• BIST 110.231
 • Altın 174,494
 • Dolar 4,0907
 • Euro 4,9982
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C

Danıştay O Kararı Bozdu... Köylülerin Çevre Zaferi

Danıştay O Kararı Bozdu... Köylülerin Çevre Zaferi
Kırklareli merkeze bağlı Çukurpınar Köyü'nde kurulmak istenen 'Taş Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi'ne karşı Edirne İdare Mahkemesi'nde açılan davayı muhtarlık kazandı...

Danıştay 14'üncü Dairesi, Kırklareli Valiliği tarafından kararın bozulması yönünde yapılan başvuru üzerine temyiz istemini oy birliği ile reddederek kararı onadı...

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Kırklareli Temsilcisi Göksal Çidem, Danıştay'ın onama kararı üzerine yaptığı açıklamada, “Çukurpınar köyünün, pınarları akmaya devam edecek” diyerek şunları söyledi:

“Istrancalar'daki yaşamı savunmak adına tahribatı durdurmak için verdiğimiz mücadele de iyi haberlerden bir yenisi daha geldi. Bir zamanlar Kakava şenliklerinin yapıldığı Şeytandere'den sonra,  Çukurpınar köyü içme suyu kaynaklarının yanı sıra Ergene kaynaklarından biri daha kirlenmekten yok olmaktan şimdilik kurtuldu.

Kaynaklar yaşamsal öneme sahiptir.  Kaynak yok olursa, köylerde yaşayanların ve doğal hayatın varlığı söz konusu olamaz. Kaynaklar vahşi madencilik ile yok edildikçe Ergene'nin hayata dönmesini beklemekte hayaldir. Toprağı, suyu ve havayı korumak gelecek nesillere karşı asıl sorumluluğumuzdur.  Asıl olan ne kadar temiz su, ne kadar kirlememiş toprak, ne kadar orman bıraktığımızdır. Bunu yapmak için de bilimsel verilerle desteklenmiş hukuksal mücadele şarttır. 

Bugün ve gelecek nesiller adına verdiğimiz mücadelede hukuki kazanımlar elde ediyoruz. Trakya Platformu bu mücadelede en büyük destek ve katkıyı sunuyor. Bilim ve Hukuk Kurulu'ndaki uzmanların değerlendirmeleri ve raporları ile STK'lar, yaşamı savunan Belediye Başkanları ve Muhtarlar  yaşam alanlarını korumak için bilimsel ve hukuksal veriler desteğinde mücadeleyi sürdürüyorlar. 

Çukurpınar Köyü mevkiinde yapılması planlanan 'Kalker Ocağı Alan Genişlemesi ve Kapasite Artırımı, Kırma Eleme Tesisi'  projesi ile ilgili olarak Kırklareli Valiliği tarafından verilen 'ÇED Gerekli Değildir Kararı'na karşı açılan davaya, Trakya Platformu Bilim ve Hukuk Kurulu'nun destekleri ve Kırklareli Barosu Çevre Komisyonu katkılarıyla  karar iptal edilerek, Danıştay 14'üncü Dairesi tarafından da onandı. 

Edirne İdare Mahkemesi, Kırklareli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen 'Çevresel Etki Değerlendirilmesi Kararı'nda hukuka uyarlılık bulunmadığını, keşif ve bilirkişi incelemesine de gerek görülmeyerek, dava konusu işlemin iptaline oy birliği ile karar verdi.

Aynı bölgede, firma tarafından 4 Temmuz 2013  tarihinde  Köy Muhtarlığına bilgi verilmeden patlama yapılmış, Muhtarlığın itirazları ve suç duyurusu ardından, yaşananların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na iletilmesini müteakip, İlgili Firmaya da 2872 sayılı çevre kanunu gereğince 16 bin 929 TL para cezası uygulanmıştı.

Istrancalar'daki yaşam savunucuları, Çukurpınar Köyü'nü haklı mücadelesinde hiç yalnız bırakmadı.  5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliği köy kahvesinde yapıldı. Etkinliğe, Bulgaristan Istranca Park Eski Directörü Petko NanchevV ve Sofya Avcılık ve Balıkçılar Birliği Eksperi Dimitar Nanchev,  Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, TBB Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyesi Av. Bülent Kaçar, Kırklareli Barosu Çevre Komisyonu üyesi Av. Burak Uğur Gülbay, DAYKO Vakfı Kurucu Başkanı Nusret Türkkan, Kırklareli TMMOB, İKK ve ZMO İl Temsilcisi Erol Özkan ile Kırklareli Kent Konseyi Bileşenleri ve Armağan Köyü Muhtarı Recep Dal ile köylülerin katılımıyla dünya çevre gününde, yerelde yaşayanlar  süreç hakkında  bilgilendirilmişti.

Açılan dava sonucunda Edirne İdare Mahkemesi'nin iptal kararının bozulması için Kırklareli Valiliği temyiz aşamasında kararın bozulması yönünde verdikleri dilekçe üzerine Danıştay 14'üncü Dairesi oy birliği ile verdiği kararda 'Mahkeme kararı ve dayandığı gerekçe, hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir sebep de bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına, temyiz giderlerinin istemde bulunan üzerinde bırakılmasına, dosyanın mahkemesine gönderilmesine, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunun 20/A maddesi uyarınca, karar düzeltme yolunun kapalı olduğunun duyurulmasına 23 Şubat /2016 tarihinde oy birliği ile karar verildi' denilmektedir.

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için mücadele eden yaşam savunucuları yine kazandı. Anayasa'nın 56'ncı maddesine göre sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamak herkesin hakkıdır. Çevreyi korumak ve kirlenmesini önlemek ise devletin ve vatandaşların ödevidir. Anayasa'nın 36'ncı maddesindeki hak arama hürriyetine dayanarak, dava açan Belediye Başkanları, Yurttaşlar, Muhtarlar ve DAYKO Vakfı 'çevre hakkı ve ödevi'nin gereğini yerine getirmektedirler.     

DAYKO gönüllüleri olarak, Istranca'nın doğal varlıklarını ve kültürünü yok edecek yeni projelere karşı Anayasal haklarımız ve ödevlerimiz gereği  'Çevre hakkı ve ödevini' yerine getiriyoruz. Yaşam alanlarını korumak için DAYKO Vakfı, yurttaşlar, muhtarlar, Kent Konseyleri ve Sivil Toplum Örgütleri ile birlikte, bilim ve hukuk ile işbirliği içerisinde  yaşamı savunmaya devam edeceğiz.”

EDİRNE HUDUT

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim