• BIST 117.110
 • Altın 168,129
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 11 °C

Depremde Oluşan Zarar, Müteahhit Zarardan Sorumlu Olup, Hakaniyet İndirimi Olmaz

Depremde Oluşan Zarar, Müteahhit Zarardan Sorumlu Olup, Hakaniyet İndirimi Olmaz
YARGITAY: "Depremde Oluşan Zarar, Müteahhit Zarardan Sorumlu Olup, Hakaniyet İndirimi Olmaz."

T.C.
YARGITAY 
13. HUKUK DAİRESİ 
ESAS NO. 2009/14506 
KARAR NO. 2010/8120 
KARAR TARİHİ. 7.6.2010

ÖZÜ : Zira müteahhit satıcı davalılar davacıya karşı BK 217. maddesi delaletiyle aynı kanunun 194. maddesi gereğince “satıcının ayıba karşı tekeffülü” hükümlerine göre sorumlu olup, binanın tekniğine uygun olmayan şekilde eksik ve kusurlu yapılmasından dolayı depremde oluşan davacı zararının tamamından müştereken ve müteselsilen sorumlu olduklarının kabulü gerekir. Hakkaniyet indirimi söz konusu değilidir.

DAVA ve KARAR : Davacı, yüklenici olan davalılardan satın alınan ve annesi A. G.'a ait dairenin bulunduğu binanın 17.8.1999 depreminde yıkılıp kullanılamaz hale geldiğini, depremde anne, baba ve kardeşinin enkaz altında kalarak vefat ettiklerini, mahkemece yaptırılan tespitte binanın yasa ve yönetmeliklere aykırı şekilde inşa edildiğinin belirlendiğini ileri sürerek fazlaya ilişkin haklarını saklı tutarak şimdilik daire bedeli olarak 40.000.00 TL, enkaz altında kalan eşyalar nedeniyle 1.000.00 TL ve yakınlarının ölümü nedeniylede 90.000.00 TL manevi tazminatın olay tarihinden itibaren faizi ile tahsiline karar verilmesini istemiştir.

Davalılar, binanın deprem yönetmeliğine uygun yapıldığını, fay hattı üzerinde bulunan binaların yıkıldığını, diğer binaların sağlam kaldığını, depremin mücbir sebep olduğunu savunarak davanın reddini dilemişlerdir.

Mahkemece, davanın kısmen kabulü B.K nun 43. maddesi gereğince % 35 oranında hakkaniyet indirimi yapılarak 5.694.68 TL daire bedeli, 1.000.00 TL eşya bedeli ile 9.000.00 TL manevi tazminatın faizi ile davalılardan tahsiline karar verilmiş; Hüküm, taraflarca temyiz edilmiştir.

1- 9.6.2009 günlü ilam temyiz eden davalılar M. A., Y. B. A., A. M. A. ve İ. A. vekiline 17.8.2009 tarihinde tebliğ edilmiş ve temyiz dilekçesi 7.9.2009 tarihinde verilmiştir. 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 23. maddesi gereğince Tüketici Mahkemelerinde basit yargılama usulü uygulanır. Basit yargılama usulünde adli tatilde süreler işler. Bu durumda usulün 432/1 maddesindeki 15 günlük temyiz süresi geçtikten sonra verilen temyiz dilekçesinin reddine karar verilmesi gerekmiştir.

2- Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle yasaya uygun gerektirici nedenlere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre davalılar A... İnşat Ltd. Şirketi ile A. A.'ın tüm, davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan diğer temyiz itirazlarının gerekir.

3- Davacı, davalı yükleniciler tarafından ayıplı olarak inşa edilen konutların 17.8.1999 depreminde yıkılmış olması nedeniyle kullanılamaz hale gelen konut nedeniyle tazminat isteğinde bulunmuştur. Mahkemece bilirkişi raporuna göre belirlenen daire ve eşyaların bedelinden B.K. nun 43. maddesi gereğince %35 oranında hakkaniyet indirimi uygulanmak suretiyle hüküm kurulmuş ise de olayda hakkaniyet indirimi uygulanmak suretiyle hüküm kurulması mümkün değildir. Zira müteahhit satıcı davalılar davacıya karşı BK 217. maddesi delaletiyle aynı kanunun 194. maddesi gereğince “satıcının ayıba karşı tekeffülü” hükümlerine göre sorumlu olup, binanın tekniğine uygun olmayan şekilde eksik ve kusurlu yapılmasından dolayı depremde oluşan davacı zararının tamamından müştereken ve müteselsilen sorumlu olduklarının kabulü gerekir. Mahkemece aksine düşüncelerle hakkaniyet indiriminde bulunmak suretiyle yazılı şekilde karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.

SONUÇ : Birinci bentte açıklanan nedenle davalılar M. A., Y. B. A., A. M. A. ve İ. A.'ın temyiz dilekçelerinin reddine, ikinci bentte açıklanan nedenle davalılar A... İnş. Müh. ve San. Ltd. Şti ile A. A.'ın tüm, davacının sair temyiz itirazlarının reddine, üçüncü bentte açıklanan nedenlerle temyiz edilen hükmün davacı yararına BOZULMASINA, 750,00 TL duruşma avukatlık parasının davalılardan alınarak davacıya ödenmesine, aşağıda dökümü yazılan 635,61 TL kalan harcın A... İnş. Ltd. ve A. A. alınmasına, 847,60 TL peşin alınan temyiz harcının istek halinde diğer davalılar M. A. vs'a iadesine, 07.06.2010 gününde oyçokluğuyla karar verildi.

KAYNAK: WWW.KARARARA.COM

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim