• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 5 °C

"Bombalı Saldırı İnsanlığa Karşı Suçlar Kapsamında Soruşturulsun"

"Bombalı Saldırı İnsanlığa Karşı Suçlar Kapsamında Soruşturulsun"
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe ile başvurarak HDP mitingine yapılan bombalı saldırının Türk Ceza Kanunu'nun insanlığa karşı işlenen suçları kapsayan 77 ve 78'inci maddeleri kapsamında soruşturulmasını istedi.

Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi, HDP mitingine yapılan ve 2 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıya ilişkin olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesi sundu. Baro adına Başkan Elçi'nin verdiği dilekçede şüpheliler kısmına "Mitingine yönelik bombalama eylemini gerçekleştiren kişiler ve üyesi olduğu örgütün diğer üye ve yöneticileri" ifadesi yazıldı. Dilekçede bombalı saldırıyı yapan kişilerin üyesi olduğu örgütün diğer üye ve yöneticilerinin soruşturularak kimliklerinin tespiti ve haklarında kamu davası açılması talep edildi. Dilekçede suçun bir plan dahilinde binlerce insanın ölümüne yol açacak şekilde bombalama eylemi ve bu eylem sonunda birden çok kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin yaralanmasına yol açtığını belirten Tahir Elçi, "Bu suç Türk Ceza Kanunu'nun "İnsanlığa Karşı Suçlar" başlıklı 77 ve 78'inci maddeleri ile silahlı terör örgütü suçlarını düzenleyen ceza maddelerinin ihlalidir"dedi.

KİTLESEL BİR KATLİAM YAPILMAYA ÇALIŞILDI

Mitingde meydana gelen patlamada 2 vatandaşın yaşamını yitirdiğini ve yüzlerce kişinin yaralandığını belirten Elçi, "HDP yetkililerinin soğukkanlı ve planlı hareketleri ile bir izdiham ve katliam önlenmeye çalışılmış ve miting iptal edilmiştir. Eylemin bir plan dahilinde ve örgütsel bir yapı tarafından organize edildiği, binlerce insanın ölümüne neden olacak nitelikte patlayıcı maddelerin hazırlandığı, patlama ile birlikte bir izdiham ve insanların birbirlerini de ezerek kitlesel bir katliam yapılmaya çalışılmıştır. Eylemin seçim sürecinin en hassas günlerinde ve en kalabalık mitinglerinden birine yönelik yapılarak ülke genelinde bir kaos ve iç karışıklık hedeflendiği gibi, aynı zamanda farklı etnik ve siyasal görüşlere sahip toplumun bir kesimine yönelik kitlesel bir kırım yapılmaya çalışılmıştır. Eylemin bu niteliği nedeniyle kamu düzenini ve toplumsal barışı ihlal eden en ağır suçlardan biri olduğu, "İnsanlığa Karşı Suçlar" kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda silahlı terör örgütü suçlarını düzenleyen TCK'nın 314'üncü maddesi bağlamında 220 ve 302'nci maddesinde yazılı suçların gerçekleştiğinden kuşku bulunmamaktadır. Eylemin niteliği, yöneldiği hedefler, toplumsal düzende yaratacağı tahribatın ağırlığı gözetilerek eylemi gerçekleştiren kişi veya kişilerin yanı sıra bu kişilerin dahil olduğu örgütsel yapı ve ilişkinin bütün yönleriyle araştırılarak ortaya çıkarılması toplumun güvenliği ve demokratik geleceği bakımından yaşamsal önem arz etmektedir.

Suçun hukuk düzeni ve yaşam hakkının en ağır ihlaline ilişkin bir suç olması nedeniyle 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile Barolara verilen "hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak" görevi uyarınca Diyarbakır Barosu suçtan zarar görmüştür. Baromuzun, bireylerin ve toplumun hak ve hukukunu korumak ve geliştirme görev ve sorumluluğu çerçevesinde şikayet dilekçesi sunma ve kamu davası açılması durumunda taraf olarak katılma talebinde bulunma gereği duyulmuştur"dedi.

Elçi dilekçenin sonuç kısmında insanlığa karşı bir suç oluşturan bombalı terör eylemi nedeniyle şüpheliler ve içinde yer aldıkları örgütsel yapının araştırılarak kamu davası açılmasına ve Diyarbakır Barosu'nun davaya taraf olarak katılması kararı verilmesini talep etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim