• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C

"Böylesi Bir Değişiklik Olağanüstü Dönemlerde Bile Yapılmadı"

"Böylesi Bir Değişiklik Olağanüstü Dönemlerde Bile Yapılmadı"
Türkiye Adalet Akademisi Başkanı ve Yargıtay Üyesi Hüseyin Yıldırım, HSYK’yı Adalet Bakanlığı’na bağlayan yasa teklifine sert çıktı; "Adalet Akademisi’ndeki başkan, yardımcıları, hâkimler, uzmanlar ve tüm idari personelin görevlerine olağanüstü dönemlerde

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı ve Yargıtay Üyesi Hüseyin Yıldırım, HSYK’yı Adalet Bakanlığı’na bağlayan teklife sert çıktı: “Adalet Akademisi’ndeki başkan, yardımcıları, hâkimler, uzmanlar ve tüm idari personelin görevlerine olağanüstü dönemlerde bile karşılaşılamayacak şekilde son veriliyor.”

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı ve Yargıtay Üyesi Hüseyin Yıldırım, HSYK’yı Adalet Bakanlığı’na bağlayan yasa teklifine sert çıktı.

Yıldırım, TBMM Adalet Komisyonu’na gönderdiği yazıda, kanun teklifi ile Türkiye Adalet Akademisi’nde görev yapan başkan, başkan yardımcıları, eğitim merkezi müdürü, müdür yardımcıları, hakimler, uzmanlar ile tüm idari ve yardımcı personelin görevlerine olağanüstü dönemlerde bile karşılaşılamayacak şekilde son verildiğini vurguladı. Toptancı bir yaklaşımla alt personele kadar uzanan bu durumun hukukun üstünlüğü ve güvenliği ilkesiyle bağdaşmadığını, ciddi kişisel mağduriyetlere ve hak kayıplarına yol açabileceğini kaydetti. Akademi’nin 2003’te mevcut hükümetin AB’ye uyum sürecinde çıkarmış olduğu ilk yasalardan biriyle kurulduğunu belirten Yıldırım, Akademi’nin mevcut kanunun Genel Kurul ve Yönetim Kurulu’nu yargının tüm paydaşlarını demokratik bir şekilde temsilini sağlayacak çoğulcu anlayışa göre yapılandırdığını vurguladı.

Yıldırım, şunları kaydetti: “Oysa kanun teklifi bu çoğulcu yapıyı ortadan kaldırarak Akademi’nin idari özerkliğini sona erdirmektedir. Kanun teklifi ile hakim ve savcıların meslek içi eğitimleri Adalet Akademisi’ne bırakılmakta, bu konuda HSYK devre dışı kalmaktadır. Teklife göre değişecek yapısıyla Adalet Bakanlığı bağımsız ve objektif olması gereken meslek içi eğitimlerin verilmesinde belirleyici olacaktır. Oysa uluslararası belgelerde bu konu açıkça belirtilmiştir. Nitekim 2004 tarihli AB İstişari Ziyaret Raporu’nda da hakim ve savcıların meslek içi eğitimlerini düzenleyen kurumda potansiyel ve muhtemel yürütme etkisi eleştirilmişken, Akademi’yi tamamen yürütmenin kontrolüne verip meslek içi eğitimlerin de bu kuruma verilmesi yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığında önemli bir geriye gidiş oluşturabilecektir.”

Hakim, savcı mülakatı bakanın kontrolüne geçecek

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Yıldırım, kanun teklifinin bir diğer amacının da hakim ve savcı adayları Mülakat Komisyonu’nun oluşumunu değiştirmeye, bakanlık kontenjanının burada belirleyici unsur olmasını sağlamak olduğunu aktardı. Yıldırım, “Teklifin kanunlaşması halinde, hakim savcı mülakatı tamamen bakanlık kontrolünde gerçekleşmiş olacaktır. Bu durum AB’nin Türkiye hakkındaki ilerleme raporlarında Mülakat Komisyonu’nun yapısı ile ilgili eleştirilerden sonra yapılan olumlu değişikliklerden geriye gidiştir. Bu haliyle Mülakat Komisyonu’nun yapısı, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına aykırılık oluşturabilecektir.” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim