• BIST 107.352
 • Altın 172,835
 • Dolar 4,0612
 • Euro 4,9557
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 26 °C

Barolardan Siyasilere Acil Çağrı

Barolardan Siyasilere Acil Çağrı
Barolar 7 Haziran seçimleri sonrası AKP'nin 13 yıllık iktidarının bitmesi ve koalisyon tartışmalarıyla ilgili düşüncelerini açıkladılar.

Türkiye'nin her ilinden barolar siyasi partilerin bundan sonraki süreçte ele ele vermesi, yargıdaki tahribatın tamir edilmesi ve nefret söylemlerinin son bulması çağrısında bulundu.

Mersin Barosu Başkanı Av. Alpay Antmen, siyasi partileri 13 yılda yaşanan yıkım ve yıpranmaların giderilmesi ve hukuka aykırı mevzuatın değişmesi için el ele vermeye davet etti.

Antmen yaptığı açıklamada 7 Haziran seçimlerinin ülkeye hayırlı olmasını diledi. Seçim döneminde kamplaşmanın artırıldığı, tansiyonu yüksek bir propaganda süreci yaşandığına dikkat çeken Antmen buna rağmen sağduyuyu elden bırakmayan halkın yüzde 85’e ulaşan oranda sandığa gidip oyunu kullanarak demokrasinin gereğini yerine getirdiğini kaydetti.

Seçim sürecinin geride kaldığını, yapıcı ve olumlu siyaset anlayışının yeniden hâkim olması gerektiğini vurgulayan Antmen, "Şuandan itibaren tüm kesimlerin birbirini anlaması gerekiyor. Tehdit ve nefret dili bir kenara bırakılmalıdır. Çıkan sonuçlar hukuk ve demokrasi işlesin ve her türlü hayat tarzı bu ülkede huzur içinde yaşasın mesajıdır. Bu mesajın karşılığını bulabilmesi için herkese sorumluluk düşmektedir. Ülkemiz yeni bir sürece girmiştir ve bu yeni sürecin daha barışçıl ve huzurlu bir ortamda gelişebilmesi bizlerin elindedir." ifadelerini kullandı.

MECLİS'E BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR

Ülkenin geride bıraktığı 13 yılda yaşadığı yıkım ve yıpranmaların giderilmesi için Meclis’e büyük görevler düştüğünü dile getiren Antmen, anti demokratik, hukuk dışı, yargının siyasallaşmasını sağlayan, kadına şiddeti arttıran tüm hukuka aykırı yasaların değiştirilmesi için Meclis’e çağrı yaptı. Tüm siyasi partilerin seçim öncesi verdikleri sözleri tutabilmesi adına Meclis açılır açılmaz yargının siyasallaşmasına neden olan düzenlemeler başta olmak üzere toplumsal hayata darbe vuran, kişisel özgürlükleri kısıtlayan, eşitliğe ve toplumsal devlet anlayışına aykırı düzenlemeleri iptal etmesi için çağrı yapan Antmen, "Demokrasisinin ve hukuk devletinin önündeki engellerin kaldırılması, yolsuzluğun, yoksulluğun önlenmesi adına el ele verilmelidir." dedi.

SEÇİMLER DÖNÜM NOKTASI OLDU

Uzlaşma, farklılıklarla diyalog ve birlikte sorunlara çözüm üretebilme gayretinin sergilenmesini tüm siyasi partilerden beklediklerini vurgulayan Antmen şöyle devam etti: "7 Haziran seçimleri Türkiye demokrasisi ve Anadolu halkları için bir dönüm noktası olmuştur. Bir yandan 13 yıllık AKP'nin baskıcı ve totaliter rejimi son bulmuş, diğer yandan HDP barajı aşarak her görüşün TBMM çatısı altında dile getirilmesine olanak sağlamıştır. Demokrasi anlamında seçimler son derece olumlu sonuçlanmıştır. Önemli olan bundan sonra ülkede birlik ve beraberlik ruhunu güçlendirmek, daha aydınlık bir geleceğe ulaşmak adına uzlaşı sağlamaktır."

SAKARYA BAROSU: YARGI YENİDEN İNŞA EDİLMELİ

Sakarya Barosu Başkanı Avukat Zafer Kazan, seçimin demokrasi ve hukuk için yeni bir umut olduğunu belirterek, yargının yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kazan, yaptığı açıklamada, şu andan itibaren tüm kesimlerin birbirini anlaması ve herkesin tehdit ve nefret dilini bırakması gerektiğine dikkat çekti. ‘Pişman olacaklar’, ‘koalisyon diyenler bunu görecek’ gibi tehdit edici sığ söylemlerin hiç bir derinliği olmayan ve kimsenin de ihtiyacı olmayan sözler olduğunu belirten Kazan, “ Çıkan sonuçlar ‘hukuk ve demokrasi işlesin ve her türlü hayat tarzı bu ülkede huzur içinde yaşasın’ mesajıdır. Kim tehdit dili ile konuşmaya devam ederse, kendi sığ tehditleri ile başbaşa kalmaya mahkum olacaktır.” dedi.

Hukuk ve diğer alanlarda 'bir yığın enkazın temizlenmesi' gerektiğini anlatan Kazan, "Yargıyı yeniden inşa etmeliyiz, bir silah, bir talimat mercii olmaktan kurtarmalıyız. Bu seçim demokrasi ve hukuk için yeni bir umut olmuştur. Atılacak tüm bu adımları ülkemizde umuda yolculuk olarak görüyorum."

YARGIDAKİ TAHRİBAT GİDERİLMELİ,NEFRET SÖYLEMLERİ SON BULMALI

Baro Başkanları, seçim sonuçları ile ilgili Barotürk’e açıklamalarda bulundu. Sağduyu çağrısı yapan Baro Başkanları, yargıda meydana gelen tahribatın giderilmesi ve nefret söylemlerinin bir kenara bırakılması gerektiğini vurguladı.

Baro Başkanları, 7 Haziran Genel Seçimleri ve sonrasında ortaya çıkan tabloyu değerlendirerek mevcut durum içinde yargıdaki tahribatın giderilmesi ve siyasetçilerin nefret dili söylemlerine son vermeleri gerektiğini belirttiler.13 yıllık AKP iktidarının son bulduğunu belirten barolar halkın seçimlerle birlikte 'Yeter Artık' dediğini dile getirdiler.

"Erzurum Barosu Başkanı Av. Talat Göğebakan: “Bütün siyasal partilerin milletin vermek istediği mesaja göre davranmalarında yarar var. Tek başına iktidar olmadığı için felaket tellallığı yapanlara itibar etmemek lazım.

Amasya Barosu Başkanı Av. A. Melik Derindere: “Seçmen sandıkta muhalefet partilerine bir şans vermiştir. Muhalefet bu şansı ya kullanacak ve ülkeyi rahatlatacak reformları gerçekleştirecek ya da ülkenin yeniden gergin ve sıkıntılı günlere dönmesine neden olacaktır. Hükümet kurulmasıyla birlikte başta güvenirliği son derece azalan adalet mekanizması olmak üzere, iç güvenlik paketi adı verilen paket ile CMK'da Hukukun üstünlüğü ve demokrasinin gelişimini sağlayacak yasal düzenlemelerin acil olarak tekrar ele alınması gerekmektedir.”

Mardin Barosu Başkanı Av. Azat Yıldırım: "Türkiye’de bağımsız olması gereken hiç bir devlet kurumu kalmamıştır. Bütün kurumlar bir partinin emrine girmiş, Ortadoğu’da örneğini BAAS rejimlerinde gördüğümüz devlet partisi sistemi hayat bulmuştur. Bu durum demokratik düzene aykırı parti devleti olmaya hızla giderken halk yeter artık demiştir. Ülkede kesinlik yeni iktidar formüllerine ihtiyaç vardır."

Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı: “İktidara, Cumhurbaşkanı'na ve Başkanlık sistemi özlemine uyarı ve set çekilmiş oldu. Hiç kimsenin kalıcı olmadığı, demokrasi ve kurallarının herkes için geçerli olduğu mesajı verildi. Muhalefete ise iktidara hazır olmadığı, seçim sırasında verdiği sözlere pek itimat etmediği mesajını verdi.

Yolsuzlukla ciddi, etkin bir soruşturma yapılmalı, siyasilerin baskısı neticesinde takipsizlikle kapatılan 17/25 Aralık, Deniz Feneri dosyaları yeniden açılmalı etkin, adil soruşturmalar yapılmalı, Yargı Bağımsızlığı adına HSYK'dan Bakan ve Müsteşarı'nın çıkarılması, sürgün politikalarına son verilmeli.”

Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık: “13 yıllık siyasi iktidar uygulamaları ve yasal düzenlemeleriyle, yoksulluk ve yolsuzluğun daha da arttığı, temel hak ve özgürlüklerin daraltıldığı, Anayasa'nın askıya alındığı, hukukun üstünlüğünün değil, üstünlerin hukukunun egemen olduğu, yargının engel olarak görüldüğü, topluma mesajın ve gözdağının yargı üzerinden verilip, yargının öç alma-intikam aracı haline getirildiği bir süreci birlikte yaşadık. Hukuk devleti, çok ağır yara almıştır. Öncelikle bu yaraların sarılacağı düzenlemelerin yaşama geçirilmesi gerekmektedir. Eşitler arasında önde gelmesi gereken Yargı, siyasi iktidarın baskısı ve etkisi altında görevini yapamaz hale getirilmiştir. Yeniden tarafsız ve bağımsız yargıyı inşa edecek düzenlemeler bir an önce yaşama geçirilmelidir.”

Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt: “Toplumun, halkımızın genel olarak verdiği mesaj ve uyarıların ülkeyi yönetmeye talip olanlarca mutlaka, titizlikle ve büyük bir sorumlulukla göz önüne alınması gerekmektedir. Bizim beklentimiz, kim kiminle ve ne şekilde hükümet kurarsa kursun, en acil bir şekilde temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan, yok eden tüm düzenlemelerin ortadan kaldırılarak Anayasa ve AİHS ile güvence altına alınmış özgürlüklerin sağlanması, yolsuzluklarla mücadelenin ivedi bir şekilde başlatılması, 2015 Türkiye’sine ve çağımıza yakışan bir Avukatlık Yasası'nın baroların taleplerine uygun bir şekilde çıkarılmasıdır.”

Bolu Barosu Başkanı Av. Ferit Atalay: "Bu seçimlerden çıkarılacak önemli sonuçlardan en başta geleni şüphesiz ki seçimlerde yüzde 40,8 oranında oy alarak ilk parti olma başarısını gösteren AKP'nin kurucusunun Başkanlık Sistemi özlemine halkın 'hayır' demiş olmasıdır. Bu bağlamda verdiği oylarla totaliter, benmerkezci yönetim anlayışına, çoğunlukçu mutlak yönetim modeline de olanak tanımayacağını deklere etmiş, Sadece oy çoğunluğuna dayalı yönetim modelinin demokrasi olamayacağını en sade biçimi ile ifade etmiştir. Halk denetlenemeyen gücün arkasında durmadığı gibi fiilen Parlamento'nun askıya alınmasını da kabul etmemiştir. Halk meydanlarda bağıran çağıran kavgacı bir kimlikler yerine uzlaşıyı öne çıkaran, çözüme odaklanmış, üretici bir siyasetin daha etkin sonuçlar vereceğini siyasilere oyları ile hatırlatmıştır. Halk kendi ekonomik ve sosyal yaşamı ile ilgili önerilere daha yakın durmuş siyasal partilere verdiği oylarla anlaşın mesajı vermiştir."

Edirne Barosu Başkanı Av. Özgür Yıldırım: “AKP bir önceki genel seçime göre kendi seçmeninin yüzde 18’ini kaybetmiştir. Bir önceki genel seçimdeAKP’ye oy veren her 100 kişiden 11’i HDP’ye, her 100 kişiden 7’si de MHP’ye oy vermiştir. Bu oran AKP’nin ülke genelinde kaybettiği yüzde 9 oy oranının dağılımıdır. Başka bir deyişle AKP’nin kaybettiği oyların yüzde 5.5’ini HDP, yüzde 3.5’ini MHP almıştır.”

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan: "Değerli milletvekillerimizin yasama faaliyetleri esnasında Çanakkale’yi adına yakışır bir biçimde temsil edeceklerine, ismi kendinden önce gelen Çanakkale’yi gözeteceklerine, hukuku önemseyeceklerine, hukukun vazgeçilmez unsuru olan avukatların sorunlarına daha duyarlı olacaklarına inanıyorum."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim