• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 6 °C

Baro Uyardı: “Kendinizi ve Çocuklarınızı, O Parktan Uzak Tutun!”

Baro Uyardı: “Kendinizi ve Çocuklarınızı, O Parktan Uzak Tutun!”
Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan, özellikle çocukların ‘Sağlıklı Yaşama Hakkı’nı yakından ilgilendiren Erenler Trafik Park ve Oyun Parkı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Sakarya Barosu Başkanlığı, Erenler Trafik Parkı ve Çocuk Parkı’nın yüksek gerilim hattının altına inşa edilmesinininsan sağlığı ve özellikle çocukların sağlığı açısından tehdit oluşturupoluşturmadığının aydınlatılması amacıyla mahkemeye başvurmuştu.

BİLİRKİŞİ RAPORU AÇIKLANDI

Mahkemenin görevlendirdiği Sakarya Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Elektromanyetik Araştırma Merkezi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanlığında görev yapan Profesörlerden oluşan bilirkişi heyeti hazırladığı raporu mahkemeye sundu.

Raporlarda park içerisinde 12 farklı noktada elektrik ve manyetik alan ölçümleri yapıldığı belirtildi. Bu ölçüm sonuçları aşağıdaki Tablo 2’deverilmiştir.

kan-001.jpg

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA KANSER TEHLİKESİ!

Yukarıdaki tabloda belirtilen değerler sonucuna göre, yüksek gerilim hattı altında bulunan her iki parkın da manyetik alan düzeyleri Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamış olduğu, çocukluk çağında lösemiyi 2 kat artırdığı belirtilen 0,4 µT değerinden, parkların bazı noktalarında 10 bazı noktalarında 43 kat daha fazla ölçüldüğü raporlandı.

Aynı zamanda elektrik ölçüm değerleri de evlerde ölçülen ortalama değerlerden 20 - 62 kat daha fazla olduğu belirtildi.

Bu değerlerin henüz gelişimini tamamlamamış çocuklar için çok daha zararlı olacağı vurgulanarak aynı zamanda kanser riskinin yalnız çocuklar için değil bu parklarda sürekli çalışanlar ve civardayaşayanlar için de risk oluşturduğu açıklandı.

“PARK DERHAL KAPATILMALI”

Bu incelemelerin ardından:

1- Söz konusu parkların vakit kaybetmeden kapatılması,

2-  Bu tehlikeli alanın insanların içine giremeyeceği şekilde yeşil alan biçimine getirilmesi,

3- Halkı uyarıcı levhalarile toplumun bilgilendirilmesi,

4- Parkın hem çocuklar hem yetişkinler için sağlık açısından risk içermeyen bir bölgeye taşınması ve kamuya açık alanlar için yapılacak olan projelerde yer seçimi ile ilgili Sağlık Etki Değerlendirmesi (SED) yöntemi ile projenin biçimlendirilmesi gerektiği raporlanmıştır.

“BU RAPOR PARK YAPILMADAN ÖNCE ALINMALIYDI”

Mahkemeye sunulan söz konusu rapor sonrası Sakarya Barosu Hizmet Binası’nda bir basın açıklaması yapan Baro Başkanı Zafer KAZAN; “Bilim daima rehberimiz olmalıdır. Mahkemeye sunulan bilimsel bir rapor var. Gereğinin derhal yapılması gerekmektedir. Zira söz konusu olan insan sağlığıdır, çocuklarımızın geleceğidir. En başında konunun uzmanları tarafından alınması gereken rapor, bizim yaptırdığımız mahkeme tespiti ile şimdi alınmıştır” diyerek açıklamasına şöyle devam etti;

“MESELE GAYET CİDDİ”

Elektromanyetik alanın ve yüksek gerilim hatlarının oluşturduğu etkilerin insan sağlığı açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi ancak raporumuzda olduğu gibi, konunun uzmanları tarafından yapılabilir, SEDAŞ, TEAŞ, TEİAŞ gibi sermaye şirketleri ve idari kurumlar tarafından değil!

Rapor çok açık ve bu konu bir polemik konusu da değil. Mesele gayet ciddi. Öyle ya da böyle bir hata yapılmış, şimdi bu hatayı telafi etmek ve tekrar etmemesi için bundan böyle gerekli tedbirlerin ve kararların alınması gerekiyor. Ama öncelikle çocuklarımızın oyun alanı olan bu parkı kanseri tetikleyici bu etki alanından kurtarmamız ve çocuklarımızı buradan uzaklaştırmamız gerekiyor.

“UYARICI LEVHALAR

Yetkililerin,söz konusu bilimsel rapor doğrultusunda, parkların taşınması için gerekli çalışmaları vakit kaybetmeksizin başlatacağına ve bu sırada söz konusu parkların girişini derhal kapatarak, uyarıcı levhalar ile halkı bilgilendirerek sorumlulukta ihmal göstermeyeceğine inanıyorum.Zira vicdan sahibi hiçbir sorumlu yönetici çocuklarımızın sağlığını-yaşamını tehlikeye atmak istemeyecektir. Hele ki, çocuklarımızın söz konusu olduğu böyle bir konuda vicdani sorumluluk derhal harekete geçecektir.

“KENDİNİZİ VE ÇOCUKLARINIZI PARKTAN UZAK TUTUN!”

Buradan Sakaryalı vatandaşlarımızı da hassasiyet içinde uyarmak ve parktaki tehlikeye dikkat çekmek isteriz; “Ada AVM yanındaki ‘Trafik Park’ ve yanındaki ‘oyun parkından’ kendinizi ve çocuklarınızı lütfen uzak tutunuz! Adı geçen ve sorumlu belediye tarafından derhal güvenlik önlemlerinin alınacağını düşündüğümüz parkın, bilimsel raporlarda belirtildiğine göre, insanların ve özellikle gelişim çağındaki çocuklarımızın sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir elektromanyetik alan içinde olduğu net bir şekilde ifade edilmiştir. Bu alanın çocukluk çağında lösemiyi(kanseri) 2 kat artırdığı belirtilen 0,4 µT değerinden, 10 kat fazla hatta parkın bazı noktalarında bu değerden 43 kat daha fazla olduğu raporlanmıştır. Bu nedenle kendinizi ve çocuklarınızı bu tehlikeli alandan uzak tutmanızı ve yakınlarınızı uyarmanızı tavsiye ederiz.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim