• BIST 117.216
 • Altın 165,618
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 7 °C

''Devlet Yönetimi, Ciddiyet İster; Yap-Boz Anlayışıyla Yapılan Yöneticilikten Ülkemize Fayda Gelmez''

''Devlet Yönetimi, Ciddiyet İster; Yap-Boz Anlayışıyla Yapılan Yöneticilikten Ülkemize Fayda Gelmez''
Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemeleri'nin Adana'da kurulmamasının Adana'nın yok sayılması anlamına geldiğini belirtti.

Bir basın açıklaması ile yaşananları ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşan Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, "devlet yönetimi ciddiyet ister" ifadesini kullandı.

"Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 26.2.2016 günlü yazısı ile bazı yer bölge adliye mahkemelerinin yargı alanlarının yeniden belirlenmesi teklifi üzerine, 29.02.2016 gün ve 53 sayılı HSYK Genel Kurul Kararı ile 15 ilde kurulmuş ve yargı çevreleri belirlenmiş olan bölge adliye mahkemelerinin sayısının yediye düşürülmesine ve yargı alanlarının yeniden belirlenmesine karar verilmiştir" diyen Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, "karar uyarınca, Adana İlinde kurulmuş olan bölge adliye mahkemelerinin göreve başlayamayacağı ve yargı yetkisi yönünden de Gaziantep İline bağlandığı görülmektedir" dedi.

 OLAYIN GELİŞİMİ

Yen, mahkemelerin kurulma süreciile ilgili bilgi veren Av. Çıtırık, şu ifadeleri kullandı;

"5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkındaki Kanun, 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

5235 sayılı yasanın 25.maddesine göre bölge adliye mahkemeleri, bölgelerin coğrafi durumu ve iş yoğunluğu göz önünde tutularak HSYK'nın olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığınca kurulmaktadır. Yine aynı yasa uyarınca yargı çevrelerinin belirlenmesi, değiştirilmesi veya bu mahkemelerin kaldırılmasına Adalet Bakanlığının önerisi üzerine HSYK karar vermektedir.

5235 sayılı yasanın geçici 2 ve 3.maddelerine göre Adalet Bakanlığının, bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç 2 yıl içinde bölge adliye mahkemelerini kurup, bu mahkemeler için ihtiyaç duyulan araç, gereç, bina ihtiyaçlarının da en geç 2 yıl içinde yapım, satın alma veya kiralama yoluyla gerçekleştireceği düzenlenmiştir.

18 Mayıs 2007 ve 13.6.2011 tarihlerinde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Adana, Samsun, Erzurum, Diyarbakır, Antalya, Gaziantep, Kayseri, Sakarya, Trabzon ve Van İllerinde Bölge Adliye Mahkemeleri kurulmuştur."

PARALAR ÇARÇUR EDİLMİŞTİR

Neden yapıldığı belli olmayan değişikliklerle, kamu kaynaklarının çarçur edildiğini vurgulayan Adana Barosu Başkanı, açıklamasına şöyle devam etti;

"Önce Sakarya Mahallesi Turhan Cemal Beriker Bulvarı No: 160/ A Seyhan /Adana adresinde halen Ek Bina 2 olarak hizmet veren yer, Bölge Adliye Mahkemelerine kiralanmışken, daha sonra Reşatbey Mahallesi Beş Ocak Caddesi No: 54 Seyhan / Adana adresindeki bina, 02.01.2012 tarihinde bölge adliye mahkemelerine kiralanmıştır. Şu an tamamlanmış ve hizmete girmesi beklenen bina inşaatına, 29.11.2013'de başlanmıştır.

Bu tarihler dikkate alındığında, ortada sadece yasası bulunan ancak hâkimi, savcısı ve personeli dahi bulunmayan binaların kirası için yıllarca çok ciddi miktarda kamu kaynakları yerinde ve verimli bir şekilde kullanılmayarak, çarçur edilmiştir."

HER AŞAMADA TAKİPÇİ OLDUK

Baro olarak Adana'da Bölge İdare Mahkemesi'nin görevine devam etmesi adına her aşamada takipçi olduklarını belirten Av. Çıtırık, şunları şöyledi;

"Adana Baro Başkanlığı olarak, bugüne kadar yeni Adana Adliyesi, Adana Bölge İdare Mahkemelerinin ilimizde görevini devam ettirmesi, yetki yönünden Konya iline bağlanmaması ve Adana Bölge Adliye Mahkemeleri konusunda basın açıklamaları, cübbeli eylemler, ilgili kurumlarla yazışmalar, Adana Milletvekilleriyle görüşmeler ve yazılı bilgilendirmeler yapılarak her aşamada takipçisi olunmuştur.

7 Kasım 2015 gün ve 29525 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan Adalet Bakanlığı kararında, Bölge Adliye Mahkemelerinin 20.07.2016'da hizmete başlayacağı açıklanmıştır."

GAZİANTEP'E BAĞLANMASI SON DERECE ÜZÜCÜ VE TALİHSİZLİKTİR

Adana'daki Bölge Adliye Mahkemesi'nin inşaatı tamamlandığı halde, faaliyete geçirilmeyip, yetki yönünden Gaziantep'e bağlanmasının talihsizlik olduğunu belirten Av. Çıtırık, şöyle devam etti;

"Adana Bölge Adliye Mahkemesinin inşaatı tamamlanmışken, göreve başlayacağı tarih belirlenmişken, 29.02.2016 günü alınan kararla Adana Bölge Adliye Mahkemelerinin yetki yönünden Gaziantep İline bağlanması ve Adana Bölge Adliye Mahkemelerinin faaliyete geçirtilmemesi son derece üzücü ve talihsiz bir gelişme olmuştur."

ADANA YOK SAYILDI

Bu kararla Adana'nın ikinci kez yok sayıldığını ifade eden Av. Mengücek Gazi Çıtırık, açıklamasını şöyle tamamaladı;

"Adana'nın sahipsiz olduğu ve her yönüyle gerilediği bir kez daha bu kararla ortaya çıkmıştır. Adana Milletvekilleri ve özellikle siyasi iktidar milletvekilleri gelişmelere seyirci kalmışlardır. Bölge İdare Mahkemelerinin Adana ilinde kapanması ve yetki yönünden Konya iline bağlanmasından sonra, ikinci kez Adana'mız yok sayılmıştır.

Devleti yönetmek ciddi iştir, yap-boz zihniyetiyle devlet yönetilemez, yönetilirse de ülkeye ve yurttaşlara yararı olmaz. Sorumluları vicdanlarıyla baş başa bırakıyor, kamuoyuna saygılarımı sunuyorum."

BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim