• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 12 °C

Başbakanlığın TBB Tarafından Çıkarılan Avukatlık Staj Yönetmeliğini Resmi Gazete'de Yayınlamaması İşleminin Yürütmesi Durduruldu

Başbakanlığın TBB Tarafından Çıkarılan Avukatlık Staj Yönetmeliğini Resmi Gazete'de Yayınlamaması İşleminin Yürütmesi Durduruldu
Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan Avukatlık Staj Yönetmeliğinin Başbakanlık tarafından Resmi Gazete'de yayınlanmaması hakkında yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Ankara Barosu tarafından konuyla ilgili kamuoyuna yapılan açıklama şöyle; 

"Çok sayıda ve yetersiz akademik kadrolar ile eğitim vermekte olan hukuk fakültelerinin yol açtığı sorunlara belirli bir ölçüde çözüm getirmek amacıyla, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu'nun 7 –8 Ekim 2013 tarihli toplantısında, avukatlık stajına başlayabilmek için “staja kabul değerlendirmesi” ve avukatlık mesleğine kabul için “staj yeterlilik değerlendirmesi”nde başarılı olma koşullarını getiren yönetmelik değişikliği kabul edilmiştir.

Avukatlık Kanunu’nun 182. maddesi gereğince onay için 10.10.2013 tarihinde Adalet Bakanlığı'na gönderilen yönetmelik değişikliği, Adalet Bakanlığı’nın 21.11.2013 tarihli yazısı ile bir daha görüşülmek üzere, geri gönderilmiştir.

TBB Yönetim Kurulu’nun oybirliğiyle Yönetmelik değişikliğini aynen kabul etmesinden sonra, Adalet Bakanlığı’nın 24.12.2013 tarihli yazısı ile, Yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere TBB’ye iletilmiştir.

TBB, 06.01.2014 tarihli yazısıile, Yönetmelik değişikliğini yayımlanmak üzere Başbakanlık’a iletmişse de, Başbakanlık MevzuatıGeliştirme ve Yayım Müdürlüğü, bu istemi reddederek, Yönetmelik değişikliğini yayımlamamıştır.

Uyuşmazlık dava konusu yapılmış ve Ankara 10.İdare Mahkemesi'nin 2014/452 E. sayılı dosyasında görülmeye başlanmıştır. İdare Mahkemesi, 30.04.2014 tarihli kararı ile, dava konusu “yayımlamama”işlemini hukuka aykırı bularak, yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir.

Mahkeme kararında, Avukatlık Kanunu 182 inci maddesi uyarınca, TBB’nin ısrar kararı ile artık kesinleşen ve uygulanabilir hale gelen Yönetmelik üzerinde Başbakanlık’ın değerlendirme/takdir yetkisinin bulunmadığı açıkça hüküm altına alınmıştır.

Mesleğimiz açısından son derece önemli olan staja başlangıç ve avukatlığa kabul aşamalarında değerlendirme yapma imkanı veren düzenlemenin, anılan yürütmenin durdurulması kararı sonrasında Resmi Gazete'de yayımlanması ve uygulamaya geçmesi beklenmektedir.

Meslektaşlarımıza saygıyla duyururuz."

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim