• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 0 °C

Baroların Kavgası Büyüyor

Baroların Kavgası Büyüyor
Karabük Baro Başkanı Av. Rıdvan Erdoğan’a, Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi, "Gerçekçi olmayan düşüncelerle bu değişikliğe karşı çıkmayı anlamak mümkün değildir" yanıtını verdi.

Karabük’ün İdare Mahkemesi bakımından Zonguldak yargı alanından çıkarılarak Kastamonu yargı alanına bağlanması yönünde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) verdiği karara tepki gösteren Karabük Baro Başkanı Av. Rıdvan Erdoğan’a, Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi, "Gerçekçi olmayan düşüncelerle bu değişikliğe karşı çıkmayı anlamak mümkün değildir" yanıtını verdi.

Karabük Baro Başkanı Av. Rıdvan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde basına yansıyan açıklamasında, Kastamonu lobisinin asıl amacının, daha kapsamlı bir mahkeme olan Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi'nin Kastamonu’da kurulmasını sağlamak olduğunu ifade ederek, Karabük’ün İdare Mahkemesi bakımından Zonguldak yargı alanından çıkarılarak Kastamonu yargı alanına bağlanması kararı veren HSYK'ya tepki göstermişti. 

Bunun üzerine Erdoğan'a yanıt Kastamonu Barosu Başkanı Mehmet Çiftçi'den geldi. Çiftçi yaptığı açıklamada, HSYK, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün teklifi üzerine, 2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun’un 2’nci maddesi gereğince bölgenin coğrafi durumu, belirtilen mahallerin birbirlerine uzaklıkları ve ulaşım imkanları ile mahkemelerin iş sayılarını göz önüne alarak, 19 Şubat 2014 tarih ve 81 sayılı kararı ile Karabük ilinin, Zonguldak İdare Mahkemesi yargı alanından çıkartılarak Kastamonu İdare Mahkemesi yargı alanına bağlanmasına karar verdiğini hatırlattı.

HSYK’nun bu yönde almış olduğu karardan Kastamonu olarak son derece memnun olduklarını belirten Çiftçi, “Bu karar ilimiz açısından bir itibar vesilesi olduğu gibi aynı zamanda ilimize ekonomik katkı vesilesi olmuştur. Bu nedenle Adalet Bakanlığı’na, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na, Kastamonu İdare Mahkemesi Başkanı Ahmet Demir’e Kastamonu Barosu olarak teşekkürlerimizi arz ediyoruz. 

HSYK’nın bu kararı üzerine komşu il Karabük Baro Başkanı’nın basına yansıyan yazılı ve sözlü beyanlarını en hafif anlatımla maksadını aşan ifadeler olarak değerlendirmekte ve de üzülerek takip etmekteyiz. Biz hiçbir zaman başka bir il ile hele hele Karabük ile yarışmadık. Kastamonu; tarihi kökü, şehir kimliği olan bir ildir. Osmanlı döneminde Üsküdar’a kadar olan bölgeye merkezlik yapmıştır. Şu anda da coğrafi yapı olarak Batı Karadeniz bölgesinin merkezindedir. Bu nedenledir ki, çevre birçok baro da Kastamonu’yu bu hususta desteklemektedir. 

Diğer bir husus ise çevre iller ile Kastamonu ilinin adli iş kapasitesidir. Kastamonu ilinin iş kapasitesi de çevre illere göre çok yüksektir. Kastamonu Barosu 1920 yılında, yani cumhuriyetin ilanından önce kurulmuş, Türkiye’deki ender barolardan olup, avukat sayısı olarak ta, çevre illere göre bariz bir fazlalığı söz konusudur. 

Son dönemde faaliyete geçen havaalanı, Sinop tüneli, yakın zamanda faaliyete geçecek olan Ilgaz tüneli ve Karabük-Kastamonu-Çankırı-Sinop illeri arasındaki çift şerit yollar göz önüne alındığında merkez konumundaki Kastamonu’ya ulaşımın da son derece konforlu hale geldiği açıktır. Karabük ilinin idari yargı olarak Kastamonu’ya bağlanması, ilgililerinin Zonguldak yerine Kastamonu’ya gelecekleri göz önüne alındığında, ilgililerin mahkemeye ulaşımları kolaylaşmış, hem de iş yoğunluğu çok fazla olan Zonguldak İdare Mahkemesi yerine iş yoğunluğu daha az olan Kastamonu İdare Mahkemesi’ne bağlanılmakla daha çabuk karar alma imkanları doğmuş iken, Karabük halkının zararına olacak şekilde gerçekçi olmayan düşüncelerle bu değişikliğe karşı çıkmayı anlamak mümkün değildir." dedi.

İstinaf Mahkemelerinin sayısının 9 iken 15’e yükseltildiğini, bu süreçte Kastamonu iline bir mahkeme kurulması yönünde talepleri olduğunu kaydeden Çiftçi, şöyle devam etti: "Ancak bir kısım gerekçelerle, Kastamonu ile birlikte 2 ile daha kurulması planlanan mahkemelerin kurulma kararından vazgeçildi. 

Karabük Baro Başkanı bu kararda etkisi olduğunu ifade etmekte ise de, biz Adalet Bakanlığı’nın böyle basit bir karşı duruşu dikkate aldığını zannetmiyoruz. Bir yere bir mahkemenin açılması, basit bir istek veya karşı duruşla karara bağlanamaz. Bunun için, coğrafi durum, iş durumu, ulaşım, avukat sayısı, konaklama vb… birçok unsur göz önüne alınır. İstinaf mahkemelerin sağlıklı olarak açılması ve yürüyebilmesi için sayının mutlaka artırılması gerektiğini düşünüyor, inanıyor ve biliyoruz. Bu nedenle önümüzdeki günlerde mahkeme sayısı artırıldığında istinaf mahkemesine Kastamonu olarak talip olduğumuz açıktır. Bu hususta Kastamonu belediyesi tarafından eski belediye binamız İstinaf Mahkemesi’ne tahsis edilmiştir. Kastamonu tüm unsurları ile İstinaf Mahkemesini istemektedir ve bu hususta neticeye ulaşacaktır”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim