• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 6 °C

"Biz Kadınız… Nüfusun Yok Sayılan Yarısıyız…"

"Biz Kadınız… Nüfusun Yok Sayılan Yarısıyız…"
Yalova Barosu tarafından “Kadın Hakları ve Kadına Yönelik Şiddet” konulu konferans düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Yalova Soroptimist İş ve Meslek Kadınları Derneği ile Yalova Barosu tarafından ortaklaşa düzenlenen konferans Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansta konuşmacı olarak Soroptimist İş ve Meslek Kadınları Derneği üyesi Uzman Psikolojik Danışman Seyhan Sevinçler, Yalova Barosu Avukatlarından Yakup Taşçı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden Psikolog Gül Gürsoy yer aldı.

‘Kadın Hakları ve Kadına Yönelik Şiddet’ konulu konferans, açılış konuşmasının ardından yapılan sunumlarda, "Son yıllarda, cinsiyete dayalı şiddetin son bulmasında er-keklerin rolü ve erkek işbirliği, kadına yönelik şiddetin sonlanması hareketinin önemli bir unsuru haline gelmiştir. Ancak erkeklerin şiddetle mücadeledeki rol ve görevlerinin önemini vurgulayan, halkı bilinçlendirmeye yönelik çok daha fazla çalışmaya gereksinim vardır. Kadına yönelik şiddetin temel sorum-lusu olan erkeklerin, aynı zamanda kadına yönelik şiddetin sonlanmasında önemli mücadeleciler de olabileceğini gösteren çalışmaların vurgulanması gerekmektedir" denildi. 

Yoğun bir katılımla düzenlenen seminerdeki sunumların ardından izleyicilerin soruları yanıtlandı.

Ayrıca Yalova Barosu Başkanlığı'ndan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir mesaj yayınlandı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi.

BİZ KADINIZ… NÜFUSUN YOK SAYILAN YARISIYIZ…

8 Mart 1857'de ABD'nin New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce hemcinsimizin, düşük ücretleri, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grev yapmasıyla başlayan hak arayışımız 158 yıldır devam etmektedir.

Biz her gün öldürülen 3 kadından biriyiz. “ Kırmızı ruj sürdüğümüz”, “saati sorduğumuz“ ya da  “tayt giydiğimiz “ için katillerimize haksız tahrik indirimi uygulanan mağdurlarız.

Kız çocuğuyken beyaz gelinlikle evlendirilen, töre cinayetleriyle  taşsız mezarlara konulanız.

Fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik olarak şiddete uğrayanız. Şiddete uğradığımız için kendinde kabahat arayan, toplumsal söylemlerle suçlatılanız.

Eğitim hakkı yok sayılan, özel hayatına müdahale edilen,  kaç çocuk doğuracağına, doğumu hangi yöntemle yapacağına karar verme hakkı engelleneniz.

Gerek kamusal gerekse özel alanlarda ayrımcılığı yaşayan, iş hayatında erkeklerden bir adım geride kalması beklenileniz. Sadece anne ve eş olduğumuzda kutsal sayılan, bize uygun görülen yardımcı rolleri kabul etmek zorunda bırakılanız.

İş Kanununda yer almasına rağmen, gebelik kontrollerinde, doğum öncesi ve sonrasında izin hakkını kullanamayan, emzirme iznini kullanması engelleneniz. İşverenlerce doğum yapabilme ihtimalimiz düşünülerek işe alınmayan, siyasi söylemlerde işsizliğin artış nedeni olarak suçlanılanız.

Savaşlarda en çok acı çeken, gözümüzün önünde çocuklarımızın ölümünü seyreden, kız çocuklarımızla birlikte tecavüze uğrayanız.

Siyasette arka planda kalan, desteklenmeyeniz.

BİZLER NÜFUSUN YOK SAYILAN YARISIYIZ
AMA;
MEDENİ KANUNUN BiZLERE TANIDIĞI HAKLARIN BiLiNCiNDE OLANIZ.
KADIN CiNAYETLERiNE, ŞiDDETE, HAKSIZLIKLARA KARŞI DiK DURAN YILMAYANIZ.
KADININ TOPLUMDA HAK ETTiĞi KONUMUNU ELDE EDENE KADAR MÜCADELE EDENİZ…
BİZLER BU ÜLKENİN UMUDU KADINLARIZ…
BİZ KADINLAR OLARAK BU 8 MARTTA DA;

-Ülkemizin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde ve yasalarımızda düzenlenen  kadın-erkek eşitliğinin uygulanmasını,
-Kadın cinayetleri ve şiddete karşı tutarlı bir devlet politikası geliştirilmesini,
-İş yaşamında fırsat eşitliği sağlanarak, İş kanunundaki yasal düzenlemelerin Avrupa Birliği standartlarına getirilmesini, kanuni hakların uygulanabilirliğinin denetlenmesini ve kadın istihdamının arttırılmasını,
-Toplumsal bakış açısının ve kadına biçilen rolün değiştirilmesi için mücadele edilmesini,
-Siyasette kadın kotası uygulanmasını,
-Anayasada güvence altına alınan eğitim hakkının sağlanmasını, talep ediyor ve  tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Yalova Barosu olarak, karşılaştığınız hukuki sorunlarda yanınızda olduğumuzu bir kez daha hatırlatır, meslektaşlarımızın ve tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarız.

YALOVA BAROSU BAŞKANLIĞI

Kaynak: Yalovamız.com
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim