• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 4 °C

'Cumhurbaşkanına Hakaret' Suçu Ve Anayasa Mahkemesi

'Cumhurbaşkanına Hakaret' Suçu Ve Anayasa Mahkemesi
Mart ayı içinde Türkiye'de 2 ayrı mahkeme, "cumhurbaşkanına hakaret" suçunu düzenleyen TCY 299'uncu maddeyi anayasaya aykırı bularak Anayasa Mahkemesi'ne götürdü.

Hukuki yollara ve yargı kararlarına tahammül edemeyen Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı ise bu duruma da tahammül edemedi.

Anayasa Mahkemesi eski raportörü Ali Rıza Aydın'ın konuya ilişkin bir analizi...

Hukuksal yollara ve yargı kararlarına tahammül edemeyen bir Adalet Bakanı ve aynı zamanda Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanı tarafından yönetiliyor Türkiye’de adalet düzeni.

Adalet Bakanı, Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili Anayasa Mahkemesi kararı için “anayasa ve yasayı ihlal olduğu açıktır” dedi. Anayasa’ya uygunluk denetimini yapmakla, Anayasa’yı yorumlamakla, Anayasa’da güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerin ihlal iddiasını inceleyip karar bağlamakla görevli ve yetkili yüksek yargı organının üzerine bir çizik attı. Kendisini Anayasa Mahkemesi yerine koyarak konuştu.

Rekora giden cumhurbaşkanına hakaret davalarının dayanağı olarak gösterilen Ceza Yasası’nın 299. maddesinin Anayasa’ya aykırılık gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’nin önüne götürülmesine de tepki gösterdi. “Bazı yasa maddeleri kutsaldır, Anayasa’ya aykırılığı bile ileri sürülemez” demeye getirdi.

BİR MAHKEME YASA HÜKMÜNÜ ANAYASAYA AYKIRI BULABİLİR VE AYM'YE GÖTÜREBİLİR

Anayasa düzenlemesi çok açık... Bir davaya bakmakta olan mahkeme, uygulanacak bir yasa hükmünün Anayasa’ya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne itiraz davası açabilir. Cumhurbaşkanına hakaret davalarında Ceza Yasası’nın 299. Maddesi, uygulanacak yasa hükmüdür. Bu davanın açılması için süre sınırı yoktur. Davanın başlamasından itibaren karar verme tarihine kadar her an itirazda bulunulabilir.

Mahkeme, ya Anayasa’ya aykırılığı kendi kararıyla verir ya da dava taraflarından birinin dava sırasında ileri sürdüğü aykırılık iddiasının ciddi olduğu kanısına varır. Tarafların iddiasını ciddi bulmazsa Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaz.

MART AYINDA 2 AYRI MAHKEME TCY’NİN 299. MADDESİNİ ANAYASAYA AYKIRI BULDU VE AYM’YE GÖTÜRDÜ

Cumhurbaşkanına hakaret suçunun yazıldığı maddeyle ilgili olarak Mart ayı içinde yaşanan iki başvuru, bu Anayasa kuralı esas alınarak yapılmıştır. “Niye yaptın?” sorusunu, cumhurbaşkanı ya da adalet bakanı fark etmez, kimsenin sorma hakkı yoktur.

Önce İzmir Karşıyaka 7. Asliye Ceza, sonra da İstanbul 43. Asliye Ceza mahkemelerinden yapılan başvuru dilekçelerinde yargıçlar, 299. maddenin Anayasa’ya aykırılığı kanaatine vararak Anayasa Mahkemesi’ne başvurdular. İtiraz dilekçelerinde bunu gündeme getirdiler. Başka davalarda da, sanıklar ve vekilleri konuyu sürekli gündemde tutuyorlar.

KARŞIYAKA 7. ASLİYE CEZA VE İSTANBUL 43. ASLİYE CEZA'NIN BAŞVURULARI GÖRÜŞÜLECEK

İzmir başvurusunun ilk inceleme raporu 7 Nisan’da Anayasa Mahkemesi tarafından görüşülecek. O tarihe kadar İstanbul başvurusu Ankara’ya ulaşır ve ilk incelemesi tamamlanırsa birleştirme kararı da verilebilir. İlk incelemede eksiklik bulunmazsa esas incelemeye geçilecek, cumhurbaşkanına hakaret suçuna ilişkin kuralın Anayasa’ya aykırı olup olmadığı incelenecek.

AYM KARARINA “HUKUK CİNAYETİ” DİYEN ADALET BAKANI!

Adalet Bakanı’nın “hukuk cinayeti” diyerek eleştirdiği konular “tahammülsüzlük”ten daha öte bir anlam taşıyor: Anayasa tanımamazlık ve çifte standart… Buna hukukta, “kişiye özgü hukuk” ve “keyfilik” deniliyor.

 “Emir eri davranış kuralları” haline getirilen hukuk ve “emir eri” haline getirilen yargı içinden hayalet gibi ayağa kalkılıp “yüz yıllık yasaları” bile anayasal denetime tabi tutma adımı atılınca, geleceklerinden endişe duymaya başlayan siyasetçilerin hırçınlıkları daha çok dışa vuruyor. “Gönderilme” korkusu yerini “gönderilme ve hesap verme” korkusuna devrediyor.

Yarın: Karşıyaka 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında ne diyor? 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim