• BIST 107.401
 • Altın 173,507
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C

Barodan ‘İğneada Cinayetlerini İstanbul’a Taşıyoruz’ Paneli

Barodan ‘İğneada Cinayetlerini İstanbul’a Taşıyoruz’ Paneli
İstanbul Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonunca düzenlenen ‘İğneada Cinayeti’ konulu panel, 26 Aralık 2015 Cumartesi günü saat 12.30’da Çağlayan Adliyesi'nin 3. katındaki seminer salonunda yapıldı.

Panelde, nükleer santrallerin hukuki durumu ile çevresel etkileri tartışıldı. İğneada Cinayeti konulu panelle ilgili kurum, dernek, platform ve kişilerin katılımıyla gerçekleşen panelin açılışında konuşan Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanımız kapsamında belirlenmiş ulusal nükleer enerji politikamızın bulunmadığını söyledi.

Nükleer santrallerin öncelikle yöre halkının sosyal kabulüyle kurulabileceğini, oysa Türkiye’de nükleer santrallerin kurulması için halkının böyle bir kabulünün bulunmadığını, tam tersine karşı çıktıklarını belirten Tuna, Dünyada Fukuşima kazasından sonra nükleer santrallerin terk edilmeye başlandığını ve yenilenebilir enerjiye yönelimin arttığını bildirdi.

igneada03

Alev Seher Tuna, Fukushima kazası sonrasında AB’ye 2004 yılında katılan yeni üye ülkelerin bir bölümündeki nükleer santrallerin güvenliğine ilişkin endişeler ile nükleer santrallere yönelik olarak artan tepkiler neticesinde nükleer santrallerin kapatılmasına dair çeşitli kararlar alınması Avrupa Birliğini yeni arayışlara yönlendirdiğini hatırlattı.

 

Nükleer enerji ile ilgili uluslar arası düzenlemeler hakkında bilgi veren ve yaşanan olumsuzluklar nedeniyle Avrupa Birliği devletlerinin de artık yenilenebilir enerjiye yöneldiğini anlatan Tuna, “Bu nedenle; Avrupa’nın çöplüğü olmak istemiyoruz. Mersin Akkuyu- Sinop- Kırklareli İğneada’da nükleer de, termik santral da istemiyoruz “ dedi.

720xigneada_resort_945_27

Daha sonra panel oturumuna geçildi. Paneli İstanbul Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Alev Seher Tuna yönetti.

Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran BOZOĞLU, Türkiye’ye uzak mesafede olan Çernobil Nükleer Santralinin patlaması sonucu Türkiye’ye olan çevresel ve insan üzerindeki çok büyük etkilerinin halen devam ettiğini söyledi. Akkuyu’nun yaratacağı radyoaktif sorunları ve İğneada Nükleer Kaza Risk Etki haritasını da görsel olarak paylaşa Bozoğlceneviz-kalesi-igneadau konuşmasında, nükleer santrali olan ülkelerde atık yönetimi, Enerji Planlamasında Çevre ve Akkuyu’nun çevre riskleri konusu üzerine teknik bilgiler verdi.

Gazeteci/Enerji analisti Özgür GÜRBÜZ, Türkiye’nin nükleer ihtiyacı olup olmadığını diğer ülkelerle karşılaştırmalı olarak ele aldı. Nükleer enerjiye, ancak talebin azaltılmasıigneada - Kopyayla çözüm bulunabileceğine dikkat çeken Gürbüz, arz
arttıkça talep çoğalacağı görüşünde olduğunu ifade etti ve bunun için de daha az enerji harcanması için toplumun bilinçlendirilmesinin zorunlu olduğunu bildirdi.  Gürbüz konuşmasının kalan bölümünde, Talep Tahmini- Dışa Bağımlılık- İstihdam- Maliyet- İklim Değişikliği başlıkları altında değerlendirmelerde bulundu.

Kırklareli Doğal Yaşamiabgg6241ı Koruma Vakfı il Temsilcisi/Aktivist Göksal ÇİDEM ise Istrancalar’da yaşanan çevre katliamlarını görsel olarak aktardı. Trakya’da 3 İl, 3 dağ, 3 Deniz,3 Orman,  3 Üniversite, 1 nehir=zehir, onlarca termik, doğalgaz çevrim santrali, baraj, liman, nükleer projesi ve taşocağı bulunduğunu kaydeden Çidem, Trakya’nın, zirai potansiyel açısından da önemli bir yere sahip olduğu bildirdi. Bölgenin %72,64’ünü tarıma elverişli topraklar oluşturduğu hatırlatan Çidem, Istranca’ların 3+1 ana planda yer aldığını, planlar ile İstanbul’un sanayisinin
Trakya’ya taşınarak doğal varlıkların yok edildiğini, madenler ve taşocakları hakkında da mahkemelerde açılmış pek çok davigneada-resort-ak-03a bulunduğunu sözlerine ekledi.

Gazeteci Pınar DEMİRCAN, Japonya ile olan ilişkileri nedeniyle Japonya Fukuşima faciasının nükleer aritmetiği ile geçtiğimiz günlerde Japonya-Hindistan arasında imzalanan nükleer santral anlaşması ve uluslararası protesto gösterilerinden bahsetti. Demircan, Fukuşima faciasının etkilerinin bitmediğini halen olumsuz etkilerinin devam ettiğini anlattı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim