• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 6 °C

Çağlayan Saldırısı Avukat Cübbesine Sığmaz

Çağlayan Saldırısı Avukat Cübbesine Sığmaz
Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın Çağlayan Adliyesindeki odasında gerçekleştirilen menfur saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından saldırganlardan birinin elindeki avukat cübbesiyle adliyeye girdiğinin tespit edilmesi tartışma başlattı.

Arif GÖZEL / Ankara Strateji Enstitüsü

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın Çağlayan Adliyesindeki odasında gerçekleştirilen menfur saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından saldırganlardan birinin elindeki avukat cübbesiyle adliyeye girdiğinin tespit edilmesi avukatların potansiyel suçlu olarak değerlendirilmesine sebep oldu. Artırılan güvenlik önlemleri ve başsavcılığın talimatıyla avukatların üzerleri aranmak istendi. Bu duruma direnen avukatlar adliyelere alınmadı yerlerde süründürüldü.
 
Avukatlar neden aranmaz / aranmamalı?
 
1- Avukatların üstlerinin aranmamasının en önemli gerekçesi kutsal olan savunma hakkının korunmasıdır. Zira avukatlar adliyelere girerken çantalarında delil teşkil eden materyaller taşıyabilmektedir. Avukat-müvekkil ilişkisinin mahremiyetinin ihlal edilmemesi yargılamanın sağlıklı yapılması açısından büyük önem arz etmektedir. Avukatların alışveriş merkezlerindeki ve havaalanlarındaki duyarlı kapılardan geçmeleri sorun teşkil etmezken emniyet ve adliye kapılarından aranmadan geçmeleri önem arz eder[1]. Çünkü avukatlar bu yerlere mesleki faaliyet için girer ve aranmaya müvekkillerinin haklarını korumak adına karşı çıkarlar. Avukatın aranması, temsil ettiği ve hakları savunduğu kişilerle ilgili bilgi, belge, delil ve sırlarını yanında taşıyabileceği için özel olarak düzenlenmiş olup, şahsa tanınmış keyfi ayrıcalık sayılamaz[2].
 
2- Avukatların işyerleri hatta ikinci evleri adliyelerdir. İşleri icabı gün içinde farklı adliyelere çok sık giriş çıkış yapmaları gereken avukatların her seferinde kemerlerine kadar aranmaları hatta çok daha tacizkâr ifadeler ile kadın avukatlara “x-ray’de ötmeyen iç çamaşırlar giyin” denmesi savunmanın temsilcilerine yapılan bir zulüm olmaktadır. Zaten duruşmalara yetişmek için bir çok zorluğa katlanan avukatların aranmaları daha da çok vakit kaybına sebep olmaktadır.
 
Danıştay 2010 yılında verdiği bir kararda polis tarafından üstü aranan avukatın manevi zarara uğradığını kabul etmiş ve tazminata hükmetmişti[3]. Danıştay’ın bu kararında vurguladığı nokra avukatlık kanununun 58.maddesiydi. Bu madde avukatın üzerinin ağır cezalık bir suç soruşturması geçirmedikçe aranamayacağını düzenlemektedir[4]. Önemle bilinmesi gereken şudur ki bu hüküm bir kanun hükmü olup, genelge veya talimatla değiştirilemez. Kanunun göz ardı edilmesini sağlayan herhangi bir emir kanunsuz emir sayılır[5].
 
Ceza Hukukçusu Murat Önok avukatlara yapılan muameleleri konu alan yazısında bu duruma değinmiş ve aramaya ilişkin bir takım değerlendirmelerde bulunmuştur. Avukatın ve çantasının x-ray’den geçirilmesinin teknik olarak arama sayılmayacağını belirten Önok cihazın ötmesi durumunda sadece silah olup olmayacağının tespiti yapılabilir ancak çıkan objeler göz ucuyla dahi incelenemez demektedir. Hele hele çantadan çıkan doküman, cd, flash disk gibi materyallerin kesinlikle incelenemeyeceğini belirtmektedir. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’da avukatların x-ray’den geçmeme gibi bir taleplerinin olmadığını belirterek hakim ve savcıların ve gelen kolilerin x-ray’den geçirilmeden adliyeye alınmaları durumunda dava açacaklarını belirtmiştir.
 
Avukatlar yargılamanın üçayağından birini teşkil ederler. Buna karşılık adaletsiz muameleler avukatları ikinci sınıf yargı mensubu gibi göstermektedir. Adliyenin girişinden başlayıp kürsü seviyelerine kadar devam eden bu adaletsiz tutumlar yargılamaların sağlıklı işlemesini de kötü etkilemektedir. Bu uygulamalara son verilmesi hukukun üstünlüğünün ilk önce hukukçular tarafından benimsenmesine katkı sağlayacaktır.
 
Son söz olarak Ankara Strateji Enstitüsü Başkanı Prof. Mehmet Özcan’dan bir alıntı yapalım. “Bu menfur saldırı avukat cübbesine sığmaz”.
 

[1] http://www.sendika.org/2015/04/avukatin-cantasi-aranirsa-icinden-sen-cikarsin-av-mehmet-umit-erdem/
[2] http://www.hukukihaber.net/avukatin-aranmasi-makale,3925.html,
[3] http://www.kararara.com/forum/viewtopic.php?f=77&t=11172,
[4] http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.1136.pdf,
[5] http://www.hukukihaber.net/avukatin-aranmasi-makale,3925.html, 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim