• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C

"Doğu Türkistan'da Yaşananlar İhtilafsız Hak İhlalidir"

"Doğu Türkistan'da Yaşananlar İhtilafsız Hak İhlalidir"
Tokat Barosu Başkanı Av. Faruk Bostancı, Doğu Türkistan'da yaşanan Çin zulmüne bir Basın Açıklaması ile tepki gösterdi.

BASIN AÇIKLAMASI
 
Çin Halk Cumhuriyeti   tarafından , Doğu Türkistan  bölgesinde uzun yıllardan beri asimilasyona tabi tutulan UYGUR  TÜRKLERİ’ ne yönelik sistematik baskı ve şiddet  artarak devam etmektedir.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile insanlık onurunun bir parçası olarak kabul edilen ilkelere göre ; herkes düşünce ve inanç özgürlüğüne sahiptir. Doğu Türkistan da yaşananlar  ihtilafsız HAK İHLALİDİR.

Çin Devleti hakimiyetinde bulunan Doğu  Türkistan yaşananlar ile ilgili  hak ihlallerini tespiti ile bu  aşağıda belirtmiş olduğumuz  konularda hak ihlallerinin araştırılıp , rapor hazırlanması için tüm ilgileri ve BM’yi duyarlı olmaya ve acilen göreve davet ediyoruz.

Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklerin ;  düşünce, ifade ve din hürriyeti, barışçı örgüt kurma hakkı, toplanma hakkı, siyasi haklar, kanun önünde eşitlik hakkı, azınlık hakları, eğitim hakkı, çalışma hakkı, mülkiyet hakkı, seyahat hakkı ve serbest seçimlere katılma hakkı ile adalet, haysiyet ve ünü koruma, göç ve iltica gibi hakları kullanmalarının  mümkün olup olmadığının araştırmasını talep ediyoruz,

Doğu Türkistan’da devlet memurlarının, işçilerin ve öğrencilerin ibadet yerlerine gitmeleri ve ibadetle meşgul olmalarının  yasaklandığı ,ibadet yaptığı tespit edilen kişiler işten ve okuldan atıldığı , Ramazan ayında oruç tutmanın yasaklandığı ,oruç tutan Müslüman  Uygur Türklerinin  fişlendiği, cezalandırıldığı, bu kişilerin keyfi olarak gözetim altına alındığı  ya da para cezalarına çarptırıldığı, dinî eğitim almak isteyenlerin herhangi bir şekilde gidebileceği bir eğitim kurumu bulunmadığı ,camilerde ise dinî değerler yerine  devlet yasalarının tebliğ edildiği ,evlerinde dinî kitap bulundurmanın bir suç unsuru olarak kabul edildiği, kitaplara el konulduğu, cezalar verildiği, ibadet anlamına gelebilecek pek çok davranışın yasaklandığı, camilerin kapatıldığı  yönündeki ihbar edilen vakıaların  araştırılması gerekmektedir.  

Diğer taraftan Doğu Türkistan’da kimsenin yaşam güvencesi ve hukuk güvencesinin ortadan kalktığı, keyfi tutuklama ve cezalandırmaların yapıldığı, tutukluların geride kalan çocukları ve ailelerine yardım etmenin suç sayıldığı, yine en fazla iki, nadiren  üç çocuk doğurmalarına müsaade edilen Doğu Türkistanlı kadınların, plan dışında hamile kaldıklarında hamileliklerinin son günleri dahi olsa mecburi kürtaja tabi tutuldukları, nüfus planlaması çocukların gizli olarak dünyaya getirilmesi hâlinde ise ailelere çok yüksek maddi cezaların verildiği, doğum yapan kadının veya eşinin  memur olması halinde görevine son verildiği yönündeki ihbar edilen hak ihlallerinin  araştırılmasını  talep ederiz.

Tüm dünyanın gözü önünde  sırf Müslüman ve Türk olmaları nedeniyle inançlarını yaşamak isteyen 28 Doğu Türkistanlı Türk acımasızca katledilmiştir. Çin Devleti dünya kamuoyuna yaptığı açıklamalarda bu kişilerin güvenlik güçlerine silahla saldırdığı iddiasında bulunmasına rağmen  herhangi bir şekilde görüntü kaydı ya da delil paylaşmamıştır. Bu haliyle, dini inançlarını yaşamak arzusunda bulunan masum 28 insanın inançları uğruna katledildikleri, hak ihlalinin mağduru oldukları ortadadır.

BM Genel Kurulu tarafından 15 Mart 2006’da alınan A/60/251 sayılı kararla kurulan Konsey’inin hiç şüphesiz dünya milletleri arasında saygınlık ve güvenilirliğinin  etkinleştirilmesi  bakımından başvurumuzu objektif biçimde değerlendirerek  incelemelerde bulunacağını umut ediyoruz.

Çin Halk Cumhuriyet Doğu Türkistan  Bölgesinde yaşanan insan hak ihlalleri konusunda ülkemizin ve tüm dünya ülkelerinin ilgili Kurumları ve BM Genel Kurulunu göreve davet ediyor, yapılan insanlık dışı zulmü kınıyoruz.

Av. Faruk BOSTANCI
Tokat  Barosu Başkanı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim