• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 5 °C

Çanakkale Barosu’nun Tarihi Başarısı: 5 İptal, Bir Yürütmeyi Durdurma Kararı

Çanakkale Barosu’nun Tarihi Başarısı: 5 İptal, Bir Yürütmeyi Durdurma Kararı
Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu’nun 6 maden sahası ile ilgili olarak “ÇED gerekli değildir” kararlarına karşı açtığı davalar ile ilgi 12 Şubat 2016 tarihinde 5 iptal ve bir yürütmeyi durdurma kararı alındığı ifade edildi.

Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Ali Furkan Oğuz, şirketlerin bir kurnazlığını da deşifre etti.

Av. Oğuz, “İşe başlamadan önce ya madenin gerçek rezervi; ya da çıkartılacak cevher miktarı çok küçük gösteriliyor. Gerekli izinler alınıp sahaya girildikten kısa bir süre sonra birden bire yeni cevher yatakları bulunuyor; veya parça parça kapasite artırımı yoluna başvuruluyor” dedi. 

Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Çanakkale merkez, Çan, Yenice ve Ezine’de birer, Bayramiç’te ise 2 firma ile ilgili toplam altı ayrı davadan bir yürütme 5 iptal kararı çıktığı bildirildi. “ÇED gerekli değildir” kararlarına karşı açılan davalar önemli birer hukuki kazanım olarak çevre mücadelesinin hanesine yazıldı. Çanakkale Barosu’ndan yapılan açıklamada, “Kaz Dağları için verilen ekoloji mücadelesindeki katkılarından Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu’na teşekkür ederiz” dendi. 

İşte o kararlar; 

Çanakkale ili Çan ilçesi Halilağa Köyü Mevkii sınırları içerisinde “20064172” ruhsat numaralı sahada Truva Bakır Maden İşletmeleri A.Ş. tarafından açılıp işletilmesi planlanan “Kuvars Sileks Ocağı” işletmesi için Çanakkale Valiliğince verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı Çanakkale İdare Mahkemesi`nin 4.12.2015 tarihli 2015/366 E. 2015/975 K. sayılı kararı ile iptal edildi. Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, “Çanakkale ili Yenice ilçesi Namazgah Köyü sınırları içinde Troas Minerals Madencilik Turizm Tic. ve San. A.Ş. tarafından açılıp işletilmesi planlanan IV. Grup Feldspat Üretimi Kapasite Artışı projesi hakkında Çanakkale Valiliği tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali hakkında Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu olarak açmış olduğumuz davada Çanakkale İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir. Çanakkale ili Bayramiç ilçesi sınırları içinde Park Teknik Elektrik Madencilik TUR. SAN. ve TİC. A.Ş. tarafından açılıp işletilmesi planlanan ‘Sondajlı Maden Arama’ projesi hakkında Çanakkale Valiliği tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı hakkında Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu olarak açmış olduğumuz davada Çanakkale İdare Mahkemesi 04.12.2015 tarihli kararı ile işlemin iptaline karar vermiştir. Çanakkale ili Bayramiç ilçesi Kuşçayırı mevkii sınırları içinde Park Teknik Elektrik Madencilik TUR. SAN. ve TİC. A.Ş. tarafından açılıp işletilmesi planlanan ‘Sondajlı Maden Arama’ projesi hakkında Çanakkale Valiliği tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı hakkında Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu olarak açmış olduğumuz davada Çanakkale İdare Mahkemesi 04.12.2015 tarihli kararı ile işlemin iptaline karar vermiştir. Çanakkale ili Merkez ilçesi, Karaburunlar Damları mevkii sınırları içerisinde Orta Truva Madencilik SAN. ve TİC. A.Ş. tarafından açılıp işletilmesi planlanan ‘Kuvars (Sileks) Ocağı’ projesi hakkında Çanakkale Valiliği tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı hakkında Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu olarak açmış olduğumuz davada Çanakkale İdare Mahkemesi 04.12.2015 tarihli kararı ile işlemin iptaline karar vermiştir. Çanakkale ili Ezine ilçesi, Üsküfçü Köyü mevkii sınırları içerisinde Teck Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından açılıp işletilmesi planlanan ‘Yarma Yöntemi İLE Maden Arama’ projesi hakkında Çanakkale Valiliği tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı hakkında Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu olarak açmış olduğumuz davada Çanakkale İdare Mahkemesi 04.12.2015 tarihli kararı ile işlemin iptaline karar vermiştir” denildi. 

Rezervi az gösterme kurnazlığı 

Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat Ali Furkan Oğuz BirGün Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, tüm bu projelerin 25 hektarın üzerinde bir ruhsat alanı içinde planlandığını belirterek, şirketlerin izlediği yolu anlattı.

Av. Oğuz, “İşe başlamadan önce ya madenin gerçek rezervi; ya da çıkartılacak cevher miktarı çok küçük gösteriliyor. Gerekli izinler alınıp sahaya girildikten kısa bir süre sonra birden bire yeni cevher yatakları bulunuyor; veya parça parça kapasite artırımı yoluna başvuruluyor”  dedi.

Son dönemde Kazdağları’nda maden arama projelerinin artış gösterdiğini belirten Av. Oğuz, “Hangi madenin aranacağının belirtilmesi yasal zorunluluk olmasına rağmen buna uyulmadan projelere arama ruhsatı veriliyor, projeler ÇED raporundan muaf tutuluyor” ifadelerine yer verdi.            

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim