• BIST 94.204
 • Altın 194,538
 • Dolar 4,7513
 • Euro 5,4930
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 26 °C

"Çocuk Yaşta Evilik; Çocuğa Karşı Şiddet Suçudur"

"Çocuk Yaşta Evilik; Çocuğa Karşı Şiddet Suçudur"
TÜBAKKOM 13. Dönem Sözcüsü Osmaniye Barosu Adına Hatay Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Meral Asfuroğlu, 31.01.2016 tarihli 4. Yürütme Kurulu Toplantısının raporunu paylaştı.

TÜBAKKOM 13. Dönem 4. Yürütme Kurulu Toplantısı raporu:

TÜBAKKOM, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu tarafından 30 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da düzenlenen Kurultay’ın ardından 31.01.2016 tarihinde  Kurultay Sonucunun değerlendirilmesi ve eylem planı hazırlanması için Yürütme Kurulu Toplantısı yapıldı. 

Bu yürütme kurulu toplantısında TÜBAKKOM “Çocuktan Gelin Olmaz Kurultayı”nda, çocuk yaşta evliliklerin büyük oranda kız çocuklarını olumsuz etkilediğine, sadece resmi kayıtlara yansıyan sayılarının bile büyük toplumsal sorunlara yol açtığına dikkat çekildiği hususu ve Türkiye genelinde kadın avukatlar tarafından bu önemli sorunun çözümüne hukuki açıdan destek verileceği hususlarında kararlar alındı.

Erken yaşta evliliklerin önlenmesi için yasal haklar konusunda halka yönelik yaygın bilgilendirme toplantılarının yapılmasına ihtiyaç olduğuna ve Medeni Kanunun evlilik yaşı hükmü uygulamasının çok sıkı şekilde takip edilmesi gerektiğine değinildi.

Bu kapsamda Kurultay Sonuç Bildirgesi “ hazırlanmasına ve “çocuktan Gelin Olmaz “ sloganı başlığında TÜBAKKOM Eylem Planı hazırlanması kararlaştırıldı.

“Çocuktan Gelin Olmaz “ Kurultayı Sonuç Bildirgesi:

1-Çocuk yaşta evlilikler (18 yaş altı ) Uluslararası Sözleşmeler ve Çocuk Koruma Kanununa göre insan hakkı ihlali olup çocuğa karşı şiddet suçudur.

2-Tarafı olduğumuz Çocuk Hakları sözleşmesi ile Türk Medeni kanunu , çocuk koruma kanunu , Türk Ceza Kanunun da yer alan çocuk tanımı ve çocuk sayılma yaşları birbirinden farklı olup uygulama da hak ihlallerine sebep olmaktadır. Bu sebeplerle yasal düzenleme yapılarak Evrensel Çocuk Hakları Bildirgesi doğrultusunda ortak bir çocuk tanımı ve çocukluk yaşı belirlenmelidir.

3-4+4+4 kesintili eğitim sisteminin erken yaşta evliliklerin en büyük etken sebeplerinden birisi olduğu bilimsel çalışmalar neticesinde kanıtlanmış olup, eğitim sistemi 12 yıllık zorunlu, kesintisiz ve örgün eğitim sistemi olarak belirlenmelidir.

4-Okul öncesi eğitimden başlayarak, eğitimin her kademesinde Toplumsal Cinsiyet eşitliği, insan hakları, çocuk hakları konularını içeren bir derse müfredatta yer verilmelidir

5-Küçük yaşta evliliklerin önlenmesi kapsamında yer alan evliliğe izin konularında Aile Mahkemesi Hakimleri, Çocuk Mahkemesi Hakimleri ve Savcılar ile ortak çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıca küçük yaşta evliliklerde evliliğe izin dosyalarında uzmanlardan rapor alınarak ve yargılamalar duruşmalı yapılmak sureti ile karar verilmelidir.

6-Çocukların cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularında yaş gruplarına ve zihinsel yeterliliklerine göre bilgilendirilmeleri ve bu kapsamda sağlık hizmetlerine kolay ulaşımlarının sağlanmalıdır.

7-Anayasa mahkemesinin TCK md.230 un iptal kararının sakıncalarını kaldırmak için Uluslararası Sözleşmeler ve Çocuk Koruma Kanunu da özellikle dikkate alınmak sureti ile  yasal bir düzenleme yapılmalıdır.

8-Anayasa Mahkemesince iptal edilen TCK md.103/2 kapsamında yapılacak olan yasal düzenlemelerde;

Etkili, caydırıcı, kaçınılmaz yaptırım için çocuğu tehdit eden bütün eylemleri içeren suç tanımı yapılmalıdır. Bu kapsamda;

-mağdur ile fail arasındaki yaş aralığı,
-önleyici tedbirler 
-mağdura sağlanan destekler
-istismar şüphesi halinde kullanılabilecek müdahale biçimleri,
-mağdurun yargı sürecine dahil olmasıyla maruz kaldığı ikincil mağduriyetlerin önlenmesi prensiplerine uygun olarak düzenlemeler yapılmalıdır.

Ayrıca bu kapsamda TCK nuna küçük yaşta evliliğin suç olduğuna dair ayrı yasal bir düzenleme yapılmalıdır. Bu suç tanımında da suçu azmettirenler, iştirakçilere de ceza tayini yoluna gidilmelidir.

9-Sığınmacı ve savaş mağduru kadın ve çocuklara karşı cinsel şiddetin ve erken yaşta evliliklerin önlenmesi için kamu düzenine uygun olarak yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

“Çocuktan Gelin Olmaz “ TÜBAKKOM Eylem Planı;

1-Kanunlarda ortak bir “çocuk” tanımına yer verilmesine; Çocuk Koruma Kanunu, Türk Medeni Kanunu, Türk Ceza Kanunundaki birbirinden farklı hükümlerin yeniden düzenlenerek 18 yaşına kadar herkesin çocuk olduğu kuralının kabul edilmesine ve evlilik yaşının 18 yaşın doldurulması koşuluna bağlanmasına dair ilgili birimlere (kurum ve kuruluşlara ) başvurular yapılmalıdır.

2-17 Şubat Medeni Kanunun kabulünün 90.yıldönümünde Türkiye Barolar Birliği üyesi her baronun evlilik yaşını vurgulayan “çocuktan gelin olmaz “ çağrısını yapacağı bir metin hazırlanarak aynı saatte ortak basın açıklaması yapılması ve ilgili metnin Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TBMM Başkanlığı, Adalet bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı, Mili Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, HSYK Başkanlığı ve Siyasi parti Meclis Grup Başkanlıklarına gönderilmesi sağlanmalıdır.

3-Her Baronun bulunduğu ilde hedef kitlesini belirleyerek çocuk  evliliklerinin sakıncaları ve Medeni Kanunda evlilik yaşı, resmi nikah, eşin aile ve miras hukukuna ilişkin hakları konusunda en az  iki ayda bir  bilgilendirme toplantısı yapması ve bu toplantıların dönemsel olarak tutanak haline getirilmek sureti ile dönem sözcülüğüne ulaştırılmalıdır.

Bu önemli toplumsal soruna ve çözüm önerilerine dikkat çekilmesi için “Çocuktan Gelin Olmaz” söyleminin  medya aracılığıyla yaygınlaştırılması sağlanmalıdır.

Şeklinde kararlaştırıldı. Ve Karara bağlanan bu sonuç bildirgesi ve eylem planının Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa, Başbakanlık, TBMM Başkanlığı, Adalet bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı, Mili Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, HSYK Başkanlığı, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı ve Yargıtay Başkanlığı ve Yargıtay Daire Başkanlıklarına ve Siyasi parti Meclis Grup Başkanlıklarına gönderilmesine ve ayrıca ulusal basına gönderilmesinin  sağlanması kararlaştırıldı.

Ayrıca Yürütme Kurulu toplantısında gündem teklif eden Malatya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonunun teklifi gereğince “ 6284 sy. Yasa kapsamında mağdur lehine hükmedilen tedbir nafakasının öncelikle Devlet tarafından mağdura ödenmesinin sağlanması, akabinde haksız olan tarafa rücu edilmesi yönünde yasal düzenlemeler “ yapılması gerekliliği hususunda TBMM Başkanlığına, TBMM deki siyasi partilerin Grup Başkanlıklarına, Adalet Bakanlığına ve Yargıtay Başkanlığına talepte bulunulması kararlaştırıldı.

Ayrıca Yürütme Kurulu toplantısında gündem teklif eden Ankara Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonunun teklifi gereğince “6284 sy.yasa ve küçük yaşta evlilikler ile ilgili gölge rapor hazırlanması ve uygun görülmesi halinde CEDAW daki gölge rapor sunulması kararlaştırıldı.Bu kapsamda tüm Barolara Dönem Sözcülüğü tarafından yazı yazılarak 31 Mart 2016 tarihine kadar taslak rapor hazırlayıp, dönem sözcülüğüne ulaştırması için bilgilendirme yazısı yazılması kararlaştırıldı.

TÜBAKKOM Yürütme Kurulu bu maddeler kapsamında görüşler bildirip bunları karar bağladı. 31.01.2016

TÜBAKKOM 13.DÖNEM SÖZCÜSÜ OSMANİYE BAROSU                      
ADINA HATAY BAROSU KADIN HUKUKU KOM .BAŞK. AV. MERAL ASFUROĞLU 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim