• BIST 94.437
 • Altın 194,212
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 17 °C

Çiftçinin Borç Faizinin Silinmesi İçin Kanun Teklifi

Çiftçinin Borç Faizinin Silinmesi İçin Kanun Teklifi
Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizinin silinmesini ve kalan borcun yapılandırılmasını öngören kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunuldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, çiftçilerin Ziraat Bankası, kamu bankaları, elektrik dağıtım şirketleri ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizinin silinmesini ve kalan borcun yapılandırılmasını öngören kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sundu. Teklif kabul edilirse borç faizinin tamamı silinecek olan çiftçiler kalan ana para borcunu 18 eşit taksitle ödeyebilecek.

AK Parti iktidarı döneminde en fazla mağdur edilen kesimlerin başında çiftçilerin geldiğini ve üreticilerin borç batağına saplandığını savunan Ağbaba, kanun teklifinin gerekçesinde tarımsal girdi fiyatlarının her geçen gün artmasına karşın, ürün fiyatlarının ise yerinde saydığını kaydetti. Ürünlerini maliyetinin bile altında satmak zorunda bırakılan çiftçilerin Ziraat Bankası ve diğer bankalara, Tarım Kredi Kooperatiflerine, tarımsal sulamadan dolayı elektrik dağıtım şirketlerine borçlarını ödeyemez duruma geldiğini dile getiren Ağbaba, teklifle birlikte çiftçinin rahat bir nefes alacağını vurguladı.

Tarımsal üretimin, ülkelerin gelişiminde önemli bir rol aldığına dikkat çeken Ağbaba, gerekçe bölümünde şunları kaydetti: "Gelişmiş ülkeler tarımsal üretime büyük önem vermekte, bütçelerinde tarımın desteklenmesi için yeterli paylar ayırmaktadır. Avrupa Birliği ve ABD ile kıyaslandığında Türkiye'nin tarımsal üretimin desteklenmesi için ayırdığı rakamlar çok gerilerdedir. AKP iktidarı döneminde en fazla mağdur edilen kesimlerin başında küçük üreticiler, çiftçiler gelmektedir. Resmi rakamlarla düşük gösterilmesine rağmen, gerçek yaşamda enflasyon rakamları TÜİK verilerinin çok üzerindedir. Tarımsal girdi fiyatları her geçen gün artarken, üreticilerin ürünlerinin fiyatları ise yerinde saymaktadır.Hem enflasyon karşısında tutunamayan hem de ürettikleri ürünleri maliyetinin bile altında satmak zorunda bırakılan çiftçiler Ziraat Bankası ve diğer bankalara, Tarım Kredi Kooperatiflerine, tarımsal sulamadan dolayı elektrik dağıtım şirketlerine borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir. Üreticiler borç batağına saplanmıştır. TC Ziraat Bankası düşük faizli kredi kullandırılmasına limit koyduğu için, üreticiler ihtiyaçlarının altında kredi çekebilmektedir. İhtiyacını karşılayamayan üreticiler, farklı arayışlara girmekte, pek çoğu başka bankalardan kredi çekme yoluna gitmektedir. 2002 yılında çiftçilerin bankalardan kullandığı tarımsal kredi miktarı 4 milyar TL iken 2013 yılında çiftçilerin kullandığı toplam nakdi kredi tutarı 36 milyar TL'dir. Kendi ürettiği ürünlerden geçimini sağlayacak kadar gelir elde edemeyen çiftçiler çareyi kredi kullanmakta bulmaktadır. Üreticiler, tarımsal sulama için kullandıkları elektrik borçlarını ödemekte de büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Elektrik dağıtım işlerinin özelleştirilmesinin ardından üreticiler yüksek faturaları ödeyememekte, borçların faizleri ile boğuşmakta, icra dairelerinden çıkamamaktadır. Türkiye'nin pek çok bölgesinde meydana gelen soğuk hava nedeniyle ürünler büyük zarar görmekte, her yıl mahsulleri yok olmakta ve çiftçilerin borç ve giderlerini ödeme ortamı ortadan kalkmaktadır. İş bu yasa teklifi ile bu durumun ortadan kaldırılarak çiftçilerin bir nebze de olsa rahat nefes almasını sağlamak amaçlanmaktdır."

ÇİFTÇİLERİN BORÇLARININ FAİZLERİNİN SİLİNMESİNE DAİR KANUN TEKLİFİ

Madde 1-Çiftçilerin T.C. Ziraat Bankası, Kamu Bankaları ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizleri miktarına bakılmaksızın silinir.

Madde 2-Çiftçilerin ilgili kurum ve kuruluşlardan aldıkları borçların ana paraları, bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 18 eşit taksitle ödenir.

Madde 3- Bu kanunun uygulanmasından doğacak faiz kayıpları Kamu Bankaları ve Tarım Kredi Kooperatiflerine hazinece görev zararı olarak ödenir.

Madde 4- Bu kanun yayımı tarihi itibariyle yürürlüğe girer.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim