• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C

Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Baro Başkanları Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Baro Başkanları Toplantısı Sonuç Bildirgesi
Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Baro Başkanları yaptıkları toplanın ardından sonuç bildirgesi yayınladı.

Yayınlanan bildirge metni:

Son dönemdeki toplumsal olaylar neticesinde yargılanan kişilere, sorunları derinleştiren ve adalet duygularını zedeleyen ve geçmişi aratmayan yargısal pratikler uygulanmakta ve adeta “kamu düzeni” en ağır cezalar üzerinden tesis edilmek istenmektedir. Mahkemelerin adaletin tesisi dışında siyasal hedefler için araç olarak kullanılmasının sorunları derinleştirdiği gerçeği unutulmamalıdır.

Suriye ve Irak’taki iç savaşın ve özellikle Kobani direnişinin başlangıcı olan İşid saldırıları ile oluşan göç dalgasına, ağır kış koşullarının gelmesi ile yeniden dikkat çekme zorunluluğu doğmuştur. Yakın zamanda çıkarılan Geçici Koruma Yönetmeliği ile Suriye’den gelen sığınmacılara tanınan görece haklar, maalesef siyasi kaygılarla yönetmeliğe eklenmeyen Ezidilere uygulanmamaktadır. Yönetmeliğin hiçbir kayıt ve şart koşulmaksızın Türkiye sınırları içindeki tüm sığınmacılara uygulanması için yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın Paris’te katledilmesi üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen failler yakalanmamış bu konuda diplomatik ve hukuki süreçler etkin bir şekilde kullanılmamıştır. Barış sürecinin devam ettiği bir dönemde yaşanan bu katliamla barışın hedef alındığı tartışmasızdır. Yaşamını yitirenleri saygıyla anıyor, yaşanan komplonun bir an önce açığa çıkarılması çağrısını yineliyoruz.

Paris’te Charle Hebdo çalışanlarına yapılan ve çoğunluğu sivillerden oluşan kişilerin  ölümü ile sonuçlanan saldırıyı kınıyoruz. Yaşam hakkı, inanç/ inançsızlık hakkı ve düşünce ve ifade özgürlüğü birbirlerinin yerine ikame edilemeyecek haklardır. Bu bağlamda saldırı sonrasında özellikle yaşanan tedirginlikle büyük oranda Müslüman nüfus barındıran Avrupa’da İslamofobik saldırı ve yaklaşımlara karşı hassas olunması gerektiği vurgulanmıştır.

17-24 Aralık operasyonları ile başlayan sonrasında siyasal ayırışıma ve çatışmaya dönen sürecin özellikle yargı üzerinde ciddi sonuçları meydana gelmiştir. Öteden beri siyasetin gölgesinde ideolojik kodlar üzerinden yürüyen yargısal faaliyetler son dönemde günü birlik siyasal ihtiyaçlara göre şekillendirilmektedir. Esas ilke ve değerler üzerinden yürümesi gereken faaliyetlerin somut olaylara ve kişilere göre şekillendirilmesinin zararları tüm toplumun yanı sıra bizzat bu düzenlemelerin altına imza atan kişileri de yansıyacaktır. Bizzat kamu gücünü elinde bulunduran kişilerin çeşitli davalar vesilesi ile yargıya intikal eden davalarda yargıya güvenmediklerini açıkça beyan ettikleri bir dönemde,  bireylerin yargıya güvenmesi beklenemez.

Mahkemelerin kararları öncesi baskı altına alındığı bizzat yargı makamlarınca dile getirilmiştir. Son olarak Anayasa Mahkemesi'ne yapılan ve seçim barajının ihlal içerdiğine dair başvuru değerlendirmesi bu açık baskı altında yapılmıştır. Meselenin usuli ve teknik boyutu bir tarafa, mahkemeler üzerine kurulan bu baskının, aynı zamanda demokratik değerlere ve erkler ayrılığına açıkça aykırı olduğuna dikkat çekilmiştir. Tüm bu hukuki ve teknik tartışmaların ötesinde temsilde adaletin önüne geçen yüksek seçim barajının Anayasa Mahkemesince tespit edilmemiş olsa bile kabul edilebilir olmadığı açıktır. 12 Eylül darbesinin yargıya konu olduğu bir dönemde darbe ürünü bir uygulamanın yeni demokratik ve çoğulcu bir Anayasa yapma iddiası taşıyan siyasetçilerce savunulması açık bir çelişkidir.

Kamuoyuna saygı ile sunulur.
 

ADIYAMAN BAROSU          

AĞRI BAROSU          

BATMAN BAROSU                      

BİNGÖL BAROSU          

 BİTLİS BAROSU            

DERSİM BAROSU

DİYARBAKIR BAROSU  

HAKKARİ BAROSU                

IĞDIR BAROSU     

KARS-ARDAHAN BÖLGE BAROSU                          

MARDİN BAROSU              

MUŞ BAROSU                     

SİİRT BAROSU            

ŞANLIURFA BAROSU     

ŞIRNAK BAROSU              

VAN BAROSU

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim