• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 11 °C

“Bu Saldırı Basit Bir ‘Darp’ Değildir”

“Bu Saldırı Basit Bir ‘Darp’ Değildir”
İstanbul Barosu Başkanlığı, gazeteci Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınadı.

Saldırıyı yazılı bir açıklama ile kınayan Baro, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

Bu saldırı basit bir "darp" değildir.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan'ın evinin önünde saldırıya uğraması,  bir "darp" olayının ötesinde değerlendirilmesi gereken vahim bir gelişmedir.

Bu saldırı, basit bir "darp" değildir.

Öncesinde bütün ülkenin tanık olduğu yazılı ve sözlü açık tehditler, tehdit edenlerin siyasal erk sahiplerine yakınlığı, talep edilen korumanın - İçişleri Bakanının bilgisine rağmen - 17 gün boyunca verilmemiş olması, Ahmet Hakan'ın yazarlık yaptığı gazetenin iki kez saldırıya uğraması ve nihayet medyanın bir kesiminin "rakip ve hasım" konumuna getirilerek, seçim stratejilerinin parçası yapılması, saldırıya en yüksek düzeyde çıkarılan davetiyenin mazrufudur.

Bu saldırı basit bir "darp" değildir.

Herkes bilmelidir ki, bu saldırı ile bir sindirme harekâtı amaçlanmıştır. Bu saldırıyı yapanlar, Ahmet Hakan'ı "öldürebilme ihtimalini" yaşatmışlardır. Bu mesajı bütün muhalif gazeteciler de almıştır. 

Bu aşamadan sonra, demokrasi içinde fikir özgürlüğünün teminatı olmak görevi siyasal iktidara aittir. Bu olay, "arkası ve önüyle" birlikte mutlaka aydınlatılmalıdır. Tek sevindirici gelişme saldırganların hemen yakalanabilmiş olmasıdır. O arada saldırganların kendilerini gizleme gereği duymamış olmaları da ayrıca ve özenle değerlendirilmelidir. Kendileri için bir "koruma kalkanı" oluşabileceğini biliyor/düşünüyor/sanıyor olmaları ihtimali, bütün ölçüleri aşan bir sonuç doğuracaktır. Bu nedenle,  olayın çözümü hukuk içinde kalınarak, "ivedi biçimde" sağlanamazsa ve/veya basit bir darp olarak nitelenerek değerlendirilirse,  doğrudan siyasal erk sahiplerinin "azmettirdiği" bir ortaklıktan söz edilmesi ihtimali doğacaktır.

Bu saldırı basit bir "darp" değildir.

Bu nedenle, soruşturmayı yürüten savcı ve polis, bugünden itibaren demokratik bir teste tâbidir. Yargıya güvensizliğin "taban yaptığı" bir aşamada, bu soruşturma ile her şeyin gün yüzüne çıkarılması,  -bir ölçüde de olsa - güven tazelemesi yaratmakla kalmayacak, onun da ötesinde, kendilerine yönelik "yandaşlık" eleştirilerine -bir ölçüde de olsa - yanıt oluşturacak, ama her şeyden önemlisi bu türden saldırılara "koruma kalkanı" olunamayacağı da sergilenmiş olacaktır. Soruşturma sonucunda yargıçların önüne konulacak dosya, bu bilinçle oluşturulmuş kanıtları içeren bir nitelik taşımalıdır. 

Bu saldırı, basit bir "darp" değildir. 

Bu saldırı, demokrasinin en değerli kazanımı olan düşünce özgürlüğüne yöneliktir. Demokrasi tarihlerinin çoktan geride bıraktıkları bir yöntemi, ülkemize bugün hâlâ yaşatmayı sindirebilen ilkel kafaların amaçlarına erişemeyeceklerinin kanıtlanması, yaşamsal önemdedir. Demokrasi güçleri, hangi ideolojinin savunusu içinde olursa olsun, bu saldırı karşısında "tavır" almalıdır. Aksi takdirde, kendisini olayın dışında hissedenler de dâhil olmak üzere, artık haber alma özgürlüğünden söz edilmesi olanaksızlaşacaktır. Haber oluşturanların sindirilebildiği, klavyenin tuşlarının yazarına direndiği, harflerin korku barındırdığı gazeteler, onu sağlayanlara hizmet etse de, demokrasiye asla katkı vermeyecektir. 

Bu saldırı basit bir "darp" değildir.

Bu nedenle de asla kanıksanmamalıdır. 

İstanbul Barosu olarak yukarıdan bu yana açıklamaya çalıştığımız bilinçle; olayın bütün veçheleriyle aydınlatılması için kendimizi görevli saydığımızı, halkın hak arama özgürlüğünü güvence altında tutmayı amaçlayan bir meslek örgütü olarak, onun haber alma hakkını da gözetmeyi mevcudiyetimizin bir nedeni olarak gördüğümüzü ve bütün bu nedenlerle, söz konusu saldırının soruşturma ve kovuşturma evrelerini özenle izleyip değerlendireceğimizi duyururken, Ahmet Hakan'a şifa dileklerimizi iletiyor, başta Hürriyet Gazetesi olmak üzere bu saldırıdan derin elem duyduğuna inanmak istediğimiz "tüm" basın organlarına "geçmiş olsun" dileklerimizi sunuyoruz.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim