• BIST 106.935
 • Altın 171,749
 • Dolar 4,0527
 • Euro 4,8911
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 23 °C

Bu Genelge TCK'ya da Anayasa'ya da Aykırı!

Bu Genelge TCK'ya da Anayasa'ya da Aykırı!
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı, dünkü Resmi Gazete'de “Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında” başlıklı bir genelge yayımladı.

HANIM BÜŞRA ERDAL*

Başbakan Ahmet Davutoğlu imzalı genelgede “terör örgütleri veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişki kuran ya da eylem birliği içerisinde olduğu tespit edilen kamu çalışanları” hakkında amirlerce derhal idari işlem yapılması isteniyor. Devamında, “suç teşkil eden fiiller yönünden ise durumun adli mercilere ivedilikle bildirileceği” yazıyor.

Genelgede yer alan ikinci kısım, yani “suç teşkil eden eylemlerin adli mercilere bildirilmesi” zaten bugüne kadar var olan, kanun kapsamındaki bir uygulama. Kamu görevlisi, bir suç gördüğünde adli mercilere bunu bildirmek zorunda. Bu genelgede kamuyu ve vatandaşı ilgilendiren asıl kısım ise ‘yapılması istenen idari işlemler'. Yani ‘suç olan' adli mercilere bildirileceğine göre, ‘suç olmayan' idarenin sahasında. Genelge idareye diyor ki: “Terör örgütü veya legal görünümlü illegal terör örgütü ile ilgili kimseler hakkında derhal işlem yap.” Yani adli bir suç olmadığı halde ‘terör' iddiasıyla idarelere keyfi işlem yapmaları emrediliyor.

Bu durumda idarelerin hukuksuz emri yerine getirmelerinin suç olduğunu hatırlatmaya gerek yok sanırım. Ayrıca idari bir birim, bir memur veya çalışanın terör örgütü mensubu olduğunu, eylemlerinin terör eylemi olduğunu hangi kritere göre nasıl belirleyebilir? Hangi hukuk devletinde, bir bireyin terör örgütü üyesi olup olmadığı, bir örgüt ve yapıların (bu tamamen muğlak ve kanuna uygun olmayan bir tanım) emir ve talimatlarıyla hareket edip etmediğini, örgüt ve yapılara yardım edip etmediğini belirleme görevi idarenin midir? Yoksa bağımsız ve tarafsız yargının işi mi? Tabii ki yargının işi ve idare bu konuda karar veremez. Ancak bu genelge ile görüyoruz ki, ‘örgüt ve yapı' denilerek muğlak bir alan oluşturulup ‘cadı avı'na azmettirme durumu var. Kamu çalışanlarına siyasi görüşü, inancından dolayı idari işlem yapma, işten atma tehdidi içeriyor. Mesela Yargıda Birlik üyeleri doğrudan Adalet Bakanlığı ve AKP ile çalışıyor. Bu durumda AKP de genelgede bahsedilen ‘yapı' kapsamına pekala giriyor. O zaman bu genelge ile Yargıda Birlik üyeleri hakkında da idari işlem yapılacak mı?

TCK'YA GÖRE FİŞLEME SUÇ

Hükümet ve Cumhurbaşkanlığı, uzun süredir yargı birimlerine talimatlar vererek ‘amir' konuma geçmişti. Yürütme, yargının üstüne çıkmıştı. Şimdi bu genelge ile yürütme yargının işini de devralıyor. Yani ‘yargı işi' yapmaya başlayıp, yargısız infazlara zemin hazırlanıyor. Bu durum, başta Anayasa'da yer alan düşünce ve ifade hürriyeti, inanç özgürlüğü, çalışma hürriyeti gibi bir dizi temel hak ve hürriyetlerin ihlaline yol açacak.

“Terör örgütleri” konusu zaten yargının alanı. O konuda somut delil olursa yargılama yapılır, karar çıkar. Yargılama sonucuna göre idari işlem de yapılır. Ama bu şekilde idarece yapılan ve keyfiliğe yol açabilecek işlemler TCK'ya göre fişleme suçuna giriyor. Kamu çalışanlarını ‘asılsız ihbarlarla' mağdur etme ve devamında muhbir memurluk düzenine geçiş anlamına geliyor. Yargı kararı olmadan siyasi sebeplerle insanları fişleyip işten atmanın yolu açılıyor. 28 Şubatçılar bu fişlemeleri ve işten çıkarmaları daha utangaç yapmıştı. AKP hükümeti ise aleni genelge ile kamudaki idari yetkilileri açıkça fişleme suçuna azmettirerek yapmaya hevesli. Bu hem TCK'nın hem de Anayasa'nın ihlalidir. Açıkça hukuksuz talimat içeren fişleme genelgesinin Danıştay tarafından derhal iptal edilmesi gerekiyor. Aksi halde önü alınamayacak, telafisi zor zararlara sebep olacaktır.

*HUKUKÇU, ZAMAN GAZETESİ HUKUK MUHABİRİ / YAZARI

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim