• BIST 94.552
 • Altın 192,939
 • Dolar 4,7378
 • Euro 5,4908
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C

"Bizim Fişleme Gibi Bir Sanatımız Yok"

"Bizim Fişleme Gibi Bir Sanatımız Yok"
Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Başbakan Erdoğan'a 2 bin kişilik bir istihbarat raporunun sunulduğunu açıkladı. Ancak başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP'li yetkililer fişlemelere karşı çıkmışlardı.

Başbakan Tayyip Erdoğan:

“Bi­zim fiş­le­me gi­bi bir sa­na­tı­mız yok. Böy­le bir der­di­miz de yok. Ben fiş­len­di­ği­mi bi­li­yo­rum; ar­ka­daş­la­rı­mın fiş­len­di­ği­ni bi­li­yo­rum ama biz böy­le bir yo­la hiç­bir za­man te­ves­sül et­me­dik. Bun­la­ra ta­ma­mıy­la kar­şı­yız. Bize güvenenler, bize inananlar bizim böyle bir derdin içinde olmadığımızı bilir.”

Başbakan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan:

“2004’teki MGK kararı hükümet tarafından yok hükmünde kabul edilmiş, hiçbir Bakanlar Kurulu kararı alınmamış, hiçbir işlem yapılmamıştır. O 2001 yılında yani AK Parti’den önce olan irticayla mücadele eylem planı. Daha önceki dönemlerde yapılan çalışmalar ve Başbakanlık Takip Kurulu kararlarıyla ilgili kendi rutin işlemlerini sanki bu MGK kararı gibi takdim etme anlayışı var. Bu MGK kararı yok hükmünde olmuştur. Ve AK Parti bununla ilgili hiçbir adım atmamıştır.”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ:

“Ömer Dinçer Bey’in imzası olan evrak 2004 yılı MGK’da alınan karar doğrultusunda yazılmış bir evrak değildir. Biz memleketimizde iyi hizmet eden, milletimizin hayrına, yararına çalışan herkesin hem duacısı olduk, bugüne kadar hem destekçisi olduk. Onların aleyhine bir iş ve işlem yapmadık.”

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç:

“(12 Eylül referandumu öncesi ise) Fiş­le­me ke­pa­ze­li­ği yok bun­dan son­ra. Her­kes özel ha­ya­tın­da ser­best. Si­cil dos­ya­la­rın­da pı­rıl pı­rıl in­san­la­ra dü­şü­len, kır­mı­zı ka­lem­li not­la­rı gör­düm. Bun­la­rı kal­dı­rı­yo­ru­z. AK Parti 2002’de iktidara geldi. 10 yılda MGK’da kabul edilen ve dini grupları mağdur edecek hiçbir şeyi hayata geçirmedik. Hükümet de bunu hayata geçirmemiştir. Resmî bir görev olmadan insanların takip edilmesi, özel hayatlarına girilmesi, kişilik haklarına karşı saygısızlık yapılması fevkalade çirkindir, suçtur, ahlaki noktadan bakarsak ahlaksızlığın ta kendisidir.”

AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik:

“MİT’in başına Hakan Fidan da gelse eski alışkanlıklarını sürdürenler var. Belge, Taraf’a MİT içerisinden sızdırıldı. Fişleme belgesi MİT’in veri tabanında ancak bu notlar herhangi bir kurum ya da kişiyle paylaşılmadı. Birine zarar vermek, birini kategorizasyona tabi tutmak, ötekileştirmek adına eğer kendi insanınıza yönelik fişleme yapıyorsanız, bu alçaklığın en büyüğüdür. Ben AK Parti’nin kadrolarını bundan tenzih ederim. Böyle bir şey olduğu zaman buna doğru dememiz de mümkün değildir.”

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer:

"Başbakanlık’ta MGK tutanakları hiçbir işleme tabi tutulmadı. Başbakanlık müsteşarlığı dönemimde Türkiye’de hiçbir dindarın, vakıf veya derneğin başı ağrımadı. 28 Şubat’ın en ağır etkilerinin olduğu, yeni ihtilal hazırlıklarının yapıldığı dönemde hükümet büyük bir cesaretle riskleri göğüsleyerek o kararları uygulamamıştır.”

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim