı için suhuletle beklemeye, duruma göre basın açıklaması yapmaya karar verdik. Bir taraftan açılacak dava için gerekçeli kararı beklerken, diğer taraftan da hazırlıklara başladık. Bu manada sizlerin ve kamuoyunun desteği fazlasıyla önemlidir. Yapacağımız çalışmalarda, atacağımız adımlarda yanımızda olacağınızdan hiç kuşkumuz olmamakla birlikte dava ve izlenecek süreçle ilgili katkılarınızı,  fikirlerinizi bekliyoruz.                

Netice itibariyle sizlerin de desteğiyle bu keyfiliğe, hukuksuzluğa izin vermeyeceğimizi bilmenizi isterim.

Saygılarımla….  

Av. Orhan Öngöz Trabzon Baro Başkanı 

Kaynak: http://www.61saat.com/
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim