• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 28 °C

"Çözüm Süreci; Doğru Başladı Yanlış Bitti... Rayından Çıkan Bir Süreç"

"Çözüm Süreci; Doğru Başladı Yanlış Bitti... Rayından Çıkan Bir Süreç"
Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu, bu hafta sonu (3-4 Ekim) ‘4. Genişletilmiş Karadeniz Bölge Baro Başkanları Toplantısı’na ev sahipliği yaptı.

BAROTÜRK / İSMAİL ÇOLAK

“Terör ve Mesleki Sorunlar”, "Avukat Sorunları" ve "Basın Özgürlüğü" konularının konuşulduğu Toplantı yaklaşık 20 Baro başkanının katılımıyla gerçekleşti.

BAROTÜRK olarak izlediğimiz toplantıda, katılımcı Başkanlarımızın “Terör” ve “Terör sorunun çözümü” konusundaki görüşlerini aldık.

İlk olarak toplantıya ev sahipliği yapan Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu’nun Başkanı Av. İsmail Taştan’la yaptığımız röportajı paylaşıyoruz:

Gümüşhane – Bayburt Bölge Barosu Böyle Bir Toplantıya İlk Kez Ev Sahipliği Yapıyor, Öncelikle Bu Konudaki Duygu ve Düşünceleriniz Nelerdir?

DAHA GENİŞ KATILIMLI VE DERİNLİKLİ TOPLANTILARA EV SAHİPLİĞİ YAPMAK İSTERİZ…

“Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu 1974’te kuruldu. Kurulduğundan bu yana peyderpey sosyal faaliyetlerle, kültürel çalışmalarıyla her geçen gün bir kademe daha ilerledi. Geldiğimiz aşamada bizden önceki Baro Başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin başarılarına bizler de katkı sunmaya çalışıyoruz. Mevcut yönetim kurulumuz bu konuda son derece hassas. Çok iyi çalışan bir yönetim kurulumuz var. Baro’nun üyeleri son derece aktif duyarlı ve hassas arkadaşlardır. Bu faaliyet ve faaliyetlerin Gümüşhane’ye Bayburt’a gelmesindeki asıl enerji, Baro üyesi avukatlarımızdan ve yönetim kurulumuzdan kaynaklanmaktadır. Biz, üyelerimizin ve yönetim kurulumuzun taleplerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu faaliyeti de Gümüşhane-Bayburt Barosu’nun bütün üyeleri sahiplenmişlerdir. Yönetim de bu sahiplenmeyi, böyle bir organizasyon ile neticelendirmiştir. İlimizde böyle bir organizasyon yapılmasından son derece memnunuz, mutluyuz. Süreç içerisinde daha geniş katılımlı ve derinlikli toplantılara ev sahipliği yapmak isteriz…”

Terör Olgusu ve Ülkemizde Yaşanan Terör Olaylarını Nasıl Yorumlarsınız? Bununla Birlikte Çözüm Önerileriniz Nelerdir?

DIŞ GÜÇLERİN, BİR TAKIM EMPERYALİST GÜÇLERİN, BÖLGE ÜZERİNDE EMELLERİ OLMAMASI MÜMKÜN DEĞİL

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bulunduğu coğrafi konum itibariyle jeopolitik öneminin olduğu bir gerçek... Bu gerçeklik üzerinde tarihi bir birikim de var. Bin yıllık Türk tarihi var. İslam’la müşerref olmuş bir millet var. Bu tarihi birikim, tarihi süreç, coğrafi/jeopolitik konumun önemi ve Türk milletinin kendi enerjisi, dinamizmi devam ettiği sürece bu bölgelerde dış güçlerin, bir takım emperyalist güçlerin, bölge üzerinde emelleri olmaması mümkün değil. Bu emeller doğrultusunda kendilerine yerli işbirlikçileri de bulacaklardır, bu da su götürmez bir gerçektir.”

PKK DIŞ GÜÇLERİN MAŞASIDIR.

“Sadece ülkemizde değil dünya da bu şartlardaki ülkelerde terör, hat safhadadır. Terörün amacı; bölünmez Türk milletini zayıf düşürmek ülkemizi bulunduğu coğrafya üzerinde bölüp zayıf ülke haline getirip kendi emellerine alet etmektir. Nitekim Arap ülkelerine baktığımızda küçücük devletler/şehir devletleri olduğunu görürüz. Hiçbirinin bir ağırlığı yoktur. Türkiye’yi de bu hale getirmek istemektedirler. Dolayısıyla terörün bu şekilde geçmişe dayalı bir uzantısı olduğunu düşünüyorum. PKK da bu uzantının bir maşasıdır. Ancak ben Türk milletinin inandığı değerler etrafında, devletin dinamikleri eksenin de bu sorunun çözüleceğine inanıyorum.”

Çözüm Süreci İle İlgili Gelinen Aşamada Neler Söylersiniz?

DOĞRU BAŞLADI YANLIŞ BİTTİ... RAYINDAN ÇIKAN BİR SÜREÇ

“Çözüm süreci ile alakalı olarak da; doğru başlayan ancak zaman içerisinde iyi takip edilemediği için rayından çıkan bir süreç olarak görüyorum. Doğru başlamış yanlış bitmiştir. Çözüm sürecinde maalesef PKK güçlenmiştir. Bu nasıl cereyan etti? Nasıl gelişti? Şu an üzüntüyle takip ediyoruz. Bir yandan çözüm süreci devam ediyorken bir yandan da sürekli silahlanan bir terör örgütü ortada… Bu silahlanma bir şekilde engellenmeliydi. Bugün maalesef üzücü bir atmosfer içindeyiz… İnşallah Türk milletinin inancı, feraseti terörü boğacaktır. Çözüm de burda; Türk milletinin birliğinde beraberliğinde…”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim