• BIST 110.231
 • Altın 174,494
 • Dolar 4,0907
 • Euro 4,9982
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C

Doğu ve Güneydoğu Barolarından Av. Kılıç'ın Tutuklanmasına Sert Tepki

Doğu ve Güneydoğu Barolarından Av. Kılıç'ın Tutuklanmasına Sert Tepki
Doğu ve Güneydoğu Baroları ortak bir yazılı açıklama ile Av. Umut Kılıç'ın tutuklanmasına çok sert tepki gösterdi. Açıklamada Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğince verilen kararın haksız ve hukuka aykırı olduğunun altı çizildi.

Açıklama şöyle:

"Adli Yargı Hakim ve Savcılık sınavının yazılı aşamasında başarılı olan Afyon Barosu avukatlarından Av. Umut KILIÇ 21.04.2015 tarihinde Ankara ilinde sözlü sınava katılmış olup sınav sırasında sarf etmiş olduğu cümleler nedeniyle sözlü sınavı yapan kurul tarafınca, “Cumhurbaşkanına ve mülakat görevini yapan komisyona hakaret” ettiği gerekçesiyle meslektaşımız hakkında tutanak tutulmuştur. Tutanağa ve yaşanan duruma istinaden olay yargıya intikal etmiş olup meslektaşımız Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğince gerek ulusal kanunlara ve gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olacak şekilde tutuklanmıştır.

Ceza Muhakemesi Kanununun “Tutuklama nedenleri” başlıklı 100. Maddesi kapsamında yapılacak değerlendirme ile de verilen tutuklama kararının işin önemi, verilmesi beklenen ceza veya güvenlik tedbiri ile ölçülü olması gerektiği, ölçülü bulunmaması halinde tutuklama kararı verilemeyeceği açıkça hüküm altına alınmıştır. Meslektaşımız hakkında kişiyi hürriyetinden mahrum kılacak tutuklama gibi ağır bir koruma tedbirinin bu aşamada ölçülü olmadığı açıktır. Yaşanan olay meslektaşımızın yürütmenin başındaki kişiye veya üst dereceli yargı mensuplarındaki kişilere hitaben sözler söylemesi sebebiyle tutuklanmasından dolayı yargının siyasi mülahazayla ve kişiye göre karar verdiği sonucuna bizi götürmektedir. Zira muhtemel yargılama neticesinde en aleyhe husus düşünüldüğünde dahi yargılamanın erteleme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması gibi kararlar ile sonuçlanacağı kuvvetle muhtemeldir. Adli kontrol hükümlerinin uygulanması dahi mümkünken yetersiz ve geçersiz gerekçelerle tutuklama kararı verilmiştir.

Bu durum karşısında ölçülülük kavramının ve diğer kanun maddelerinin açıkça ihlal edildiği, uygulanmadığı görülmektedir. Avukatlık mesleği yüz yıllardır var olan bir meslek olup yargının kurucu unsurlarındandır. Ancak ne yazık ki son zamanlarda ülke dahilinde avukatlık mesleğine yönelik aleyhe olacak şekilde kamuoyunda olumsuz yargılar, ön yargılar oluşmuş veya oluşturulmuş olup bu durumun, haksız ve kanunlara aykırı olacak şekilde meslektaşımız hakkında hükmedilen tutuklama kararı ile de Yargıya da yansımış olduğu görülmüştür.  Hak, hukuk, adalet gibi unsurların herkes için uygulanmasının gerekli olduğu ve bu unsurların önyargılara kurban edilmemesi, kanunların gerektiği gibi herkes için eşit olacak şekilde uygulanması gerektiği bir kez daha vurgulanarak Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğince verilen haksız ve hukuka aykırı kararın bir an evvel kaldırılarak meslektaşımızın serbest bırakılmasını diliyoruz."

BİTLİS BAROSU BAŞKANLIĞI
 
AĞRI BAOSU BAŞKANLIĞI                            

ADIYAMAN BAROSU BAŞKANLIĞI
 
BİNGÖL BAROSU BAŞKANLIĞI                    

BATMAN BAROSU BAŞKANLIĞI
 
DİYARBAKIR BAROSU BAŞKANLIĞI                      

ERZURUM BAROSU BAŞKANLIĞI
 
ERZİNCAN BAROSU BAŞKANLIĞI              

HAKKARİ BAROSU BAŞKANLIĞI
 
KARS –ARDAHAN BAROSU BAŞKANLIĞI  

MARDİN BAROSU BAŞKANLIĞI
 
MUŞ BAROSU BAŞKANLIĞI                            

SİİRT BAROSU BAŞKANLIĞI
 
ŞIRNAK BAROSU BAŞKANLIĞI                    

ŞANLIURFA BAROSU BAŞKANLIĞI
 
IĞDIR BAROSU BAŞKANLIĞI                        

TUNCELİ BAROSU BAŞKANLIĞI
 
VAN BAROSU BAŞKANLIĞI

BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim