• BIST 115.450
 • Altın 167,004
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 15 °C

“Dünyanın En İyi Delillendirilmiş Operasyonunu Yapan Müvekkillerim Darbe İle Suçlanıyor”

“Dünyanın En İyi Delillendirilmiş Operasyonunu Yapan Müvekkillerim Darbe İle Suçlanıyor”
17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasını yürüten polislerin yargılandığı dava 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. İstanbul 13. Ağır ceza mahkemesi'nin başkanlığını eskiden DGM'de görev yapmış Ahmet Civelek yapıyor.

Yolsuzluk soruşturmasından ‘darbe' çıkaran iddianame kapsamında açılan davanın ilk duruşması başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan ilk duruşmaya 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarını yürüten eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı, yardımcısı Kazım Aksoy, emniyet mensupları Hüseyin Korkmaz, Habib Kunt, İbrahim Şener, Arif İbiş ve Mustafa Demirhan, M. Fatih Yiğit'in aralarında olduğu 8'i tutuklu 69 isim 17 ay sonra mahkemeye çıktı. Tutuklular Silivri cezaevinden getirilerek hazır edildi.

İŞTE DAKİKA DAKİKA DURUŞMA SALONUNDA YAŞANANLAR

16:40 Yasin El Kadı'nın avukatı, Yasin El Kadı ve El Kaide bağlantısını hatırlatan polis avukatına müdahale edip, susturmak istedi.  Sanık Polis avukatı, Yasin El Kadı'nın avukatına 'Söz alın, siz şu an taraf değilsiniz. Burası sokak değil' diyerek cevap verdi.

16:20 - Avukat Osman Ertürk: Dünyanın en iyi delillendirilmiş yolsuzluk operasyonunu yapan müvekkillerim darbe ile suçlanıyor.

16:11 - Mahkeme Başkanı: İddianame okuması için spiker tuttuk okumanıza gerek yok.

Avukat: 18 günde 200 klasör okudunuz atladığınız yerler olabilir.

16:01 - Polis avukatı, iddianamede mali şube polislerinin 'SIFIR' tişörtleri giymelerinin terör örgütü üyeliğine delil yapıldığını hatırlattı. Tişörtten terör örgütü üyeliği çıkarılmasını eleştiren avukat, "Şike davasında forma giyenler de mi teröristti?" sorusunu sordu.

15:50 - Gülen'in avukatı N. Albayrak, iddianamede Kabil'in Habil'i öldürmesinin darbe delili olarak sunulduğunu belirterek absürtlükleri sıralıyor.

Avukat Albayrak: İddianamede delil olarak sadece Habil'in Kabil'i öldürmesi,Kerbela, Abdülhamit'in tahttan indirilmesi ve Gezi olayı var. Hizmet hareketi ve müvekkilim hayatı boyunca terörün hep karşısında olmuştur.Bunu dünyaya ilan etmiştir.İnsanlık için barış istemiştir

15:30 - Gülen'in avukatı; polis sanıkların ruhsatlı silahları olduğu için silahlı örgüt sayılıyor. Savcı "ileride gerektiğinde kullanabilir" diyor.

Gülen'in avukatı: Ruhsatlı silahı olan herkes gerektiğinde kullanabilir. Böyle suç ithamı mı olur?

Gülen'in avukatı: Ruhsatlı silahtan örgüt çıkarsa bu mantıkla sokakta belinde ruhsatlı silah olan herkes silahlı örgüt üyesi olabilir

ALBAYRAK: SUÇ İŞLEMEK İÇİN BİR ÖRGÜT NASIL 45 YIL ÖNCE KURULABİLİR?

15:20 - Gülen'in avukatı: Savcı,2 yıl önceye kadar bilinmeyen"örgüt"ün 45yıl önce kurulduğunu söylüyor.Suç işlemek için 45yıl önce nasıl kurulabilir

15:10 - Hakimlerin teminatı yok: İktidarın hoşuna gitmeyen kararlar veren bütün hakimlerin sürüldüğünü örnekleriyle anlatan avukat: Hakimlerin teminatı yok. Söz alan avukatlar sırayla son iki yılda yargı camiasının yaşadığı siyasi kıyımı anlatıyor: Bağımsız ve tarafsız yargı ortadan kalktı.

15:05 - Duruşma, avukatların yetkisiz mahkeme itirazlarıyla devam ediyor. Avukatlar mahkemenin 17-25 sonrası kurulduğunu, tabi hakimliğe aykırı olduğunu, bu yönüyle İstiklal/Yassıada mahkemelerine benzediğini anlatıyor.

14:50 - Duruşma yeniden başladı: Aradan sonra duruşma tekrar başladı. Avukatlar, yetki itirazında bulunuyor. Ve davanın daha büyük bir salona alınmasını istiyor. Avukatlar mahkemenin 17-25 sonrası kurulduğu tabii hakimliğe aykırı olduğu bu yönüyle İstiklal/Yassıada mahkemelerine benzediğini anlatıyor.

13:08 - Yemek arası verildi ama tutuklulara yemek yok: Avukat Murat Erdoğan'ın konuşmasından sonra duruşmaya saat 14:00'e kadar öğlen arası verildi. Avukatlar,sanıklara öğle yemeği getirmek istedi. mahkeme başkanı bu talebe cevap vermeden çıktı. Polislere yemek olarak sadece su ve kahvaltılık getirilmiş. Sanık polisler tepki gösteriyor. Tutuklulardan Hüseyin Korkmaz, "Biz yemek yersek siz ne kaybedersiniz? Bunlara su bile yok mu?" diye seslendi. Yemek sorunu yoğun çabalar sonucu çözüldü! Tutuklular için Dışardan yemek getirilecek.

12:58 - Avukat Erdoğan hükümetin hoşuna gitmeyen kararlar veren hakimlerin anında 'cezalandırıldığını', siyasi iktidara mutlak biat etmeyen bütün yargı mensuplarının Erdoğan'dan özür dinleyen HSYK'ca sürgün edildiğini anlatıyor. örnekleriyle anlatıyor: Bazı hakimler 1 yılda 5 defa görev yeri değişti.Hakimlerin tahliye edilmesi yönünde oy kullanan hakim 1gün sonra iş mahkemesine gönderildi.

12:51 - Ara verilecek: Avukat Murat Erdoğan'ın konuşmasından sonra duruşmaya öğlen arası verilecek.

12:50 - Osman Kaçmaz örneği: Avukat Murat Erdoğan, Abdullah Gül hakkındaki takipsizlik kararını kaldıran Sincan hakimi Osman Kaçmaz hakkındaki süreci emsal gösterdi: "Kaçmaz'ın verdiği karar nedeniyle tutuklanmadı. Yargıtay tarafından kararının kaldırıldı. Ancak tahliye kararı veren hakimlerin tutuklandı".

12:40 - Avukat Erdogan: Siyasi iktidar tarafından yargıya yapılan müdahaleler nedeniyle müvekkillerim, dosyalara bile bakılmadan tutuklanmıştır. 32.Asliye Ceza Mahkemesi polislere tahliye kararı verdi. Hakimler kararından dolayı tutuklandı. Karara itiraz olmadığından hala geçerlidir. Tahliye kararını uygulaması gereken nöbetçi infaz savcısı adliyede köşe bucak kaçtı. Aradık adliyedeyim dedi sanki yer yarıldı içine düştü.

Mahkeme Başkanı: Bunları biliyoruz kısa keselim

Avukat Erdoğan: Bunları biliyor olmanız gerçekten içimi rahatlattı efendim.

12.29 - Avukat Erdoğan: 25 Aralık sonrası müvekkillere dönük idari soruşturmalarda hukuk yerle bir edildi, bu dosyalar ceza soruşturmasına temel yapıldı. 25 Aralık dosyası şimdilik kapatıldı. Yolsuzluk soruşturması sonrası iktidar partisi polislerden intikam alacaklarını açıkladı.

12.28 - Avukat Erdoğan, 17 ve 25 Aralık dosyalarının ayrı ayrı dosyalar olduğuna dikkat çekerek, "Bu dosyaların savcıları, dosya numaraları ve işlem yapanlar ayrıdır. Tek dosya gibi algılanıyor." dedi.

12.24 -Saygılı'nın avukatı Murat Erdoğan: Milyar dolarları aşan yolsuzluk dosyası yürütmenin müdahalesiyle kapatılmıştır.

12.21 - Avukat Erdoğan: Yolsuzluk yapan kişiler darbe yalanıyla manipülasyon yapıyor.

12:15 - İktidar, intikam alacağını açıkladı: Av Erdoğan: 17 ve 25 Aralık dosyaları ayrı ayrı dosyalardır. Savcıları, dosya numaraları, işlem yapanlar ayrıdır. Tek dosyasının gibi algılanıyor. 25 Aralık sonrası müvekkillere dönük idari soruşturmalarda hukuk yerle bir edildi, bu dosyalar ceza soruşturmasına temel yapıldı. 25 Aralık dosyası ŞİMDİLİK kapatıldı... Yolsuzluk soruşturması sonrası iktidar partisi polislerden intikam alacaklarını açıkladı.

12.14 - Saygılı'nın avukatı Murat Erdoğan, fezlekede 'Dönemin Başbakanı' ifadesinin geçmediğini belirterek, "Erdoğan ve ailesi dinlenmedi. Yasama dokunulmazlığı olan hiç kimse dinlenmedi" dedi.

12.08 -  Hakim uzamaması için avukat Erdoğan'ı uyarınca, "220 klasörlük bir dava için oldukça kısa bir yazı okuyorum." dedi. Hakim tekrar itiraz etti. Hakim, Saygılı'nın avukatının 25 Aralık soruşturması ve tespit edilen yolsuzluk delillerini anlatmasına müdahale etti.

12.02 - Yakup Saygılı'nın avukatı Murat Erdoğan, 25 Aralık Yolsuzluk dosyasına ilişkin bilgi veriyor. Avukat Erdoğan, Yasin El Kadı ile ilgili iddiaları anlatırken Mahkeme Başkanı sık sık avukatın sözünü keserek iddiaları anlatmasını engellemeye çalışıyor.

12:00 - El Kadı'yı anlatan avukata hakim müdahalesi: Saygılı'nın avukatı Murat Erdoğan, görev ve yetki itirazının gerekçesi olarak 25 Aralık yolsuzluk soruşturmasını özet olarak anlatıyor. Hakim uzamaması için avukat Erdoğan'ı uyarınca, "220 klasörlük bir dava için oldukça kısa bir yazı okuyorum." dedi. Hakim tekrar itiraz etti. Hakim, Saygılı'nın avukatının 25 Aralık soruşturması ve tespit edilen yolsuzluk delillerini anlatmasına iki kez müdahale etti. Avukat Erdoğan Yasin el kadı ile ilgili ihaleye fesat karıştırma iddialarını anlatıyor. mahkemebaşkanı susturuyor.

11.55 -  Avukat Muammer Aydın, yargılamayı yapan mahkemelerin tüm üyelerinin yeni atandığını belirterek, bu mahkemenin özel olarak kurulduğunu söyledi.

11:50 - Saygılı ve Aksoy'un avukatı eski İstanbul Baro Başkanı Muammer Aydın'dan 'yetkisizlik' itirazı: Yakub Saygılı ve Kazım Aksoy'un avukatı eski İstanbul Baro Başkan'ı Muammer Aydın söz aldı. Bu mahkemenin yetkisiz olduğunu, tabii hakimlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

Avukat Muammer Aydın, 25 Aralık soruşturmasına bakan savcı Muammer Akkaş ve Hakim Süleyman Karaçöl'ün Yargıtay'da yargılandığını hatırlattı. Aydın, geçtiğimiz günlerde istanbul 14. Ağır Ceza'nın Hrant Dink davasında verdiği yetkisizlik kararını hatırlattı.

Muammer Aydın: Bu dava Ankara Yargıtay'da hakimlerin yargılandığı dava ile birleştirilmeli. Hakimler ve savcılar kanununa göre 25 Aralık'ta yetkili yargılama yeri Ankara'dır. Bu nedenle yetki itirazında bulunuyoruz. İstanbul 13.ağır ceza mahkemesi, 17-25 Aralık'tan sonra kurulduğu için tabi hakimlik ilkesine aykırılık var. Bu Mahkemenin tüm üyeleri yeni atanmış. Mahkeme özel olarak kurulmuştur. Özel olarak kurulan mahkeme yasal dayanaktan yoksundur. Mahkemeniz görevsiz ve  yetkisizdir.

11:40 - Terör örgütü üyesi olmakla suçlanan polisler arasında doğuda görevli olup 'çatışma ve kar' nedeniyle duruşmaya katılamayanlar var. Tutuksuz polislerden biri Diyarbakır'da çatışma bölgesinde görev yaptığı için duruşmaya gelememiş. Kimlik tespitinde ortaya çıktı.

11: 25 - Sanık vekili Avukat Hamza Tosun:  Bu şartlarda yer darlığından dolayı savunma görevimi yapamiyorum. Adil bir yargılama yapılamayacağına inanıyorum. Bu salonun degiştirilmesi lazım. Ayrıca niye hala kayıt sistemi açılmadı.

11:18 - Polis avukatları ve katılma talebinde bulunacak olan bakan avukatları Yanyana oturması sorun oldu. Polis avukatları çözüm bulunmasını istedi. Polis avukatı Osman Ertürk, yolsuzluk şüphelisi bakanların avukatlarıyla dipdibe oturtulmalarına tepki gösterdi: Yarım saattir sürekli yazdıklarımı kapatmaya çalışıyorum. 70 yaşında avukat ayakta bekliyor. Salon yeterli değilse Silivri'ye gidelim

11:15 - Duruşmayı CHP  Milletvekilleri Selina Doğan ve Şenal Sarıhan'ın aralarında olduğu isimler izliyor.

11:00 - İstifa eden bakan bakanlar ve Erdoğan ailesinin avukatları müşteki olarak katıldı. Duruşmaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, damadı Berat Albayrak, yolsuzluk soruşturmaları sonrası istifa eden bakanlar Muammer Güler, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar'ın da aralarında olduğu isimlerin avukatları müşteki sıfatıyla hazır bulundu.

10:55 - 17 - 25 Aralık yolsuzluk operasyonunu gerçekleştirdikleri için tutuklanan Yakup Saygılı ve ekibinin davası başladı. Yoklama yapılıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim