• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 3 °C

"Başından Beri O Binanın Adliye Yapılmasına Karşı Çıktık"

"Başından Beri O Binanın Adliye Yapılmasına Karşı Çıktık"
Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, büyük sıkıntılarla faaliyete geçen Yeni Adliye Binası hakkında BAROTÜRK'ün sorularını yanıtladı.

Ankara'da geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen Çukurambar'daki Yeni Adliye Binası ile ilgili şikayetler dinmek bilmiyor. İş ve Ticaret Mahkemeleri'nin taşındığı binadaki güvenlik sorunu, asansörlerin yetersizliği, binanın Adliye Binası olarak kullanıma uygun olmayışı, otopark problemi ve daha bir çok sorun, Hakimleri, Savcıları, Avukatları, Adliye personelini ve vatandaşları çileden çıkarıyor.

Binanın ilk üç katında yaşanan ısınma sorunu, duruşma salonların küçüklüğü, binada postane ve vezne bulunmayışı gibi birçok problem, binaya taşınma planı ortaya çıktığı andan itibaren itirazlarını dile getiren, hatta olayı mahkemeye taşıyan Ankara Barosu’nu haklı çıkarıyor.

Yeni binadaki son durumu, Ankara Barosu’nun binanın eksikleri ve sorunları ile yaptıkları çalışmaları ve Ankara’ya yeni yapılması planlanan Adliye Kompleksi ile ilgili ilk ağızdan bilgi almak için, Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran ile görüştük.

BAŞINDAN BERİ O BİNAYA TAŞINILMASINA KARŞI ÇIKTIK

Binaya taşınma kararının alındığı 2015 Mart’ından itibaren birçok çalışma yaptıkları belirten Av. Hakan Canduran, avukat meslektaşlarımızı toplamaya çalıştık, gelin bir arada çözüm önerileri bulalım dedik, bu iş iyiye gitmiyor, Adliye bölünüyor dedik. Ne yazık ki çok katılım sağlayamadık” dedi.

Adliye içinde yaptıkları gösterinin çok katılım olmasa da ses getirdiğini belirten Ankara Barosu Başkanı, sözlerine şöyle devam etti;

“Daha sonra Adliye önünde bir basın açıklaması yaparak, bu Adliye’nin kurulması halinde, avukatların ve vatandaşların nelerle karşılaşabileceğini anlattık. Fakat maalesef bizi Adalet Bakanlığı’ndan hiçbir birim dinlemedi. Cumhuriyet Başsavcılığı dinlemedi. Biz bugün karşımıza çıkan bu garabeti, o gün görmüştük. Bunun üzerine Adalet Bakanı ile bizzat görüştük, müsteşarla bizzat görüştük, ama bir türlü netice alamadık.”

SAVCILIK MAKAMLARINI O BİNAYA GÖNDERİN DEDİK, KABUL ETTİREMEDİK

Adalet Bakanlığı’nın 2012 yılı Stratejik Planları içinde Savcılık makamlarını Adliye binalarından ayırma fikri olduğunu belirten Av. Canduran, Bakanlığa “işte şimdi bunun tam zamanıdır, gelin Savcılık makamlarını o binaya gönderin, Adliye burada devam etsin, burası vatandaşın en kolay ulaşabileceği yerdir” dedikleri ama bu teklifin kabul görmediğini ifade etti.

BİNA, ÇOK FAHİŞ BİR BEDELLE KİRALANMIŞ

Yeni Adliye Binası olarak kiralanan binanın kirasının çok fahiş bedel olduğunu belirten Av. Hakan Canduran, şu ifadeleri kullandı;

“Bina özel bir bina olarak kullanılmak üzere tasarlanmış. Otel olabilir, ofis olabilir, rezidans olabilir ama kesinlikle bir Adliye binası olamaz. Bunun üzerine biz, idari yargıda bir iptal davası açtık. Bu davada argümanlarımızdan birisi şuydu. Binanın Adliye binası olarak kullanılabilirliği üzerine Çevre Mühendisleri Odası’ndan bir rapor istedik.”

BİNA KESİNLİKLE ADLİYE OLMAYA MÜSAİT DEĞİL

“Yapılan tespitte ne binanın ne de çevresinin kesinlikle Adliye Binası olarak uygun olmadığı belirtildi. Biliyorsunuz sadece binanın uygunluğu değil, çevresinin uygunluğu da önemli, otopark, ulaşım, oraya gelenlerin yeme içme ihtiyaçlarının karşılanması gibi kriterler de var. Bu binanın hiçbirisi için uygun olmadığı tespit edildi. Bu raporu da delil olarak dosyaya ekledik ve dava açtık. Fakat İdare Mahkemesi, çok uzun beklemeden sonra, Yeni Adliye binasının açılmasından çok kısa bir süre önce, bizim yürütmeyi durdurma talebimizi reddetti. Bunun üzerinde dava devam ediyor ama bina açılmış oldu.”

SORUNLAR SAYMAKLA BİTMİYOR

Bina ile ilgili bir çok sorunla karşılaştıklarını belirten Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, yaşanan sorunları şöyle sıraladı;

“Bina ile ilgili hangi sorunlarla karşılaştık; Güvenlik sorunu, ulaşım sorunu, yaya geçidi sorunu, üst geçit sorunu, otopark sorunu, binanın içinde veznelerin olmaması, binanın içinde hakim ve savcıların bile oturacağı yerlerin küçültülmüş olması, duruşma salonlarının penceresiz ve kapalı oluşu, ısıtma ve soğutma sorunu, duruşma salonlarının içinde bekleme yeri olmaması, avukatların ve vatandaşın duruşma esnasında ayakta beklemek zorunda kalmaları, duruşmalarını beklerken koridorlarda üst üste olmaları, binanın ilk üç katının çok soğuk, dördüncü kattan itibaren çok sıcak olması ve en büyük sorun olan asansör sorunu, yani üst katlara ulaşım.”

Adliye binalarının yatayda geniş, dikeyde yüksek olmaması gerektiği belirten Av. Canduran, “13 katlı bir binada siz ne hakime, ne savcıya, ne avukata ne de vatandaşa yürüyerek çık diyemezsiniz” dedi. Bina ile ilgili sorunları Basın Açıklaması ile duyurduklarını ve konunun basında epeyce yer bulduğunu belirten Av. Canduran, şöyle devam etti;

“Baktık ki sorunların çözümü çok yavaş ilerliyor, Adalet Bakanı Müsteşarını ziyaret ettik. Orada çok net bir şekilde ilk olarak Ankara’ya yeni bir Adliye binasının yapılıp yapılamayacağını ve bu konuda bir fikirlerinin olup olmadığını, ikinci olarak da Yeni Adliye Binasının sorunlarının nasıl çözüleceğini sorduk.”

ttt-(600-x-337).jpg

İKİ YIL İÇİNDE ANKARA’YA YENİ ADLİYE BİNASI YAPILACAĞI BİZE SÖYLENDİ

“Sayın Müsteşar bize, Ankara’ya iki yıl içinde bugünkü hal olarak kullanılan araziye yeni bir Adliye Binası yapılacağının bilgisini verdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 400 dönümlük hal olarak kullanılan arazinin Adalet Bakanlığı’na bedelsiz olarak devrettiğine dair kararı da gördük. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu devir karşılığında, bugün Ankara Adliyesi olarak kullanılan binanın arazisinin kendilerine bedelsiz olarak kendilerine verilmesini talep etmiş.

Sayın Müsteşar bize bugünlerde bir zemin etüt çalışmasının başlatılacağını söyledi. Biz kendisinden, bu projenin başından itibaren Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu’nun işin içinde olmasını rica ettik. Bu işin tek başına Cumhuriyet Savcısı Makamına bırakılmaması gerektiğini belirttik. Çünkü onlara bırakıldığında, ne hakim, ne savcı ne vatandaş düşünülüyor, sadece Cumhuriyet Savcılarının en iyi odalarda oturtulması düşünülüyor, biz bunu istemiyoruz dedik. Sayın Müsteşar, her konuda bizimle çalışılacağına dair söz verdi.”

Yeni Adliye binasında en büyük sorunun avukatlara ait bir asansör olmaması olduğunu Adalet Bakanı Müsteşarı’na ilettiklerini belirten Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, bu taleplerinin kabul edildiğini, en büyük asansörün avukatlara tahsis edildiğini ve yapılmaya başlandığını ifade etti. Av. Canduran Yeni Adliye Binası ile ilgili yapılan diğer çalışmaları da BAROTÜRK’e şöyle anlattı;

BARO OLARAK AVUKATLAR İÇİN OTOPARK KİRALADIK

“Adliye önünde otopark olmadığını için değnekçilerin türediğini Müsteşar Bey’e aktardık, hemen Emniyet’e talimat verdi ve bu sorunun ortadan kaldırılacağını belirtti. Cumhuriyet Başsavcılığı bize bu bina açılmadan önce, 1000 araçlık bir otopark sözü verdi ama 1 araçlık bile otopark verilmedi. Bunun üzerine biz de baro olarak 200 metre uzaklıkta bir spor kompleksinin otoparkını kiraladık, parasını barodan karşıladık. Avukat meslektaşlarımız için 350 araçlık otoparkın yapımını tamamladık. Böylece otopark sorununu çözmüş olduk.

Baro olarak sadece avukatlar için değil, vatandaşlar için de çözümler bulmamız gerektiğini düşündük. Yeni binaya ulaşım sorunu yaşandığını, oraya bir toplu taşıma seferi konulması gerektiğini ifade ettik. Sayın Müsteşar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı yanımızda aradı ve talebimizi iletti. O da ilgileneceğini belirtti. Ve pazartesi günü itibarıyla bina önünden toplu taşıma araçlarının geçişi başladı. Vatandaşlarımız artık, Kızılay ve Ulus’tan yeni Adliye binasına doğrudan ulaşabilecek.”

İKİ ADLİYE BİNASI ARASINDA SERVİSLER KOYDUK

Ankara Barosu olarak avukatlar için Adliye Binası ile yeni Adliye binası arasında ring servisleri koyduklarını belirten Av. Canduran, yeni binada henüz PTT’nin, veznelerin ve tarama merkezlerinin olmamasından dolayı, avukatların iki bina arasında sürekli gidip gelmeleri gerektiğini ifade etti. Av. Canduran sözlerini şöyle sürdürdü;

“Meslektaşlarımızın bir binadaki duruşmadan çıkıp, diğerindekine yetişmesi gerekiyor. Bunu sağlamak için ring seferleri hemen başlattık. Yeni binada vestiyerlerimizi kurduk, avukat odalarımızı ve çay ocaklarımızı hazırlamaya başladık. Bir an önce bitirmek için çalışıyoruz. Yarı yarıya ısınma sorununu savcılığa bildirdik, zannediyorum oraya bir kapı yapılarak o sıkıntı çözülecek.”

ASIL AMACIMIZ ADLİYENİN TEK ÇATI ALTINDA HİZMET VERMESİ

“En büyük sorun olan güvenlik sorunuydu. Binaya elini kolunu sallaya sallaya herkes girebiliyordu. Sayın Müsteşara bildirdik. Bu sorun bugün itibarıyla çözüldü. Güvenlik tedbirleri alınmış durumda, Adliye binası şu andan itibaren sahipsiz değil.

Ama asıl amacımız, Adliye’nin hem avukatların hem vatandaşların Adalet hizmetine kolaylıkla ulaşabilecekleri tek bir çatı altında hizmet vermesidir. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Proje aşamasından itibaren işin içinde olacağız. Adalet Bakanlığı da bu konuda karar vermiş görünüyor. Biz de avukatlara ve vatandaşlara kolay ulaşabilecekleri ve kolay çalışabilecekleri bir imkan sunmak için çalışacağız.

SULH HUKUK VE AİLE MAHKEMELERİNİN TAŞINMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Sulh Hukuk ve Aile Mahkemeleri’nin başka bir binaya taşınacağına dair duyumların kendilerine ulaştığı anda, Adalet Komisyonu Başkanı ve Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştüklerini ifade eden Av. Hakan Canduran, “bize kesinlikle böyle bir çalışmalarının olmadığını, merkez Adliye binasında boşalan yerlere, savcılıkların ve Asliye Mahkemelerinin kurulacağını, Sulh Hukuk Mahkemelerinin sayısının yeterli olduğunu belirttiler. Bu dedikodunun tamamen kötü niyetli olduğunu söylediler. Biz de onların söylemleri ile bağlıyız” dedi.

Mehmet AYSAN - BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim