• BIST 95.057
 • Altın 192,865
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 20 °C

Barolar Sulh Ceza Mahkemesinin Adalet! Anlayışına Tepkili

Barolar Sulh Ceza Mahkemesinin Adalet! Anlayışına Tepkili
"Proje" mahkeme olarak kurulduğu öne sürülen sulh ceza mahkemelerinin verdiği kararlar çok tartışılmıştı ve tartışılmaya da devam ediyor. Son olarak Av. Umut Kılıç'ın Sulh Ceza Hakimiliğince tutuklanması baroları ayağa kaldırdı.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle avukat Umut Kılıç’ı tutuklayan hâkime sert çıktı: “AİHM, siyasetçiler yaptıkları görevler sebebiyle eleştirilebilir, bu suç değildir, diyor. Bu kararlardan haberin yok mu?”

Avukat Umut Kılıç’ın hakim olmak için girdiği mülakatta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanması yargı mensuplarını ayağa kaldırdı. Kılıç’ın, mülakatı yapan heyete ‘Faşist Erdoğan’ın adamlarısınız’ dediği iddia edilirken, delil olarak sadece meslektaşları tarafından tutulan tutanak gösterildi. Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği, ‘delilleri karartma’ ve ‘kaçma’ şüphesini gerekçe göstererek Kılıç’ı cezaevine yolladı. Bu karara tepki için birçok baro başkanı yazılı açıklama yaptı, yüzlerce avukat da adliye önlerinde tepkilerini dile getirdi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu da tutuklamanın ne hukuka ne de vicdana sığdığını söyledi. Birilerine sıcak ve sempatik görünme kaygısıyla meslektaşlarının tutuklanmaya sevk edildiğini dile getirerek, şöyle konuştu: “Dün meydana gelen olay bizi öfkelendirmiştir. Öfkemiz, kararlılığa dönüşmüştür. 87 bin avukat ve savunduğumuz on milyonlarca vatandaş tek yumruğuz. Özel yetkili mahkemeleri kaldırılmasıyla gurur duyan siyasi iktidar dinlesin. Yerine koydukları özel görevli sulh ceza hakimlerinden biri meslektaşımızı tutuklamıştır. Siyasi iktidar sadece kendini alkışlama özgürlüğünü kabul ediyor. Onun ötesinde bir özgürlük kabul etmiyor.”  

FEYZİOĞLU’NDAN HÂKİME 5 SORU

“Kanun tanımadan, insanları iki dudağının arasından çıkan emirle zindana gönderme gücünü kendinde bulan sulh ceza hakimine tek tek soruyoruz.” diyen TBB Başkanı, tutuklama kararı veren hakime şu soruları yöneltti:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, kamu görevlileri ve siyasetçiler yaptıkları görevler sebebiyle ağır şekilde eleştirilebilir, bu suç değildir, diyor. Bu kararlardan haberin yok mu?

Avukat Umut Kılıç, haksız yere mahkum edilse bile, verilebilecek ceza hükmün açıklamasının geri bırakılması sınırında olacaktı. Yani tutuklamanın orantılı şartı gerçekleştirilmemiş. Buna rağmen, orantılıdır deyip, nasıl tutuklama kararı verdin?

Avukatın yeri yurdu bellidir; bürosu, barosu, evi bellidir; yaptığı iş bellidir. Hangi hukuka aykırı dürtüyle, hangi vicdanla bu gencecik avukat için ‘kaçabilir’ dedin?

Olayın tek delilinin tutanak olduğunu yazmışsın kararında; bu tutanak, dosyada değil mi? Nasıl oldu da ‘tutuklanmazsa delilleri karartabilir’ diyebildin?

Bu sözleri söyleyen bir avukat değil de bir hakim olsaydı, aynı heves ve heyecanla tutuklama kararı verir miydin? Ben cevap vereyim, vermezdin. Zaten savcı da tutuklamaya sevk etmezdi.

"Siyasetten etkilenen yargıçları görmek üzücü"

Avukat Umut Kılıç hakkında verilen tutuklama kararı üzerine Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen ve Osmaniye Baro Başkanı Dilem Aksoy ortak açıklama yaptı. Kararın hukuka aykırı olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yapılan bu ve benzeri hak ihlalleri ülkemiz ve hukuk sistemimiz için zaten eksik olan hukuk devleti uygulamalarından daha çok uzaklaşmaya neden olmaktadır. Hep siyasetçileri eleştirdik. Ama bu kez siyasetten etkilenen yargı hakkında söz söylemek bizi son derece üzmüş ve umutlarımızı karartmıştır. Avukatlık Kanunu’nun 76. ve 95. maddelerinden doğan hukukun üstünlüğü ve insan haklarını korumak görevinin bilinci ile yurttaşlarımızı haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Sorun artık hukukun üstünlüğü, insan hakları ve adalet ilkelerinin bu ülkede devam etmesini isteyip istemediğimiz noktasına gelmiştir.”

BAROLAR TEPKİLİ

"Yargıya, yargı eliyle darbe vuruldu"

Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt: “Kovuşturması dahi izne tâbi bulunan, kovuşturma söz konusu olsa dahi hükmün açıklanmasının geri bırakılması, erteleme, paraya çevirmenin uygulanması mümkün olan bu suçtan bir avukatın tutuklanması, yargıya yargı eliyle vurulmuş bir darbedir.”

"İktidarın eleştirilere tahammülü yok"

Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı: “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla bir avukatın tutuklanması mevcut siyasi iktidara karşı hiçbir şekilde yöneltilen eleştirilere tahammül olmadığı, tahammülle karşılanmadığını gösteriyor. Bu demokrasi açısından ilerleme değil kayıptır.”

"Tutuklamanın talimatı yukarıdan geldi"

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan: “Avukatların yakalanma usulleri bellidir. Buna rağmen tutuklamanın gerçekleşmesi, yukarıdan gelen bir talimatla olduğunun göstergesidir. Gerekli girişimlerde bulunduk, bu olayın takipçisi olacağız. Bu tür baskılara asla boyun eğmeyeceğiz.”

"Hukukun yüz karası bir uygulama"

Sakarya Baro Başkanı Avukat Zafer Kazan: “Bu tutuklama, ülkede yapılan darbe sürecine hizmet etme anlayışının son halkalarından bir tanesidir. Tutuklamanın şartlarını bu ülkenin savcıları, hakimleri unuttular mı? Hukukun yüz karası bir eylemle, rezalet ve kepazelikle karşı karşıyayız.”

"HSYK’ya şikâyette bulunacağız"

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan: “Bu karar hukuka, yargı bağımsızlığına, hukukun üstünlüğüne aykırıdır. Kararı veren hakim hakkında İzmir Barosu olarak HSYK’ya şikâyette bulunacağız. Ayrıca tutuklama kararına itiraz edeceğiz. Karar, telafisi mümkün olmayacak sonuçlar doğuracak.”

"İktidar; Yargıyı Şekillendirmek ve Kontrol Altında Tutmak İçin Sulh Ceza Hâkimliklerini Kurmuştur"

Adana Barosu: Sulh Ceza Hâkimlikleri, yeni Özel Yetkili ve Görevli Mahkemeler olma yolundadır. Siyasi iktidar; yargıyı şekillendirmek, muhalefeti sindirmek ve yargıyı kontrol altında tutmak için bu hâkimlikleri kurmuştur. Verilen tutuklama kararı, vicdanları yaralamıştır. Son derece hazin bir tabloyla karşı karşıyayız.

Meslektaşımızın bu süreçte yanında olmaya devam edeceğiz.

"Adalete olan ihtiyaç giderek artıyor"

Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Neslihan Aktosun: “Türkiye’nin adalete olan ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bir avukatın doğrudan muhataplarının tuttuğu tutanakla sulh ceza hakimliğine sevk edilerek tutuklanması adalete ve savunma mesleğine açık bir saldırıdır. Buna karşı direneceğiz.”

"Sulh Ceza Hakimi'nin Verdiği Karar Yargının Geldiği Nokta Açısından Endişe Verici"

Sinop Barosu: Av. Umut Kılıç,  Sulh Ceza Hakimi tarafından tutuklanmış ve Sincan Cezaevi’ne konulmuştur. Meslektaşımızın hakaret iddiası ile tutuklanmasını yargının işleyişinin geldiği nokta açısından endişe verici buluyor, bu kararı şiddetle kınıyoruz."

"Bu Tutuklama Hukuk Tarihinde Yer Alan Hukuksuzluğun Tescilidir"

Bolu Barosu Başkanı Av. Ferit Atalay: Tutuklama için hiçbir meşru gerekçe yoktur. Yasalarımızda tutuklama nedenleri bu kadar açık ve net iken Hakimin göstereceği veya gösterdiği gerekçe meşru kabul edilemez.

Yargı bağımsızmış, emir ve talimat almazmış, yansızmış?

GEL DE KÜLAHIMA ANLAT..."

“Kimseyi Kandırmaya Gerek Yok Türkiye'de Hukuk Bitmiştir”

Mersin Barosu Başkanı Av. Alpay Antmen: Meslektaşımızın hakaret edip etmediğine mahkeme karar verecek ise de hakaret iddiası ile tutuklanması sözün bittiği yerde olduğumuzu göstermektedir.

Kimseyi kandırmaya gerek yok Türkiye'de hukuk bitmiştir."

"Avukatın Tutuklanması Hukuk Dışı Bir Uygulamadır"

Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun: Uygulama hiçbir hukuk devletinde olmaması gereken hukuk dışı bir uygulama olup, Ceza Muhakemeleri Kanununun ruh ve amacına da aykırıdır.

Bu hukuk dışı uygulamayı yapanlar hakkında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna başvuru da dâhil her türlü yasal işlem gerçekleştirilerek, sonucu tarafımızdan yakinen takip edilecektir.

"Bu Tutuklama Tamamen Yasaya ve Usule Aykırıdır"

Isparta Barosu Başkanı Av. Gökmen Gökmenoğlu: Afyonkarahisar’da Avukatlık yapan, bürosu olan, sabit ikametgâh sahibi Avukatın tutuklanmış olması çok ama çok üzücü olup. Tamamen Yasaya ve Usule aykırıdır. İvedi olarak Bu adli Ayıbın bir an evvel düzeltilmesini diliyor, Afyonkarahisar Barosu'na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor saygılar sunuyoruz."

"Bu Karar Türk Yargı Sisteminin Geldiği Yeni ve Hazin Bir Aşamadır"

İstanbul Barosu: Tutuklama kararı, Türk Yargı Sisteminin geldiği yeni ve hazin bir aşamadır.

İsnat olunan suçla ilgili olarak Mahkeme tarafından verilecek kararın saygınlığına şimdiden düşen tutukluluk gölgesi, bir yandan siyasal iktidarın yargı eliyle meşrulaştırmaya çalıştığı hukuksuzlukları işaret ederken, diğer yandan da Sulh Ceza Hakimliklerinin yeni bir ÖYM olma yolundaki iradesini simgelemektedir.

"Faşizmle Yönetiliyoruz"

Ankara Barosu: Meslektaşımızın hakaret edip etmediğine mahkeme karar verecek ise de hakaret iddiası ile tutuklanması bile tüm yargının ayağa kalkması için yeterlidir.

Artık istenilen ve uygulanan rejimin adını koymanın vakti gelmiştir. Bugün itibarı ile artık Türkiye, faşizm ile yönetilmektedir.

BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim