• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 9 °C

"Dünya Ülkeleri, Çocuklara Karşı Borçlu ve Suçlu"

"Dünya Ülkeleri, Çocuklara Karşı Borçlu ve Suçlu"
İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 20 Kasım 2015 Dünya Çocuk Hakları Günü için yazılı açıklamada bulundu.

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi, açıklamsında; "Tüm dünya size ayrımsız korunma haklarını uygulamak zorundadır. Başta özel durumdaki çocuklar olmak üzere her bir yükümlülüğün ihlali,  çocuklara karşı işlenmiş bir suçtur." dedi.

Baro ayrıca "Çocukların yaşadıkları ve yetişkinlerin onlara yaşattıkları, çocukların bu günü Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlamalarını olanaksızlaştırmıştır." ifadesiyle çocuk hakları ihallerine dikkat çekti.

Baro'dan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

DÜNYA ÜLKELERİ, ÇOCUKLARA KARŞI BORÇLU ve SUÇLU…

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi (BMÇHS) nedeniyle 20. Kasım DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ olarak kutlanmaktadır. Türkiye ise 1990 yılında imzalayarak ve 1995 yılında yürürlüğe giren BMÇHS ile ulusal ve uluslar arası alanda hükümleri uygulama yükümlülüğüne girmiştir. 

Bugün; Çocukların YAŞAMA, GELİŞME, KORUNMA Hakları tehlike altındadır. Ayrımsız tüm çocuklar, üstün yararlarının esas alındığı, kendilerini ifade edebildikleri temel haklarının sağlandığı bir ortama sahip değildir.

Çocukların yaşadıkları ve yetişkinlerin onlara yaşattıkları, çocukların bu günü Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlamalarını OLANAKSIZLAŞTIRMIŞTIR. 

En başta Çocuk Hakları Sözleşmesinin Özel Durumdaki Çocukların Korunması başlıklı bölümü ve bu bölümün alt başlığında bulunan mülteci, azınlık ve yerli halklara mensup çocuklar ve silahlı çatışma ortamındaki çocukların durumu değerlendirildiğinde ve taraf devletlerin aşağıda belirttiğimiz tüm yükümlülüklerini göz ardı ederek çocuklara verdiği zarar ARTIK SUÇ KAPSAMINDA değerlendirilmelidir.

Çocuk Haklarının 22.Maddesine göre “ taraf Devletleri mülteci statüsü kazanmaya çalışan mülteci olan çocukların her türlü yardımdan faydalanması ve korunmasını sağlamakla yükümlüdür. Bu çocuklara özel koruma sağlayacaklardır. Devletler çocuklara bu anlamda koruma ve yardım sağlayan yetkili kuruluşlarla işbirliği yapmakla yükümlüdürler.”

Çocuk Hakları Sözleşmesi 39 maddesine göre “Taraf Devletleri silahlı çatışma, işkence, ihmal, kötü muamele ve sömürü mağduru çocukların sağlıklarına kavuşmaları ve toplumla bütünleşmelerini sağlama amacı ile uygun önlemleri almakla yükümlüdürler”.

Çocuk Hakları Sözleşmesi 38 maddesine göre “Taraf Devletleri, silahlı çatışma halinde kendilerine uygulanabilir olan uluslararası hukukun (Cenevre sözleşmesi ve ek protokoller)  çocukları da içine alan insani kurallara uymak, uyulmasını sağlama, silahlı çatışmada etkilenen çocuklara koruma ve bakım sağlamak amacı ile her türlü önlemi almakla “ yükümlüdürler 

Uluslararası Ceza Mahkemesi Yönetmeliği, on beş yaşından küçük çocukların silahlı kuvvetlere alınması ve bu çocukların çatışmalar içinde yer almasını SAVAŞ SUÇU saymaktadır.

ÖLEN, YARALANAN, İSTİSMARA MARUZ KALAN, SİLAHLI ÇATIŞMA ORTAMINDA ZARAR GÖREN, ANNE-BABASIZ, EĞİTİMSİZ, BARINAKSIZ, AÇ, SUSUZ, ÇALIŞTIRILAN, MAHPUS ÇOCUKLAR… 

Tüm dünya size ayrımsız korunma haklarını uygulamak zorundadır.

Başta özel durumdaki çocuklar olmaküzere HERBİR YÜKÜMLÜLÜĞÜN İHLALİ,  ÇOCUKLARA KARŞI İŞLENMİŞ BİR SUÇTUR.

İSTANBUL BAROSU ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim