• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 10 °C

Bolu Barosu Yönetimi'nde Çatlak Var

Bolu Barosu Yönetimi'nde Çatlak Var
Bolu Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Sezai Çavdar, Baro Başkanı Av. Ferit Atalay’a yönelik eleştirilerde bulundu. Çavdar, Atalay'ın açıklamaları için; "Bolu Barosu avukatlarının görüşünü yansıtmıyor" dedi.

Av. Sezai Çavdar, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile Başbakan Erdoğan arasında geçen ve günlerdir ülke gündeminde yer alan tartışmalara değindi. Gündemden düşmeyen tartışmaya Bolu Barosu Başkanı Ferit Atalay’ın yaptığı yorumlara eleştirilerde bulunan Çavdar, yerel basın kuruluşlarına gönderdiği yazı basın açıklamasında; “Öncelikle darbe geleneği olan ve bu güne kadar da süre gelen Yüksek Mahkeme kuruluş yıldönümlerinde, Adli yıl açılış törenlerinde halkın temsilcileri olarak seçilmiş siyasi iktidar sahibi kişiler davet edilerek adeta muhtıra niteliği taşıyan ders verme, ihtar çekme, gözümüz üzerinizde gibi anlamlar içeren konuşmalarla hizaya çekme çabalarından artık vazgeçilmelidir. Türkiye’de Cumhuriyet tarihi boyunca halkın demokratik tercihlerinden rahatsız olanlar siyasi iktidarları indirmek ve darbe sonucunda oluşturulan sistemi devam ettirmek için silahlı kuvvetlerden sonra maalesef Yargı kurumlarını da halka karşı silah olarak kullanagelmişlerdir. Bu darbe dönemlerinden alınan gelenek bu gün de devam ettirilmeye çalışılmaktadır. Yüksek Yargının kuruluş yıldönümlerinde ve adli yıl açılış törenlerinde konuşan yargı mensupları hukuk süreci dışında siyasi iktidarlara ve seçilmiş kişilere ders verme, hesap sorma yerine kendi iş ve işleyişleriyle ilgili hesap verme, Türkiye’de adaletin düzgün ve zamanında işlememesini,10 yıl,20 yıl süren ve neticelendirilemeyen yargılama sürecinin hesabını verme yolunu seçmelidirler.

Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde Avukatların ve Baroların bağlı bulunduğu meslek kuruluşu niteliğinde olan Türkiye Barolar Birliği Başkanına da savunma makamının Yargının bir unsuru olması nedeni ile ‘savunma makamı’ adına söz verilmiştir. Ancak Türkiye Barolar Birliği Başkanı sayın Metin Feyzioğlu bu konuşmasında savunma makamının sorunlarından, avukatlık mesleğinin sorunlarından bahsetmediği gibi şahsi siyasi hedefleri uğruna avukatlar adına kendisine verilen konuşma hakkını da istismar etmiştir. Yüksek Mahkemenin kuruluş yıldönümü programını siyasi şov haline getirerek hem ev sahibi Yüksek Mahkeme mensuplarını hem devlet büyüklerini hem de biz avukatları rencide etmiştir” ifadelerini kullandı.

“KİMSE KENDİNİ HALK TARAFINDAN SEÇİLMEDEN ‘SEÇKİN GRUP’ STATÜSÜNDE GÖREREK HESAP SORMAYA KALKMAMALIDIR”

Çavdar, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu güne kadar avukatlık mesleğinin sorunları ve Yargının bir parçası olan savunma makamının sorunları ile ilgili hiçbir çözüm getiremeyen, getirme gayretinde de bulunmayan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun cübbenin sağlamış olduğu avantajı ve yetkiyi kötüye kullanarak Danıştay’ın kuruluş yıldönümü törenlerini de fırsat bilerek Türkiye’nin siyasi olaylarını ve hükümetin icraatlarını insafsız şekilde eleştirme, ajite etme yoluyla mensubu bulunduğu ideolojik çevrelerde avantaj sağlama, yer bulma gayretini görmekteyiz. Siyasi iktidardan hesap sorma, siyasi olayların değerlendirmesini yapma yeri Danıştay toplantısı değil siyasi makam ve mevkiler ve bu amaçla yapılan toplantılardır. Hiç kimse kendini halk tarafından seçilmeden ‘seçkin gurup’ statüsünde görerek hesap sormaya kalkmamalıdır. Mensupları tarafından verilen yetkiyi veriliş amacına ve sınırlarına uygun olarak kullanmalıdır.

Bu kapsamda Bolu Barosu Başkanı Sayın Av. Ferit Atalay’ın bu olayla ilgili basına Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun Sayın Başbakana ve hükümete yönelik yersiz, zamansız ve insafsız ithamları görmezden gelinerek tek taraflı açıklama yapması Bolu Barosu yönetim kurulu ve Bolu Barosuna mensup avukatların görüşü olmayıp şahsi düşünceleridir. Basın açıklamasında, orada bulunan Cumhurbaşkanı dışındaki hükümet ve devlet görevlileri hakkında da ‘zevat’ şeklinde bahsedilmesi de kabul edilebilir değildir. Bolu Barosuna mensup avukatların görüşleri de dikkate alınarak Bolu Barosu Yönetim Kurulu üyesi olarak bu açıklamayı yapmak kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından gerekli görülmüştür. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim