• BIST 89.573
  • Altın 146,325
  • Dolar 3,6382
  • Euro 3,9067
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C

Başbakan'ın Cumhurbaşkanlığı Adaylığı İçin İstifa Etmesi Gerekir mi?

Başbakan'ın Cumhurbaşkanlığı Adaylığı İçin İstifa Etmesi Gerekir mi?
6271 Sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu"nda, Cumhurbaşkanlığı için aday olanların hangilerinin istifa etmeleri gerektiği açıkça düzenlenmiştir.

"Bu Kanunun 11. maddesine göre, “Cumhurbaşkanı adayı gösterilen hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, belediye başkanları ve subaylar ile astsubaylar, siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar, aday listesinin kesinleştiği tarih itibarıyla görevlerinden ayrılmış sayılır. Bu durum Yüksek Seçim Kurulunca aday gösterilenin bağlı bulunduğu bakanlığa veya kuruma derhal bildirilir”.
 
Cumhurbaşkanlığı adaylığı için istifa etmesi gerekenler arasında, Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar ve milletvekilleri sayılmamıştır. Dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için,  Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar ve milletvekillerinin istifa etmeleri gerekmemektedir.
 
Anayasa’nın 101. ve Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 4. maddesi, “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer” hükmünü içermektedir. Cumhurbaşkanı’nın seçilmesi ve göreve başlaması ne zaman gerçekleşir? Başka bir ifadeyle Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisi ile ilişiği ne kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği ne zaman sona erer? Belirtmek gerekir ki, yeni Cumhurbaşkanının, görev süresi dolacak olan Cumhurbaşkanının görevi süresi dolmadan seçilmesi mümkündür. Bu durumda, görev süresinin sonuna kadar ve Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan Cumhurbaşkanının görevi devam eder. Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 20. Maddesine göre, “Seçilen Cumhurbaşkanı adına, Yüksek Seçim Kurulu tarafından Cumhurbaşkanı seçildiğine dair bir tutanak düzenlenir”. Bu Kanunu’nun 21. maddesine göre seçilen Cumhurbaşkanı adına düzenlenen tutanak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tarafından verilir ve aynı oturumda ant içme töreni yapılır. Bu oturum, eski Cumhurbaşkanının görev süresinin dolduğu gün gerçekleşir. Bu hükümlerden de anlaşıldığı gibi yeni seçilen Cumhurbaşkanı görevine yemin ettiği gün başlar. Yeni seçilen Cumhurbaşkanı, eski Cumhurbaşkanının görev süresinin dolduğu gün yemin eder. Dolayısıyla yeni seçilen Cumhurbaşkanının partisi ile ilişkisinin kesilmesi ve milletvekilliğinin sona ermesi yemin ettiği gün gerçekleşecektir. Cumhurbaşkanının görevinin başlangıç anı seçim tarihi değil, yeni Cumhurbaşkanının TBMM Genel Kurulu huzurunda yemin ettiği tarihtir."

* Prof. Dr. Faruk Bilir / Ankara Strateji Enstitüsü

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim