• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 13 °C

Elektrik Kesintileri Tartışması

Elektrik Kesintileri Tartışması
Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, yayımladığı yazılı bir açıklamayla Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin devletleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı, yayımladığı yazılı bir açıklamayla Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin devletleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Şarklı açıklamasında, ”Anayasamız 5. maddesinde devlete, "kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmak" ve 56. maddesinde "herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak" ödevlerini yüklemiştir. 21.yüz yılda artık elektrik enerjisi çağımızın olmazsa olmazlardan biridir ve elektrik kullanan tüm aboneler tüketici hukuku çerçevesinde kesintisiz, sürekli ve sağlıklı bir enerji talep etme haklarına sahiptir" dedi.

4046 sayılı kanun çerçevesinde, 18 elektrik dağıtım şirketinin özelleştirildiğini, bunlardan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.nin bölgede Gaziantep, Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye ve Kilis illerinin enerji dağıtım işini 2013 yılından beri sürdürdüğünü ifade eden Şarklı, şu görüşlere yer verdi:

"Özelleştirme ile amaçlananın elektrik enerjisi arz güvenliğinin sağlanması ve arz kalitesinin artırılması, kayıp-kaçakta azaltma sağlanması, yenileme ve genişleme yatırımlarının özel sektör tarafından yapılması, rekabet sonucu sağlanan faydaların tüketicilere yansıtılması olarak kamuoyuna bildirilmiştir.

Ancak, gelinen süreçte şehrimizin genelindeki sürekli elektrik kesintileri neticesinde tüketicilerin uğradığı maddi zararlar, gerek kayıp-kaçak bedellerinin tüm tüketicilere haksız bir şekilde yansıtılması, gerekse de sürekli bir şekilde şişen aylık elektrik faturaları, tüketicinin anlamadığı ve anlayamayacağı fatura detaylarıyla amaçlananın tam aksine bir durum yaratılmıştır. Yani, özelleştirmeyle amaçlananın tam tersi bir durum ortaya çıkmıştır. Bu nedenle yaşanan sorunun çözümü için, Anayasal bir görev olarak elektrik dağıtım işinin bir an önce devleştirilmesi gerekmektedir.

Dağıtım işini üstlenen firmalar, yaptıkları işi karlılık esasıyla, gerekli yatırımları, personel ve ekipmanları sağlamadan ve ya en az düzeyde sağlayarak tüketicilerin haklarından önce kendi karlılıklarını esas aldıklarında böyle sorunların yaşanması da kaçınılmaz olmaktadır. Vatandaş olarak kesintisiz, sağlıklı bir enerji kullanma bir hak olduğu kadar, bunu temin etmek de çağdaş bir devletin görevleri arasındadır.

08.05.2014 tarihli ve 28994 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin tüketicilerin bilgilendirilmesi ile tüketici hakları ve zararların tazmini başlığı altında, 19. maddenin 5 nolu bendine göre “Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi, tüketicileri dağıtım veya iletim sisteminde programlanmış bir müdahale nedeniyle meydana gelecek programlı kesintiler hakkında yazılı, işitsel veya görsel basın yayın kuruluşları aracılığıyla ve internet sitesinde, ayrıca isteyen kullanıcılara kısa mesaj ve/veya elektronik posta gönderilmesi suretiyle kesintinin tarih, başlangıç ve sona erme zamanının, kesintinin başlama zamanından en az kırk sekiz saat önce nihai tüketicilere bilgilendirmekle yükümlüdür” denilmekte, ancak dağıtıcı firmalar tarafından bu kurala uyulmadığı gibi plansız ve bildirimsiz kesintilerle tüm Gaziantep halkı mağdur edilmektedir. Elektrik aboneleri plansız ve bildirimsiz kesintilerde ve ya planlamanın öngördüğü süreden daha uzun kesintiler sebebiyle tazminat hakkına sahip oldukları gibi; elektrik enerjisinin sağlıksız verilmesi sebebiyle evlerinde, işyerlerinde kullandıkları elektrik ile çalışan aletlerin bozulmasından doğan zararlarını da ilgili firmadan isteme hakkına sahip olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim