• BIST 112.012
 • Altın 174,941
 • Dolar 4,0359
 • Euro 4,9877
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 22 °C

"Bu Kararın Ardından Diyanet, Anayasamızın Eşitlik İlkesi Gereği Çalışma Yapmalıdır"

"Bu Kararın Ardından Diyanet, Anayasamızın Eşitlik İlkesi Gereği Çalışma Yapmalıdır"
Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı, Yargıtay'ın Cemevleri hakkında verdiği kararı BAROTÜRK'e değerlendirdi.

BAROTÜRK Özel Haber

Dava sürecini ve Yargıtay safhasını özetleyen Av. Bektaş Şarklı, şu değerlendirmeyi yaptı;

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin vermiş olduğu kararın süreci; Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ, Cem Vakfı aleyhine 2007’ye ait ödenmeyen 10 elektrik faturası için icra takibi başlatmıştı. Cem Vakfı, Türkiye’deki diğer ibadet yerlerinde olduğu üzere “fatura tahakkuk ettirilen yerin bir ibadethane olduğu için elektrik kullanım bedeli talep edilemeyeceği” itirazı yapmıştı.

İcra takibinin durması nedeniyle BEDAŞ, itirazın iptaline karar verilmesi için Bakırköy 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Cem Vakfı mahkemede yaptığı savunmada, elektrik faturası gönderilen binanın cemevi olduğunu bildirdi ve Elektrik Piyasası Kanunu’na göre ‘toplumun ibadetine açılmış ve ücretsiz girilen yerlerin aydınlanma giderlerinin Diyanet bütçesinden karşılanması’ gerekmektedir” diye itiraz etti. Mahkeme BEDAŞ lehine karar verdi ve vakfın itirazını kaldırdı.

Temyiz edilen karar 28 Mayıs’ta Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nce oybirliği ile bozuldu. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kararında, AİHM’nin cemevlerini ibadethane sayan kararına ve anayasanın uluslararası anlaşmaların iç hukuk normu sayıldığına ilişkin düzenlemesiyle eşitlik, din ve vicdan özgürlüğüne ilişkin maddelerine atıf yapılarak; “Cemevi, Alevi-İslam inanışına sahip yurttaşlarımızın öteden beri cem ibadetini yaptıkları mekânın adıdır. Cem kelimesi, Arapça ’da ‘toplanma’ anlamına gelmekte ve dini, törensel ve ritüel uygulamalarının tümünü kapsamaktadır. Öncelikle, bir mekânın ibadet yeri sayılıp sayılmamasının münhasıran o inanca tabi insanların takdirinde bulunmalıdır.” denilmiştir.

Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde yargılama konusu olan Cem Vakfı/Türkiye davası, somut olayla bire bir örtüşmektedir. Her iki davanın tarafları aynı olup, konuları benzerdir. Bu davada ülkemizin, İnsan Haklan ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme’nin 9 ve 14’üncü maddelerini ihlal ettiğine hükmedilmiştir. Tüm bu maddeler ve özellikle Uluslararası Sözleşme hükümleri ile birlikte normatif düzenlemeler kapsamında hukuki olgulara göre; cemevlerinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9 ve 14’üncü maddelerine aykırı olduğunu bildirir AİHM’nin Cem Vakfı kararı da dikkate alınarak, davalı vakıfta, alanında uzman bilirkişi marifetiyle keşif yapılarak; söz konusu vakfın ibadethane kapsamında değerlendirilecek bu bölüme ait aydınlatma giderleri tespit edilmeli ve sonucuna göre hüküm kurulmalıdır” şeklinde karar vererek ilk derece mahkemesinin Cem Vakfı aleyhine vermiş olduğu kararı bozmuştur.

Yargıtay’ın vermiş olduğu bu karar yıllardır Anayasa’nın eşitlik ilkesine ve Uluslararası Sözleşmelere ilişkin alevi ve diğer azınlık grupları açısından gecikmiş ancak sevindirici bir karar olmuştur. Türk yargısı açısından olumlu bir gelişme ve değişmedir.

Tabi ki, bu kararda AİHM’nin vermiş olduğu Cem Vakfı Kararı da etkili olmuştur. AİHM vermiş olduğu kararda Türkiye’nin İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme’nin 9 ve 14’üncü maddelerini ihlal ettiğine hükmedilmiştir. Gönül isterdi ki, Türkiye AİHM’e bu konuda şikâyet edilemeden Türk Yargısı kendiliğinden böyle bir karar verebilseydi.

Verilen karar kesinleşmiş ve Türkiye Hükümeti’nin bu aşamadan sonra yapacağı tek şey İç Hukukta azınlık din gruplarıyla ilgili yasal düzenlemeler yapması ve fiilli olarak tüm yerel yöneticilerin ve mülki amirlerin bu değişikliği uygulaması sonucunu doğurmuştur.

Bu kararla birlikte cemevleri yasal olarak ibadethane kapsamında görüldüğünden örneğin, diğer ibadethaneler gibi Diyanet İşleri, cemevlerinin yapımında, görevlilerine maaş bağlanması, elektrik, su ve ısınma giderlerinin de karşılanması yönünde Anayasamızın eşitlik ilkesi gereği çalışma yapmalıdır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim