• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 2 °C

Barolardan Tahir Elçi ve Şehit Polisler İçin Protesto

Barolardan Tahir Elçi ve Şehit Polisler İçin Protesto
Sur ilçesinde geçen cumartesi çıkan çatışmada Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve 2 polisin şehit edilmesi birçok kentte barolar tarafından protesto edildi.

Muğlalı avukatlardan Tahir Elçi ve 2 polisin şehit edilmesine tepki

Cavit AKGÜN/ MUĞLA, (DHA)

MUĞLA Barosu'nda görevli bir grup avukat, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve iki polisin şehit edilmesini protesto etti. Avukatlar, fail ya da faillerin bir an önce bulunup, adalete teslim edilmesi için tüm yetkilileri göreve çağırdı.

Muğla Adalet Sarayı önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup; Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve iki polisin şehit edilmesini protesto etti. Grup adına açıklamayı Baro Başkanı Cumhur Uzun yaptı.

'ÖFKEMİZ KARARLILIĞIMIZIN REHBERİ OLACAKTIR'

Elçi'nin ölümünden çıkar umanlara sert tepki gösteren Uzun, "Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde, hain eller bir meslektaşımızı ve orada görev yapan 2 polisimizi katlettiler. Bunu alçakça, haince yaptılar. Kim yaptı, neden yaptı henüz bilmiyoruz. İnsan yaşamını yok eden hiçbir anlayışın haklılığı olamaz. Öldürülen değerlerden Av. Tahir Elçi, sanılan ve gösterilmek istenenin aksine, tam bir barış elçisiydi. Soyadını misyonu edinmiş, Kürt-Türk toplumunun kardeşçe ve barış içinde yaşaması için elçilik yapıyordu. Son anki sözlerine kadar barıştan bahsediyor. 'Silahlar sussun, kardeşçe yaşayalım' diyordu. Bir de hukuk istiyordu. 'Adalet olsun ve herkes için adalet olsun' diyordu. Sizden daha farklı şeyler mi istiyordu. Hukuk üstün olsun, insanların yüzü gülsün istiyordu. Bunları ona çok gördüler ve öldürdüler. Lanet olsun onu öldürenlere ve ölümünden çıkar umanlara. Herkes şunu bilmelidir ki, öfkemiz kararlılığımızın rehberi olacaktır" dedi.

'ÇİRKİN SALDIRLAR AYDINLATILSIN'

Şehit polisler Ahmet Çiftaslan ile Cengiz Erdur'un da hainlerce katledildiği söyleyen Uzun, "Vatanını, halkını korumak uğruna yaşamlarından oldular. Babaydılar, kocaydılar, evlattılar. Onlarında sevenleri aileleri vardı. Kahrolası hainler onları da yok ettiler. Bu olayda yaşamını yitiren her yurttaşımıza tanrıdan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Muğla Barosu olarak, bu çirkin saldırının hiçbir gecikmeye meydan verilmeden süratle aydınlatılması ve fail ya da faillerinin bir an önce bulunup adalete teslim edilmesi için tüm yetkilileri göreve çağırırken; sürecin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunan avukatlar, sessizce dağıldı.

Van'da 15 ilin barosundan Tahir Elçi'nin öldürülmesine kınama

Osman BEKLEYEN- Orhan AŞAN/ VAN, (DHA)

DİYARBAKIR Barosu Başkanı Tahir Elçi'ye yapılan saldırı Van'da 15 baronun ortak açıklamasıyla kınandı.

Van Adalet Sarayı önünde toplanan aralarında Van Baro Başkanı Murat Timur'un da bulunduğu yaklaşık 100 avukat, ellerinde Tahir Elçi'nin fotoğrafları ve saldırıyı kınayan dövizler taşıdı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı açıklama öncesi polis şüpheli bulduğu her alanı kontrol etti. Bölgedeki 15 ilin barolarınını ortak basın açıklamasını Van Baro Başkanı Murat Timur okudu. Tahir Elçi'nin adaleti sağlamak için büyük çaba gösterdiğini belirten Timur, "Tahir Elçi'yi karanlık bir saldırı ile kaybettik. Tahir Elçi dokunulmaz konulara dokundu. Söylenemeyenleri söyledi ve tabuları yıktı. Son birkaç aydır hakkında başlatılan linç kampanyasına, tehditlere rağmen yılmadı, geri adım atmadı. Barışçıl ve özgür bir ülkenin hayali peşinden gitti. Bütün değerleri ile insanın, doğanın hakkını savundu. Ama bunu bedelini çok ağır bir şekilde ödedi. Tahir Elçi'nin son açıklamaları bizlerin emanetidir. Bizler Tahir Elçi'ni güpegündüz insanların gözü önünde katledilişini karanlıkta kalmasına müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Avukatlar, daha sonra 5 dakikalık oturma eylemi yaparak sessiz bir şekilde dağıldı.

Şanlıurfa'da avukatlardan Tahir Elçi protestosu

Ömer PINAR/ ŞANLIURFA, (DHA)

ŞANLIURFA Barosu üyesi avukatlar, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesini basın açıklaması yaparak protesto etti.

Öğle saatlerinde adliye bahçesinde cübbeleri ile toplanan avukatlar adına konuşan Baro Başkanı Hikmet Delebe, Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile birlikte hiç kimsenin güvencede olmadığını ifade etti. Aynı zamanda HDP il eş başkanı olan avukat Sevda Çelik Özbingöl, ise Tahir Elçi’nin öldürülmesinin Türkiye adına büyük kayıp olduğunu vurgulayarak, "Konunun aydınlatılması ve gerçek faillerin ortaya çıkarılması konusunda da herkesin çaba ve gayret içerisinde bulunması gerekiyor" dedi.

Hukukçular Derneği'nden açıklama

Serpil KIRKESER/İSTANBUL,(DHA)

Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalalet Sarayı'nın karşısındaki meydanda bir araya geldi. Hukukçular Derneği Genel Başkanı Avukat Mehmet Sarı, "Terör kanlı ve alçak yüzünü bu kez Diyarbakır'da göstermiştir. Son zamanlarda iyice köşeye sıkışan terör yanlıları yeni kaos planlarını ortaya koymuşlardır. Konuşan herkesi susturmanın bir örneği de Diyarbakır'da yaşanmıştır. İki polisimizin şehit edilmesi bizleri derinden üzmüştür. Yine Diyarbakır Baro Başkanımız Tahir Elçi ifade özgürlüğü kapsamında basın açıklaması yaptığı sırada bir terör saldırısı sonucu hayatını kaybetmesi bizi insani olarak, meslektaşımız olması hasebiyle derinden üzmüştür. Diyarbakır Barosu gibi önemli bir baro başkanının öldürülmesi terörün ne denli gözü kara bir noktaya geldiğini göstergesidir" dedi. "Hiçkimse sadece düşüncesinden dolayı yargılanmamalı, kınanmamalıdır" diyen Avukat Sarı, "Özgür ve hukukun hakim olduğu toplumun gereği budur. Bu menfur olay neticesi şehit olan polislerimize ve yaşamını yitiren Tahir Elçi'ye Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz, hukukçular derneği olarak terörün karşısında ve milletin birlik ve kardeşliğinin yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Avukatlardan Bakırköy Adliyesi'nde "Tahir Elçi" eylemi

İbrahim AKTÜRK- Süleyman KAYA/İSTANBUL, (DHA)

Diyarbakır'da öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için yaklaşık 200 avukat Bakırköy Adalet Sarayı'na gelerek eylem yaptı. 

Elçi hakkında bir televizyon programında “PKK terör örgütü değildir" dediği gerekçesiyle 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan iddianame düzenlenerek dava açılmıştı. Avukatlar adliyenin 4'ncü katına çıkarak iddianameyi hazırlayan savcı ile görüşmek istediler. Ancak savcının izinli olması nedeniyle görüşme yapamayan avukatlar adliye içinde slogan atarak “Hepimiz Elçi'yiz öldürmekle bitmeyiz" dedi. Avukat Baran Doğan, 4. katta yaptığı açıklamada “Katliam burada başlamıştır" diyerek “Hrant Dink katliamında da böyle oldu. 301'den Valiliğe emniyete çağrıldı, tehdit edildi. Vazgeç denildi, vazgeçmedi, öldürüldü. Kürt hukukçulara, aydınlara, devrimcilere namluların ucundan seslendiler. Bizi başka bir şeyle korkutun. Ölümle korkutmayın. Siz savaş istiyorsunuz ama biz barış istiyoruz" ifadelerini kullandı.

OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Avukatlar, daha sonra 19 Nisan 2016 günü Tahir Elçi'nin yargılamasının başlanacağı Bakırköy 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi önüne geldi. Avukatlar burada 'Tahir Elçi ölümsüzdür' şeklinde slogan attı. Daha sonra avukatlar adliye bahçesinde 1 saatlik oturma eylemi yaptı. Avukatların ellerinde taşıdıkları “Tahir Elçi ölümsüzdür" yazılı dövizler dikkatleri çekti.

“HRANT DİNK NASIL ÖLDÜRÜLDÜYSE, TAHİR ELÇİ DE ÖYLE ÖLDÜRÜLDÜ"

Eylemi düzenleyen Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Halkevleri Hukuk Dairesi, Sosyal Haklar Derneği, Birleşik Haziran Hukukçuları adına konuşan avukat Züleyha Gülüm ortak basın açıklamasını okudu. 

Züleyha Gülüm, Tahir Elçi'nin televizyonda söylediği söz nedeniyle hedef haline getirildiğini belirterek, “8 yıl önce Hrant Dink nasıl öldürüldüyse, Tahir Elçi de öyle öldürüldü. Tıpkı Hrant gibi ensesinden vuruldu. Elçi'nin katledilmesindeki mesajı açıkça görüyoruz. Bizleri katliamlarla, tutuklamalarla korkutamayacaksınız. Özgür, eşit, adil bir yaşamı, barışı, birlikte susmayan yüreklerimizle kuracağız" diye konuştu. Yapılan açıklamanın ardından avukatlar sessiz bir şekilde dağıldı.

İzmir'de avukatlardan bir saatlik sessiz oturma eylemi

Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)

İZMİR Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlük Hukukçular Derneği (ÖHÇ), Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesini Adliye'de bir saatlik sessiz oturma eylemiyle proteste etti. Hukukçular, Elçi'nin fotoğrafının etrafında mum yakıp yere cübbesini serip karanfillerle süsledi. ÖHD İzmir Şube Başkanı Mecit Yıldırım, "Tahir Elçi'yi, iktidarın yarattığı şiddet iklimi öldürdü" dedi.

İzmir Adliye Sarayı içindeki Baro biriminin önünde oturma eylemi yapan 100'e yakın avukat bir saat süren bu eylemin ardından sloganlar atarak C- Blok önüne çıktı. Ellerinde pankartlar ve Elçi'nin fotoğraflarını taşıyan avukatlar adına açıklamayı ÖHD İzmir Şube Başkanı Mecit Yıldırım yaptı. Yıldırım, “Diyarbakır'ı kalbi gibi seven Tahir Elçi'in kaçamayacağını bilmelerine rağmen kaçacak diyerek hakkında yakalama kararı çıkardılar. Yurtdışına çıkış yasağı koyarak serbest bıraktılar. Serbest bıraktıklarında kadim saydığı topraklarına, ülkesine ve halkına gitti. Diyarbakır'ın tarihi surlarında dört ayaklı minaresine saldıranların insanlığa ve tarihe karşı suç işlediklerini haykırmaktaytı. Peşi sıra ömrünü verdiği faili belli cinayetler gibi bir köşede öldürdüler. Gizleme gereği dahi duymadılar. Kameraların önünde öldürdüler. Tetikçinin kim olduğunun önemi yoktur. Tahir Elçi'yi, iktidarın yarattığı şiddet iklimi öldürdü. Öldürmek için kendi iktidarını korumak için başlattıkları çatışma ve savaş ortamını kullandılar. Rahat uyu Tahir Elçi. Aynen senin gibi ensemize sıkılacak kurşun zamanını düşünmeden yaşamaya devam edeceğiz" dedi.

Grup basın açıklamasının ardından alkışlarla dağıldı.

İHD Hakkari Şubesi'nden Tahir Elçi açıklaması

Behçet DALMAZ/ HAKKARİ, (DHA)

DİYARBAKIR Baro Başkanı Tahir Elçi'ye yapılan saldırı, İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasıyla kınandı.

İHD Hakkari Şubesi'nde yapılan açıklamaya Şube Başkanı İsmail Akbulut ve yöneticiler katıldı. Açıklamayı yapan İHD Şube Başkanı Akbulut, Tahir Elçi'nin barış istediği için öldürüldüğünü söyledi. Akbulut, şöyle devam etti:

"Tahir Elçi, kalıcı çatışmasızlık, barış istedi. Karşılığında katledildi. Katledenleri kınıyor ve lanetliyoruz. Tahir Elçi Türkiye’deki faili meçhul cinayetlerin ve gözaltında kayıpların aydınlatılması ve faillerinin bulunması için avukatlığa başladığı günden beri aralıksız olarak mücadele etti. Çok sayıda olayın aydınlatılmasını sağladı. Doğal olarak devlet içindeki her türlü çete yapılanmasının zaten hedefi idi. Katıldığı bir televizyon kanalı programında 'PKK terör örgütü değildir' sözleri nedeniyle siyasal iktidar Elçi'yi hedef gösterdi. Tahir Elçi, esasında milyonlarca insanın olduğu gibi kendisinin de düşüncesini ifade etti. Bu topraklara elbette barış gelecektir. Bunun için elbette ki kalıcı bir çatışmasızlık ortamı sağlanacaktır. İnsan hakları savunucularının mücadelesi ile bütün cinayetler aydınlatılacak ve failler hak ettiği cezayı alacaklardır. Bizi öldürerek korkutmaya çalışanlara söyleyecek tek sözümüz var. Sizden korkan sizin gibi olsun."

Bodrum'da Tahir Elçi ve 2 polisin şehit edilmesine tepki

Nilüfer DEMİR / BODRUM (Muğla), (DHA)

BODRUM'da bir araya gelen avukatlar, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve iki polis memurunun şehit edilmesine tepki gösterdi.

Muğla Barosu Bodrum Temsilciliği avukatları, adliye önünde bir araya gelerek, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve iki polisin şehit edilmesini protesto etti. Yaklaşık 30 avukatın katıldığı etkinliğe vatandaşlar da destek verdi. Saygı duruşuyla başlayan etkinlikte konuşma yapan Bodrum Baro Temsilcisi Avukat Cavidan Karaöz Özyiğit, saldırının süratle aydınlatılmasını, fail ya da faillerinin bir an önce bulunup adalete teslim edilmesi istedi. Özyiğit, konuşmasında şunları söyledi:

"Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde hain eller, bir meslektaşımızı ve 2 polisimizi katletti. Kim yaptı, neden yaptı henüz bilmiyoruz. Kim yaparsa yapsın, insan yaşamını yok eden bir anlayışın haklılığı yoktur ve olamaz. Elçi, gösterilmek istenenin aksine tam bir barış elçisiydi. Soyadını misyon edinmiş, Kürt ve Türk toplumunun kardeşçe ve barış içinde ve tek bir ülke çatısı altında yaşaması için barış ve kardeşlik elçiliği yapıyordu. Bir de hukuk istiyordu. Lanet olsun onu öldürenlere, ölümünden çıkar umanlara. 2 polisimiz de aynı olayda haince katledildi. Bu saldırının hiçbir gecikmeye meydan verilmeden süratle aydınlatılması ve fail ya da faillerinin bir an önce bulunup adalete teslim edilmesi için tüm yetkilileri göreve çağırırken, sürecin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz."

Adana'da avukatlar 2 gün duruşmalara girmeyecek

ADANA, (DHA)

ADANA Barosu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesini protesto etmek amacıyla 1 ve 2 Aralık'ta duruşmalara girmeme kararı aldı.

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Elçi'nin katil ya da katillerinin yakalanması için devletin ve siyasi iktidarın üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceklerini söyledi. Baro Başkanı'nın öldürülmesini sıradan bir olaya dönüştürmeyeceklerini belirten Çıtırık şu değerlendirmeyi yaptı:

"Olayı aydınlatmak ve sorumluları bulmak, olayın her aşamada takipçisi olmak siyasi iktidarın, barolarımızın ve Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) birincil görevidir. Başkanımız Tahir Elçi ifade özgürlüğü kapsamındaki düşünceleri nedeniyle hedef haline getirildiğinde, özellikle biz meslektaşları, barolar ve TBB yeterince sahip çıkmadık. Başkanımızı yeterince sahiplenemedik ve sonucunda katledilmesi olayını yaşadık. Adana Barosu Yönetim Kurulu, Avukatlık Yasası'nın 76 ve 95'inci maddelerinin verdiği görev ve yetkiler uyarınca, yaşanan bu vahim olay karşısında 1 ve 2 Aralık'ta duruşmalara girilmemesi kararını almıştır. Tutuklu ve CMK görevlendirmesiyle verilen dosyalarda mağduriyete sebep verilmemesi için duruşmalara girilecektir. Gün, mesleğimize sahip çıkma, acıları paylaşarak azaltma ve mesleki dayanışmayı sergileme günüdür."

Kayseri Barosu'ndan, Elçi'nin öldürülmesine tepki

KAYSERİ, (DHA)

KAYSERİ Barosu, geçen Cumartesi günü Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi olayına tepki gösterdi. Açıklamada, "Ülkemiz adeta bir ateş çemberinin ortasında kalmış durumdadır. Ortadoğu'daki ateş ülkemize davet edilmeye çalışılmaktadır ve bu saldırı tüm Türkiye'yedir" denildi.

Baro yönetimi adına yapılan açıklamada, Tahir Elçi'nin öldürüldüğü, aynı dakikalarda 2 polisin şehit edildiği ifade edilirken şöyle denildi:

"Bu karanlık ve alçakça saldırının hedefi; bir çok akl-ı selim yüreğin hep birlikte haykırdığı gibi sadece bir Baro Başkanı değil, avukatlar değil, polis teşkilatımız değil, tüm Türkiye’dir. Teröristlerin silahından çıkan kurşunlar birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi hedef almıştır. Bir yanda sözde barış nutukları atan terör örgütü ve uzantılarının eylemleri, bir yanda bu menfur saldırı gibi provakasyonlar yolu ile bu bölgede ayaklanma çıkarılmaya çalışılmakta, bu uğurda elinde silah olmayan günahsız vatandaşlarımız kimliğine, ırkına, mesleğine bakmadan katledilmektedir. Türk ve Kürt kardeşliği bu kıvılcımlardan çıkacak bir yangınla bitirlimeye çalışılmaktadır. Tüm bu karanlık çabalara rağmen, Türk ve Kürt vatandaşlarımız sağduyusunu kaybetmemekte, kadim kardeşliğimiz bozulmamakta ve asla da bozulmayacaktır. Türkiye’nin birliğine ve kardeşliğine kastetmiş bu karanlık güçlerin, bir taraftan ardı ardına bu menfur eylemleri gözlerini kırpmadan yapmaları, diğer taraftan da vatandaşlarımızı kutuplaştırmak, bölmek ve hatta ayaklandırmak maksadıyla devleti düşman haline getirme gayretleri gözümüzden kaçmamaktadır. Bir taraftan terör örgütünün propagandası, diğer taraftan onun siyasi ayağı, topluma bu kanaati pekiştirmek adına, adeta kin ve nefreti hakim kılacak bir siyaset dili ile çağrı yapmaktadır. Bu başarılırsa 'kim kazanacak, kim kaybedecektir' sorusunun cevabı çok açıktır. Yara alacak olan devlet, hepimizin çatısı altına sığınmak zorunda olduğumuz tek sığınağımızdır."

Diyarbakır'da, Cumartesi meydana gelen olayda, 2 polisin de şehit edildiği anımsatılan açıklamada, 2 polisi göz ardı eden ve adlarını zerre kadar anmayanların, farkında olamadan kendilerini ele verdikleri savunuldu. Kayseri Barosu açıklamasında şöyle devam edildi:

"Görevleri orada belki de Baro Başkanımızı korumak olan iki masum vatan evladı toprağa düşmüştür. Onların yuvalarına ateş düşerken tek kelime ile bu acıyı anmayanları, milletimiz asla unutmayacaktır. Bu yüzden Devletimiz bu cinayeti mutlaka aydınlatmalıdır. Ekranlara yansıyan eylemcileri bulmalı ve kamuoyuna bütün şeffaflığı ile olayın oluş ve detaylarını aktarmalıdır. Bu olay üzerinden Türk ve Kürt’ler manipüle edilmek istenmekte, o yüzden bunun önüne geçilecek önlemler mutlaka alınmalıdır."

Bursa Barosu Başkanı: Elçi'nin öldürülmesi politik cinayettir

BURSA (DHA)

BURSA Barosu'na kayıtlı avukatlar Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesini adliye önünde düzenledikleri açıklama ile protesto etti. Baro Başkanı Ekrem Demiröz, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi olayını, "Politik cinayet" olarak nitelendirdi. 

Bursa Barosu'na kayıtlı avukatlar, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesini bugün Adliye Sarayı önünde düzenledikleri basın toplantısı ile kınadılar. Burada konuşan Baro Başkanı Ekrem Demiröz, meslektaşı olan Tahir Elçi'nin öldürülmesi iki polis memurunun şehit edilmesini, "Yitip giden üç canımız için acımız büyük. Nereden bakılırsa bakılsın bu bir politik cinayettir" diyerek değerlendirdi. Olayda, faillerin kimliği ne olursa olsun Tahir Elçi'nin kişiliğinde hedeflenenin savunma mesleği olduğunu belirten Demiröz, “Diyarbakır Baro başkanımız Tahir Elçi, yıllardır sürdürdüğü barış ve demokrasi mücadelesi ile insan hakları savunuculuğu yapmış ve girdiği davalarda karanlık cinayetlerin ortaya çıkarılmasında büyük bir emek göstermiştir" dedi. 

Tahir Elçi'nin, baskılar ve işkence politikalarına karşı demokrasinin ve insan hakları mücadelesinin bayrağını yıllardır taşıdığını açıklayan Ekrem Demiröz, şunları söyledi: 

"Elçi'nin katledilmesi işte bu mücadeleye, demokrasi ve insan haklarına yapılmış hain bir saldırıdır. Birkaç hafta önce Tahir Elçi'nin söylediği bir söz nedeniyle hakkında terör örgütü üyeliğinden ifadesinin alınması ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesi aslında bu saldırının boyutlarını gözler önüne sermektedir. Tahir Elçi'nin sanki bir çatışma ortamında kalarak kaza kurşunuyla ölmesi yönünde yapılan kirli yayınlara karşı özellikle vurgulamak gerekir ki, gerek olay anındaki görüntüler gerekse Tahir Elçi'nin tutuklamaya varacak bir lince maruz bırakılması karşısında bu saldırı Tahir Elçi'nin susturulmasını hedefleyen bir karanlık organizasyondur." 

Açıklamalarında, ülke'de son dönemde, şiddet ortamı, terörize edilmiş saldırılar, habercilik yapan ve halkın haber alma özgürlüğünü savunan gazetecilerin tutuklanmalarının arttığına dikkat çeken Ekrem Demiröz sözlerini, Tahir Elçi'nin öldürülmeden önce okuduğu açıklamayı tekrarlaması ile sona erdirdi. Avukatlar daha sonra alkışlarla Elçi’nin öldürülmesini protesto ettikten sora dağıldı.

Siirt Barosu'ndan Tahir Elçi protestosu

Turan KOYUNCU/SİİRT, (DHA)

SİİRT Barosu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili adliye önünde basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Baro Başkanı Cemal Acar, "Minareye yapılan 'suikast' onu aramızdan aldı" dedi. 

Siirt Barosu, 28 Kasım günü Diyarbakır'da çıkan çatışmada hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin için bir araya geldi. Siirt Adliyesi önünde toplanan avukatlar adına konuşan Baro Başkanı Cemal Acar, Tahir Elçi'yi Diyarbakır'ın gür sesi olarak tanımlayarak, "Bu ayın başında mesleğini icra ederken uğradığı silahlı saldırı sonucu Siirt'e öldürülen avukat Mehmet Nezir Okur'un daha acısı dinmemişken, bu kez başka bir acıyı derinden sarsıldık. Avukatlık mesleğinin toplumsal rolünün getirdiği sorumluluklar adına evrensel hukuk, demokrasi, insan haklarının gür sesi olan yiğit bir meslektaşımız olan Diyarbakır'ın gür sesi avukat Tahir Elçi'yi kaybettik. İnsanların özgür, güvenli ve huzurlu yaşaması için adanan ömrü, bu kez kentin ve insanlığın ortak kültürel mirasını korumaya yönelik çabası sırasında sona erdi. Minareye yapılan 'suikast' onu aramızdan aldı. Şiddetin ve çatışmanın sivil alanlara taşınmaması gerektiği, sivil alanlarda çatışma ile masumların yaşamının tehlikeye sokulmaması gerektiği mesajını bir kez daha ve bu kez maalesef canıyla verdi. Umarız mesaj yerini bulur ve sevgili Tahir'in özlediği barış ve huzur egemen olur. Sevgili başkan ömrünü adadığın mücadelenin ağır yükünün büyük bölümünü tek başına taşıyordun. Yokluğun omuzlarımızdaki yükünü çok artırdın. Sana ve topluma mahcup olmadan bıraktığın mirası sana layık taşımaya söz veriyoruz. Yılların ve suikastların direncini düşürdüğü 500 yıllık dört ayaklı minare senin direncin azmin ve adınla 500 yıl daha ayakta kalacaktır" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim