• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 9 °C

Bursa, Tarihi Mitinge Ev Sahipliği Yaptı… İkinci Buluşma İzmir’de

Bursa, Tarihi Mitinge Ev Sahipliği Yaptı… İkinci Buluşma İzmir’de
Bursa Barosu’nun öncülüğünde, Türkiye Barolar Birliği (TBB), Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) ve Yargıçlar Sendikası tarafından düzenlenen “Türkiye Adaletini Arıyor Mitingi”nde coşku dolu anlar yaşandı.

5 Nisan Avukatlar Günü’nde Bursa Adalet Sarayı önünde buluşan çok sayıda avukat, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kol kola girerek Türkiye Adaletini Arıyor Mitingi’nin yapılacağı Kent Meydanı’na doğru hareket etti.

Halkın yoğun katılım gösterdiği yürüyüş esnasında avukatlar, “Adalet, Adalet, Hemen Adalet, Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam, Bağımsız Yargı Engellenemez, Avukata Dokunma” gibi sloganlarla attılar.

40 baro başkanı katıldı

Türkiye’nin dörtbir tarafından gelen 40 baro başkanı ve temsilcisinin katıldığı yürüyüş, Kent Meydanı’ndaki miting alanından sona erdi.

Kent Meydanı’ndaki mitingde; Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Murat Arslan, Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz, birçok ilin baro başkanı ve vatandaşlar yer aldı. 

BUGÜN ADALETİ ARAMAK İÇİN BURAYA GELDİK

Bursa’ya adaleti aramak için geldiklerini söyleyen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Bugün adaleti aramak için buraya geldik ve and olsun ki adaleti hep birlikte biz olarak bulacağız. Biz bir büyük biz olacağız" dedi.

YÜREĞİNİZİN SESİNE BAKIN

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinden dolayı içlerinin yandığını belirten Feyzioğlu, "Bugün birbirimize düşme zamanı değil. Siz bakmayın devletin en üstlerinden sorumsuz konuşanlara, siz bakmayın devleti içten içe yıkmak isteyenlere, siz bakmayın 77 milyonu birbirine düşürmek için makamlarının gücünü kullananlara. Siz yüreğinizin içine bakın, ne diyor yüreğiniz, birlik diyor, beraberlik diyor, biz diyor, kocaman biz diyor" ifadelerini kullandı.

Hiçbir provokasyona mahal verilmemesini isteyen Metin Feyzioğlu, "En üstten makamlarını, mevkilerini, siyasi güçlerini milleti birbirine kırdırmak için kullananlara asla prim vermeyiniz. Bizim sizlerden hukukçular olarak öncelikli talebimiz budur. Şunu anlamanızı istiyorum; bir devlette mutlaka savcı sıfatı olanlar vardır, hangi devlet olursa olsun kendisine savcı dedirtenler vardır. Hangi devlet olursa olsun kendisine hakim denilenler vardır. Ama sadece ve sadece demokrasilerde bağımsız ve özgür bir savunma vardır, sadece demokrasilerde avukat olur. Bağımsız ve özgür savunmanın varlığıdır ki, hakimi hakim, savcıyı savcı yapar, tıpkı bu gün aramızdaki hakimler ve savcılar gibi” diye konuştu.

HADİ ORADAN

Barolar Birliğinin kapatılmak istendiğine dikkat çeken Başkan Metin Feyzioğlu sözlerini şöyle noktaladı: "Eskimiş bir adalet bakanı çıkmış diyor ki ‘barolar birliğini kapatmak lazım.' Hadi canım sen de, hadi oradan, hadi oradan! Üstelik ‘aldatıldım, aldatıldım’ diye bağırdığınız, çağırdığınız günlerde sen adalet bakanı değil miydin? Türk silahlı kuvvetlerinin omurgasına balyoz indirilirken, bugün aldatıldığını söyleyenler orada değil miydiniz? Polisi ele geçirdiler, yargıyı ele geçirdiler derken sizler görevde değil miydiniz? Bu ülkenin istihbarat teşkilatı çökertilirken, polisleri dört bir yana dağıtılırken sizler iktidarda değil miydiniz? Türkiye Barolar Birliğini kapatmaya sizin gücünüz yetmez, biz sizi kapatırız." 

TÜRKİYE HİÇ KİMSENİN HUKUK GÜVENLİĞİ YOK

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ise, Türkiye’de hiç kimsenin hukuki güvenliği olmadığına dikkat çekerek, "Bugün Türkiye’de anayasa askıya alınmıştır, hukuk askıya alınmıştır ve aslında anayasal rejime, tırnak içinde gizli bir darbe yapılmıştır. Türkiye’de bir sivil darbe gerçekleştirilmiştir ama kimsenin haberi yok. Yani olanların var da, millet kandırılmaktadır. Şu an gene Türkiye’de hiç kimsenin hukuk güvenliği yoktur, ben dâhil. Eğer Avrupa’nın en büyük adliyesi diye övünülen bir adliyede çevik kuvvet adı verilen polis avukatlara saldırabiliyorsa, yetmeyip baro başkanı ve yönetim kurulu üyelerine saldırabiliyorsa geldiğimiz nokta bellidir" açıklamasında bulundu.

TANITMASINI BİZ BİLİRİZ

“Ben bu anayasayı tanımıyorum diyorsa bir bakan kimse bana hukuktan bahsetmesin” diyen Kocasakal şunları söyledi:

"Bugün Türkiye’nin hukuk devletinin de gerisinde olan ve hiç olmazsa gene de bir şey olan kanun devleti olmaktan dahi çıkmıştır. Şimdi sizin içişleri bakanınız çıkıp, ‘ben bu anayasayı tanımıyorum’ diyorsa kimse bana hukuktan falan söz etmesin. Ben söyledim, vakti zamanı gelince o tanımadıkları anayasayı da, tanımadıkları Türk Ceza Kanunu'nu da biz tanıtmasını biliriz, hukuki yoldan."

HEPİNİZİN YÜREĞİNE SAĞLIK

Miting alanını dolduran binlerce kişiye teşekkür ederek sözlerine başlayan Demiröz, “Burada bulunan herkesin yüreğine sağlık. Biz, kaybolan adalet duygusunu yeniden sizlerle birlikte tesis edeceğiz. Buna inancımız tam. Bugünkü miting de bizi yanıltmadı. Sizlerle daha büyük buluşmalara imza atacağız” dedi.

'YARGIYA OLAN GÜVEN SIFIRLANDI'

Programın ev sahibi olan Bursa Barosu adına konuşan Başkan Av. Ekrem Demiröz, yargının hiçbir dönemde olmadığı kadar itibarsızlaştırıldığının altını çizdi. Yargıya olan güveninin neredeyse sıfırlar seviyesine geldiğine işaret eden Demiröz,  “Ama biz hukukçular olarak sadece eleştirmekle ve tepki göstermekle yetinmiyoruz. Bizim bir iddiamız vardı. O iddianın da bugün burada ilk adımını attık. Artık bağımsız ve güvenilir yargıyı yeniden inşa edene kadar durmayacağız” şeklinde konuştu.

BASKILAR RAHATSIZ EDİCİ

Mitingde konuşan Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ ise, son zamanlarda yargıya olan saldırıları kınayarak, "Bilinmelidir ki adalet ancak demokratik iklimlerde yeşerir. Adil yargılamanın adalet duygusunun tesisi olmazsa olmaz koşulu savunmanın özgürlüğü ve bağımsızlığıdır" dedi.

HUKUKSUZLUKLARA KARŞI ONURLU DURUŞ

Tarihi buluşmaya katılan YARSAV Başkanı Murat Arslan da, "Bugün konuşması gerekenlerin büyük bir suskunluğa gömüldüğü günümüzün korku imparatorluğunda her türlü baskıya, tehdide, zulme ve bunları daha da şiddetlendirecek iç güvenlik paketlerine rağmen susmayanların, her türlü hukuksuzluk karşısında güçlü ve onurlu bir şekilde adalet talebini haykıranların var olduğunu göstermek için buradayız" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi eski üyesi Prof. Dr. Fazıl Sağlam da yargıya rol biçmekten söz edildiği bir ortamda yargının kendi dışındakilerin dayattığı bir biçime zorlandığını ve bağımsız olmaktan çıktığını söyledi. 

Konuşmaların ardından Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından kürsüye çağrılan baro başkanları ve yargıçlar, bu tarihi buluşmayı ölümsüzleştirmek için birlikte fotoğraf çektirdiler.

BİR ŞEY YAPMALI

Konuşmalar ve açıklamaların ardından miting, Moğollar grubunun söylediği şarkılarla son buldu. Konser, Bursa Barosu Başkanı Avukat Ekrem Demiröz’ün de katıldığı “Bir Şey Yapmalı” adlı parçayla sona erdi.

Avukatlar, hakimler, savcılar ve vatandaşların yoğun katılım sağladığı miting olaysız bir şekilde sona erdi.

BAROTÜRK

İLGİLİ HABERLER:

Türkiye Adaletini Arıyor İzmir Mitingi

Avukatlar “Türkiye Adaletini Arıyor” Mitingi’nde Buluşacak

İzmir’de, Avukatlar Haftası, Adalet Mitingi İle Son Bulacak

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim