• BIST 110.932
 • Altın 174,858
 • Dolar 4,0586
 • Euro 4,9825
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 13 °C

Danıştay Değişen ÇED Yönetmeliğine 'Dur' Dedi

Danıştay Değişen ÇED Yönetmeliğine 'Dur' Dedi
Çevre Mühendisleri Odası ve Ekoloji Kolektifi Derneği'nin iki yıl önce değişen ÇED Yönetmeliği'ne karşı açtığı davada bazı maddelere ilişkin yürütmeyi durdurma kararı geldi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) ile Ekoloji Kolektifi Derneği 24 Kasım 2014 yılında değişen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Yönetmeliği'ne dava açtı. Danıştay 14. Dairesi, Oda ve Derneğin itirazını haklı bularak bazı maddeler hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

Danıştay 14. Dairesi 4., 8., 11. 14., 17. 19. ve 24. maddede yer alan bazı fıkralarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.  

ÇED FİRMALARI ARTIK İSTEDİKLERİ GİBİ HAREKET EDEMEYECEK

Yürütmesi durdurulan 4. Madde'nin b bendine göre artık ÇED firmaları kendi hazırladıkları raporlar üzerinden izleme ve kontrol yapamayacak.

Bu karar şu anlama geliyor:

Bakanlıkça yeterlik verilmiş kurum/kuruluşlar: Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası, Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, Proje Tanıtım Dosyası hazırlamak ve sunmak, “ÇED Olumlu” kararı alan projelerin inşaat dönemine ilişkin izleme ve kontrol çalışmalarına yardımcı olacak raporlamaları yapmak için gerekli şartları taşıyan kurum/kuruluşları,ÇED raporunu hazırlayan firmaların kendi raporları üzerinden yapılan izleme ve kontrol faaliyetinin kendi kendini denetleme anlamına geleceği için iptal edildi. Yani artık ÇED firmaları kendi hazırladıkları raporlar üzerinden izleme ve kontrol yapamayacak. 

ÇMO Çevre Sorunları Araştırma Merkezi (ÇESAM) Başkanı Baran Bozoğlu, yürütmesi durdurulan maddeyle ilgili açıklamasında Bakanlığın hızlıca yeni bir düzenlemeye gitmesi gerektiğini belirtirken izleme ve kontrol konusunda ÇMO'nun üzerine düşeceğini kaydetti.

ÇED SÜRECİYLE İLGİLİ HALK DOĞRU DÜZGÜN BİLGİ ALAMIYOR 

Halkın ÇED sürecinde bilgilendirilmesini ilgilendiren 8. maddesinin 5. fıkrası, 11. maddesinin 3. fıkrası, 14. maddesinin 1. ve 3. fıkraları, 17. maddesinin 2. fıkrasının yürütmesi durduruldu.

Danıştay, bu maddelerde yer alan ve yurttaşların ÇED sürecine dair ilan ve duyuruların yapılmasının öngörüldüğü "anons" ve "askıda ilan" kavramlarının tanımın yapılmadığı, ÇED sürecinde yapılacak olan anons ve askıda ilanlar ile ÇED süreci hakkında verilen kararlar için yapılacak olan askıda ilanın nerede yapılacağı, projeden etkilenen veya etkilenmesi muhtemel olan halkın yaşadığı yerde yapılıp yapılmayacağı, yapılacak olan anons ve ilanın ilgili halkın rahatlıkla öğrenebileceği şekilde yapılması konularında ise herhangi bir düzenlemeye yer verilmediğini iptal gerekçesi olarak belirtti.  

BELİRSİZ YADA SINIRSIZ SÜRE TANINMASINA YOL AÇACAK MADDE DE İPTAL 

19. Maddenin b bendinde ÇED raporundaki taahhütlere uygun hareket edilmemesi durumunda 90 gün süre tanınma sınırı kaldırılmış ve sınırsız süre tanınması ihtimali oluşmuştu. Yani bir termik santralin bacagazı filtresi takma konusundaki taahhüdünü yerine getirmemesi durumunda Bakanlık istediği kadar süre verebilecek bu sırada da halk sağlığı tehlikeye atılabilecekti. Bu madde 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 15. maddesindeki yönetmeliğe aykırı davranışlar için verilebilecek 1 yıllık üst sınıra dahi uyarlılık gösterilmediği için bir üst sınır konulması gerektiğinden yola çıkılarak yürütmesi durduruldu. 

ŞAİBELERE YOL AÇACAK DÜZENLEMENİN ÖNÜ KESİLDİ

24. Madde istisnai durumları ifade ederek kapasite artışlarında veya genişletilmesi planlanan çalışmalarda ÇED uygulanacak projeleri Bakanlığın anlık kararlarına bağlamaktadır. Yani idarenin bilim dışı karar verme koşullarının önü açılmıştı. Anayasa'nın 56. maddesine ve Çevre Kanunu'nun 10. maddesine aykırı olan bu düzenlemenin de yürütmesi durduruldu. 

ÇMO: ULUSLARARASI KRİTERLERE UYGUN ÇED DÜZENLEMESİ HAYATA GEÇİRİLSİN

Bozoğlu kararı, "Bu düzenleme ile mevcut tesis veya projeye ek tesis yapıldığında toplam etki değerlendirmesinden uzaklaşılmıştı. Bu maddeye dayanarak yayımlanan genelge de artık uygulanamaz duruma gelmişti. Kısmi ÇED muafiyetlerine, şaibelere sebep olabilecek bu düzenlemenin iptal edilmesi oldukça olumlu" şeklinde değerlendirdi. 

Baran Bozoğlu Danıştay'ın kararına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Birçok davayı kazanmamıza rağmen uygulamada bu kazanımların yansımasını Bakanlık sadece çevre sorunlarını kronikleştirmekle kalmıyor aynı zamanda yatırımcıları ve çevre sektörünü de mağdur ediyor. Belirsizlikleri arttırıyor. Bakanlık biran önce bizler de dahil bütün paydaşları biraraya getirerek çağdaş, çevreyi koruyan, katılımcı ve uluslararası kriterlere uygun bir ÇED mevzuatını hayata geçirmelidir."

Rıfat Doğan - İleri Haber

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim