• BIST 115.450
 • Altın 166,366
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8527
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 5 °C

"Dansöz Gibi Kıvırma Yeter Borcunu Öde" Mesajı Hakaret Sayılmadı

"Dansöz Gibi Kıvırma Yeter Borcunu Öde" Mesajı Hakaret Sayılmadı
Yargıtay 4. Ceza Dairesi, alacaklının borçlusuna attığı "Dansöz Gibi Kıvırma Yeter Borcunu Öde" mesajını hakaret sayan yerel mahkeme kararını bozdu.

T.C.
YARGITAY
4. CEZA DAİRESİ
ESAS NO:2013/1460
KARAR NO:2014/9900
KARAR TARİHİ: 31/03/2014

BORCUNU ÖDEMEYEN OYALAYAN BORÇLUYA KARŞI ALACAKLININ TELEFON MESAJINDA "DANSÖZ GİBİ KIVIRMA YETER BORCUNU ÖDE" MESAJI HAKARET OLMAYIP TEPKİ, SERT ELEŞTİRİ OLDUĞU.

Yerel Mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle, başvurunun süresi ve kararın niteliği ile suç tarihine göre, dosya görüşüldü:
Temyiz isteğinin reddi nedenleri bulunmadığından işin esasına geçildi.
Vicdani kanının oluştuğu duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içeriğine göre yapılan incelemede başkaca nedenler yerinde görülmemiştir.

Ancak,

1-Sanığın, kendisine borcu olan şikayetçinin bir süre oyaladıktan sonra borcunu ödeyeceğini söyleyerek çağırması üzerine şehir dışından gelip buluşma yer ve saatinde şikayetçinin hazır bulunmamasına sinirlenerek cep telefonu ile çektiği “Dansöz gibi kıvırma yeter borcunu öde” biçimindeki mesaj içeriğinin, şikayetçinin sanığı oyalamasına tepki olarak söylenen sert eleştiri niteliğinde olduğu ve hakaret suçunu oluşturmadığı gözetilmeden, kanuni olmayan gerekçe ile mahkumiyet hükmü kurulması,

2-Kabule göre de,

a)Sanığın, kendisine borcu olan şikayetçi ile buluşmak üzere şehir dışından gelmesine rağmen, şikayetçinin buluşma yerine gelmediği gibi borcunu da ödemediğini savunması karşısında, savunma üzerinde durularak TCK’nın 129. maddesinin uygulanıp uygulanmayacağının tartışılmaması,

b)Sanığın sabıkasız olması, hakaret suçun14da giderilmesi gereken somut maddi bir zarar oluşmaması ve manevi zararın ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının uygulanmasına engel teşkil etmemesi karşısında, CMK’nın 231/6. maddesindeki koşullar irdelenerek hükmün açıklanmasının geri bırakılması konusunda bir karar verilmemesi,

Kanuna aykırı ve sanık M.. O..’in temyiz nedenleri yerinde görüldüğünden tebliğnamedeki onama düşüncesinin reddiyle HÜKMÜN BOZULMASINA, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine, 31/03/2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

www.kararara.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim