• BIST 94.552
 • Altın 193,982
 • Dolar 4,7377
 • Euro 5,4923
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 22 °C

BDDK Kararı HSYK Atamaları İçin Emsaldir

BDDK Kararı HSYK Atamaları İçin Emsaldir
Hukukçular, Danıştay’ın BDDK’da görevden alınan 5 daire başkanı için verdiği göreve iade kararının, HSYK'da yapılan atamalar için emsal oluşturduğu görüşünü bildirdi.

Anayasa Mahkemesi’nin, HSYK’yı Adalet Bakanı’na bağlayan kanun değişikliğini iptal kararı geriye yürümediği için görevden alınanlar ve yerine atananların durumu ‘hukuk etiği’ tartışmasına yol açtı. Hukuk çevrelerinde HSYK’nın görevden alınanları eski görevlerine iade etmesi, aksi durumda bu kişilerin idari yargıda dava açabileceği belirtildi. Kanunla görevine son verilen BDDK üyelerinin açtığı davada Danıştay’ın 5 daire başkanı hakkında görevi iade kararının HSYK açısından emsal oluşturduğu kaydedildi.

HSYK ATAMA YAPMALI

Kanun değişikliğiyle, Teftiş Kurulu başkan yardımcılığı, genel sekreter, genel sekreter yardımcılığı, müfettiş, tetkik hakimi ve idari kadrolarda görev yapanların görevlerine son verildi.  Danıştay’ın, kanunla görevine son verilen BDDK üyeleri ve bazı daire başkanlarının açtığı davada göreve iade kararının HSYK’da görev yapanlar açısından emsal niteliğinde olduğu kaydedildi. 2005 yılında yasal değişiklikle BDDK’da görevine son verilen daire başkanlarının 5’i hakkında Danıştay göreve iade kararı vermişti.

SELÇUK: FUZULİ İŞGALCİ

Yar­gı­tay es­ki Baş­ka­nı Sa­mi Sel­çuk da  Za­man Ga­ze­te­si­’ne yaptığı açıklamada de­ği­şik­li­k son­ra­sı ata­nan­la­ra ‘fu­zu­li iş­gal­ci­’ dedi. Sel­çuk, “Ba­ka­n’­ın Ana­ya­sa­’ya ve do­la­yı­sıy­la eti­ğe ay­kı­rı iş­lem­le­riy­le gö­re­vi ka­bul eden­ler, hâ­lâ o mev­ki­le­ri fu­zu­li iş­gal­ci ola­rak iş­gal et­me­yi sür­dü­re­cek­ler mi­dir? Ve sür­dü­re­cek­ler­se bu­nu hay­si­yet­li hu­kuk­çu kim­lik­le­riy­le na­sıl bağ­daş­tı­ra­cak­la­r” di­ye sor­du.

KASAP: İPTAL DAVASI AÇANLAR GÖREVLERİNE GERİ DÖNEBİLİRLER

Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Av. Mehmet Kasap konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti; "İptal kararı, son derece isabetli ve hukuk devletinin korunması bakımından sevindiricidir. Yasanın iptal edilen hükümlerine istinaden görevlerinden uzaklaştırılan HSYK Bürokratları ve Müfettişleri Danıştay’ın daha önce BDDK üyeleri ve bazı daire başkanlarının emsal niteliğindeki iptal davası başvurularında verdiği kararlarda olduğu gibi iptal davası açarak eski görevlerine dönmek hakkına sahiptirler. (Ankara 7. İdare Mahkemesi 31.05.2012, E.2012/628, K.2012/1314) (Danıştay 5. Dairesi 27.06.2013, E.2012/11204, K.2013/5558)
 
Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümeyeceği için, HSYK Yasası’yla birlikte kurumla ilişiği kesilen tüm idari personel, tetkik hakimi ve müfettişin eski görevlerine dönmesi mümkün değildir. Fakat yukarıda künyesini verdiğimiz karara göre, bu kişilerin her biri, “görevlerinin sona erdirilmesine ilişkin işlemin iptali” istemiyle idari yargıda dava açarak, eski görevlerine iadeleri mümkün olabilecektir."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim