• BIST 117.914
 • Altın 167,369
 • Dolar 3,9140
 • Euro 4,8233
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 14 °C

Baro'dan Boşanma Komisyonu'nun Raporuna Büyük Tepki: "Aile Danışmanlığına ‘Dini’ Ayar"

Baro'dan Boşanma Komisyonu'nun Raporuna Büyük Tepki: "Aile Danışmanlığına ‘Dini’ Ayar"
Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu'ndan Boşanma Komisyonu'nun Raporuna Büyük Tepki: “Kadın hakları adına büyük mücadelelerle elde edilen kazanımlar, maalesef bu raporla birçok kanunda değişiklik yapılarak bizi ortaçağa götürecektir”

Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, çalışmalarını tamamladı.

Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Derya Göksuçukur,  Mecliste, “Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi İçin” kurulan Araştırma Komisyonu, bugüne dek Sivil Toplum Örgütlerinin ve kadın hakları savunucularının yıllarca verdiği emekleri hiçe sayarak, Aile kurumunun güçlendirilmesi bahanesiyle, kadın hakları açısından yoğun çabalarla gelinen noktadan çok daha gerisine götürebilecek, ayrıca kadınların ve çocukların haklarının gasp edilecek nitelikteki değişikliklerin  talihsizlik olduğunu savundu.

Av. Göksuçukur, yaptığı yazılı açıklamada, 479 sayfalık raporda, kadınların ve çocukların haklarını koruyan az sayıdaki kanunu da kadınların ve çocukların aleyhine sonuçlar yaratacak biçimde değiştirmeyi önerdiğini vurguladı.

ÇOCUKLAR, İSTİSMAR EDENLE EVLENDİRİLECEK

Bahsi geçen raporun, çocukların cinsel istismarının “rızaya” dayalı olabileceğini ama yine de suç olarak kalması gerektiğini söyledikten sonra çocuk istismarcısının tecavüz ettiği çocukla 5 yıl boyunca “sorunsuz” ve “başarılı” bir evlilik sürdürmesi halinde denetimli serbestlikten yararlanmasını ortaya koyduğunu belirten Av. Göksuçukur, “Eğer istismarı gerçekleştiren de 15 yaşın altında olursa ne yazık ki istismar suç olmaktan çıkarılıyor. Bu, ailelerin 15 yaş altı çocuklarını (şimdilik resmi nikahla olmasa bile) fiilen “evlendirmelerinin” de yolunu açmaktadır. Aile mahremiyetinin korunması” bahanesiyle, aile hukukuna ilişkin tüm davalarda duruşmaların gizli yapılmasını öneren rapor, esas olarak kadın örgütlerini sürecin dışında bırakmak, kadınları yalnızlaştırmak ve zorunlu arabuluculuğa giden yolu açmak için bu öneriyi yapmaktadır” dedi.

NAFAKA HAKKI GASP EDİLİYOR

Av. Göksuçukur şöyle devam etti:

“Ayrıca rapor, kadınların nafaka hakkını evlilik süresi ile bağlantılandırarak kısıtlama getirmektedir. “Boşanırsam nasıl yaşayacağım” diye düşünecek kadınları boşanmadan caydırmaya çalışmaktadır...

Nafaka kısıtlamasıyla yetinmeyen Komisyon, kadınların 1-2 yıl içerisinde mal paylaşımı davası açmazsa haklarını tümüyle kaybedecekleri yeni bir düzenleme öneriyor. Eğer evlilik eşlerden birinin ölümüyle sonlanırsa, sağ kalan eşin sadece kendi miras payını almasını öneriyor. Evlilik süresince edinilen mallar geleneksel olarak erkekler üzerine kayıtlandığı için, bu öneri, eşi ölen kadınların mal rejiminden kaynaklı paylarını alamayacakları anlamına da gelmektedir”

AİLE DANIŞMANLIĞINA ‘DİNİ’ AYAR

Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Derya Göksuçukur, Aile terapisi ve rehberlik hizmetleri verenlerin eğitim alanlarının, psikoloji, psikolojik danışmanlık, rehberlik, sosyal hizmet, çocuk gelişimi ve eğitimi, sosyoloji, hemşirelik, tıp, öğretmenlik alanları ile sınırlı kalmaması, ilahiyat fakültesi mezunlarının da aile danışmanı olarak görevlendirilmesinin de önerildiğini söyledi.

Mecliste grubu bulunan muhalefet parti üyelerin muhalefet şerhi koydukları komisyon raporunun yasa tasarısı haline getirilerek süreç içinde Meclis Genel Kurulunda ele alınmasının beklendiğine işaret eden Av. Göksuçukur, “Kadınların Türk Medeni Kanunu, 6284 sayılı kadın ve aileyi şiddetten koruma yasası ile Türk Ceza Kanununda elde ettiği bir çok kazanılmış hakkın geri alınması, mağdur edilen kadınların bir de korku çevre ve aile baskısı ile evlendirildiğinde tecavüzcüsüyle 5 yıllık güzel evlilik geçirebileceğini bile düşünebilen bir komisyon raporu ile karşı karşıyayız. Kadınların Türk Medeni Kanunu, 6284 sayılı kadın ve aileyi şiddetten koruma yasası ile Türk Ceza Kanununda elde ettiği bir çok kazanılmış hakkın geri alınması, mağdur edilen kadınların bir de korku çevre ve aile baskısı ile evlendirildiğinde tecavüzcüsüyle 5 yıllık sorunsuz ve başarılı !!!!l evlilik geçirebileceğini bile düşünebilen bir komisyon raporu ile karşı karşıyayız.Bu komisyon raporu bir çok yönü ile CEDAW ve İSTANBUL sözleşmeleri ile çelişmektedir.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ise halen rapora karşı bir beyanı ne yazık ki bulunmamaktadır.Genel Kurulda bu hali ile geçmesi halinde mevcut kanunlarımızda halen suç olarak kabul edilen küçük yaştaki evliliklerinde önündeki engeller kaldırılarak nikahsız birlikteliklerin fiilen önü açılmaktadır” şeklinde konuştu.

“ORTAÇAĞA GÖTÜRECEKTİR”

Av. Göksuçukur, şözlerini şöyle tamamladı:

“Kadın Hakları adına büyük mücadelelerle elde edilen kazanımlar, maalesef bu raporla bir çok kanunda değişiklik yapılarak bizi orta çağa götürecektir. Kadın hakları savunucuları olarak biz her daim kadın ve çocuk hakları için mücadele verip daha yenilikçi düzenlemeler beklerken bu rapor bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Acilen Kadın ve Çocuk Hakları savunucularının iktidar ve muhalefet milletvekillerinin bizi bu ortaçağa götürecek karanlık rapora dur demesini temenni ediyoruz.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim