• BIST 93.043
 • Altın 194,342
 • Dolar 4,7269
 • Euro 5,4871
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 25 °C

Ceza Kanunları; Bir İleri Bir Geri

Ceza Kanunları; Bir İleri Bir Geri
Panik mevzuat olarak nitelendirilebilecek 17 Aralık ve sonrasında çıkarılan yargı paketleri ile hukuk dünyasında köklü değişiklikler yapılıyor. Kanunlar o kadar sık değiştiriliyor ki iki ay önce çıkarılan bir kanun çok geçmeden mülga haline geliyor.

Torba yasalara eklenen maddelerle hukukçuların dahi takip edemediği bir hukuk düzeni sisteme hakim olmaya başladı. Örneğin hakim ve savcılara tazminat davası açılamaması 2011 yılında kabul edilmişken, bu sene hakim ve savcılara tazminat davası açılabileceği tekrar getirildi. Ancak bu uygulama da uzun sürmedi ve tekrar 2011 uygulamasına dönüldü. Diğer yandan özel yetkili mahkemeler kaldırılırken soruşturma aşamasında süper yetkili sulh ceza hakimlikleri getirildi. Yazımıza konu olan düzenleme ise “avukatların dosyayı inceleme hakları”.

Bugüne kadar çok eleştirilen Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 153.maddesinin avukatların dosyaya erişimini engelleyen hükümleri, kamuoyunda “özel yetkili mahkemelerin kaldırıldığı paket olarak bilinen” 6526 sayılı kanunla kaldırılmıştı. Ancak bugün yeniden avukatların dosyaya erişimi engellenmek isteniyor. Soruşturmanın amacını tehlikeye düşürme gibi soyut ve her tarafa çekilebilir bir kavramla avukatların en temel haklarından biri olan savunma hakkı zedelenmek isteniyor. Neyse ki komisyonda muhalefet milletvekillerinin yoğun baskısı sonucu düzenleme şimdilik geri çekilmiş durumda.

Komisyona sunulan kanun teklifinin gerekçesi ise tartışmaya çok açıktır. Gerekçede soruşturma evresinin gizliliğinden bahisle soruşturma makamlarının baskı ve etkiden korunmaları amaçlandığı belirtilmektedir. Halbuki son yargı paketinde yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs suçu değiştirilerek soruşturma aşamasında bu fiilin işlenmesi suç olmaktan çıkarılmıştı. Yani görülen o ki yapılmak istenen, soruşturma evresinde herkesin konuşabilmesine hatta yargıyı etkileyebilmesine izin verilirken şüpheli konumunda olanların savunma hakları kısıtlanmak istenmektedir. Şüphelilerin dosyayı inceleme yetkileri kısıtlanmak istenmekte “neyle suçlandıklarını bilmeleri” dahi engellenmeye çalışılmaktadır. Hazırlanan teklifle müdafinin savunma hakkını kısıtlama yetkisi kamuoyunda süper yetkili diye adlandırılan sulh ceza hakimlerine verilecektir.

Alman Ceza Kanunu’nda müdafi kovuşturma veya soruşturma evresinde belgeleri incelemeye ve aynı şekilde resmi olarak muhafaza altına alınan delilleri görmeye yetkilidir.[1] Suçluluğun veya suçsuzluğun kanıtlanmasında önemli sayılacak bilgiler içeren belgelerin incelenmesinin engellenmesi mümkün değildir. Müdafi, mahkemenin yararlanabileceği ve değerlendirmesinin gerekeceği her belgeyi inceleyebilmelidir. Savunmayı yok sayan ve savcıyı güçlendirip müdafinin kolunu kanadını kıran, silahların eşitliği ilkesini ihlal eden her anlayış tarihin karanlık dehlizlerinde kalmaya mahkumdur.[2]    

*Arif Gözel / Ankara Strateji Enstitüsü

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------[1] Centel, Nur, Zafer, Hamide, Ceza Muhakemesi Hukuku, s.178.

[2] Tasarıya ulaşmak için: http://www2.tbmm.gov.tr/d24/2/2-2282.pdf

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim