• BIST 110.932
 • Altın 175,054
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C

Eminağaoğlu, Sosyal Medyada Yaşanan Yavaşlama İle İlgili Suç Duyurusunda Bulundu

Eminağaoğlu, Sosyal Medyada Yaşanan Yavaşlama İle İlgili Suç Duyurusunda Bulundu
Yargıçlar Sendikası Kurucusu ve Ankara Barosu avukatı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Ankara'da Barış Mitinginde yaşanan katliam sonrasında sosyal medya ve bazı internet ağlarının yavaşlatılması ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

Yargıçlar Sendikası Kurucusu ve Ankara Barosu avukatı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Ankara'da 97 kişinin hayatını kaybettiği saldırı saldırının hemen ardından internet ağları ve sosyal medyada yaşanan yavaşlama ile ilgili suç duyurusunda bulundu. 

Uzmanlar, yaşanan bu yavaşlamayı, “throttling” yani Türkçe ifadesi ile boğazını sıkmak/kesmek olarak adlandırmış ve olayın olduğu gün sosyal medyaya ulaşımda sorun yaşanmasını otoyol örneğiyle anlatmıştı. Buna göre söz konusu sitelere açılan otoyol şeritlerinin sayısı, erişimi yavaşlatmak ya da engellemek için azaltılıyor. Normalde, 5 şeritli olan yol 1’e düşürülüyor. Abone, şerit ya da bant sayısı ciddi biçimde azaltıldığı için siteye giremiyordu.

Olayda kasıt olduğunun ortaya çıkması üzerine Eminağaoğlu,  TİB, MİT ve Emniyet  yetkilileri hakkında Ankara C.Başsavcılığına yaptığı suç duyurusunda "haberleşmenin engellenmesi, görevi kötüye kullanmak" suçlamasında bulundu. 

Dilekçenin açıklama bölümünde şu ifadelere yer verildi:

1.      10.10.2015 tarihinde Ankara’da saat 10.04’te gerçekleşen Cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısı sonrasında, internet ortamında(https://twitter.com/https://www.facebook.com/ gibiurl adresleri olan) sosyal ağlara erişim konusunda sorunlar yaşanmaya başlanmıştır.

2.      Sosyal ağlara, yurt dışı üzerinden  http://www.vpnbook.com/freevpn gibi urladresleri kullanılarak, nüfus ve kullanıcı yoğunluğu Türkiye’den daha fazlaolan bir başka ülke yoluyla bağlantılardabile, hiçbir sorun yaşanmamaktadır.

3.      Türkiye’den yani TİB üzerinden yukarıda url adresleri verilen sosyal ağlara gerçekleştirilen bağlantılarda, adeta erişimin engellenmesine ilişkin bir yargı kararı veya verilmiş bir idari kararın onaylanmasına ilişkin bir yargı kararı varmışçasına, farklı saatlerde farklı düzeylerde ancak her durumda erişim sorunları yaşanmaktadır. Bu sayfalar bazen çok yavaş açılmakta, açıldıktan sonra bu yavaşlık saatlerce dahi sürmekte,  sayfa akışı gerçekleşmemekte, böylece kullanım sorunları ortaya çıkmaktadır.

4.      Sosyal ağlar dışında her hangi bir sorun yaşanmamış ve yaşanmamaktadır.

5.      Sadece sosyal ağlardaki hız sorunu nedeniyle ve farklı düzeyde yaşanan bağlantı sorunları da, yalnızca TİB üzerinden sosyal ağlara gerçekleştirilen bağlantılarda yaşanmaktadır 

6.      Bu durum, suç duyurusu yapılır yapılmaz ve başvuru kayda alınır alınmaz, yukarıda belirtilen her iki sosyal ağa ilişkin url adresleri verilen sayfalarla ilgili olarak tutulacak tutanakla açıkça saptanacaktır. Ancak bu dilekçe 12.10.2015 tarihinde internet ortamında saat 20.00 sonrasında oluşturulduktan sonra, her iki url adresine TİB üzerinden erişim sorununun ortadan kalktığı görülmüştür.

7.      Sosyal ağlar konusundaki kullanım sorunları nedeniyle, haber alma hakkının ve kişiler arasındaki haberleşmenin fiilen engellenmesi, bir sansür durumu ortaya çıkmıştır.

8.      Haberleşmenin engellenmesi ile de kalmayıp bunun da ötesine geçilerek sahip olunan görevlerin hukukun dışına çıkılarak kötüye kullanılması yoluyla, anılan sosyal ağlarla ilgili olarak herkesi kapsamına alacak biçimde genel bir haberleşme kısıtlamasına yol açacak nitelikte yaratılan hız veya diğer sorunlar nedeniyle, görevin kötüye kullanılması durumu da söz konusu olmuştur.
 
9.      Yaşanan tüm bu sorunların yalnızca TİB üzerinden gerçekleşen bağlantılarda ortaya çıkması nedeniyle, suç duyurusuna konu eylemler, yapılacak soruşturmada saptanacak olan bu konu ile ilgili TİB görevlileri yanında, yine yapılacak soruşturma ile saptanacak MİT ve Emniyet görevlileri dahil diğer kamu görevlileri tarafından gerçekleştirilmiştir.
 
10.  Ortaya çıkan haberleşmenin kısıtlanması ve görevi kötüye kullanma nedeniyle, haberleşme konusundaki haklarımı somut olarak kullanamamamgözetildiğinde, atılı suçlardan zarar görmüş durumdayım.
 
11.  Suçlamanın açıklığa kavuşturulabilmesi için, 10.10.2015 saat 10.04’ten sonra (özellikle 12.10.2015 saat 20.00 ye kadar) hatta bu güne kadarki anılan url adresleri ile ilgili genel ve tarafımın kullanım ve hız durumlarının saptanması, ayrıca 10.10.2015 öncesindeki kullanım ve hız durumlarının saptanması, oluşan erişim sorununun neden ve kaynağının belirlenmesi konusunda, BAŞKA YOLLA KANIT ELDE ETME OLANAĞININ BULUNMAMASI, tek incelemenin TİB kayıtları üzerinde yapılmasının gerekmesi, TİB tarafından geriye de dönük olarak kayıtların tutulması karşısında, 5271 sayılı Yasa’nın 134 üncü maddesi uyarınca işlem yapılması gerekmektedir.
 
12.  5271 sayılı Yasa’nın 134 üncü maddesi uyarınca bu suçlama nedeniyle, başka yolla kanıt elde etme olanağı bulunmadığından, bu konuda yargıç kararı alınarak işlem yapılmalıdır. Başka yolla kanıt elde olanağının ortaya konulması durumunda, yargıcın takdir hakkı bulunmamakta olup, olayda da bu koşullar gerçekleşmiştir.
 
13.  TİB’in veya bu konu ile hakkında suçlama ilgili bilgisayar kayıtlarının alınması için elkoyma işlemi gerekmemekle, 5271 sayılı Yasa uyarınca kopya ve yedekleme yoluyla bu işlemlerin yapılabilmesi olanaklıdır.
 
14.  Alınacak kayıtlarla ilgili olarak suçlamaya konu dönem ve 10.10.2015 öncesi dönem verileri çözülerek, gerekiyorsa üzerinde uzman yoluyla inceleme yapıldığında, atılı suçların sabit olduğu görülecektir.
 
15.  Bu nedenle öncelikle kanıtların karatılmasının önlenmesi için gerekli işlemlerin yapılması, bu bağlamda anılanurl adresleri hakkında CMY 134 üncü madde uyarınca karar alınması, bundan sonra ilgililer hakkında 4483 sayılı Yasa uyarınca işlem yapılması ve sonrasında iddianame düzenlenmesi gerekmektedir.

HUKUKSAL KANITLAR

1.      Başvuruya konu edilen url adreslerine erişim konusundaki veriler ve değerlendirmeler

2.      5271 sayılı Yasa’nın 134 üncü maddesi yoluyla alınacak karar uyarınca yapılacak inceleme.

3.      Bilgisayarıma ilişkin bağlantıları gösterir liste.

4.      Başvuruya konu sosyal ağlarla ilgili olarak Türkiye temsilciliklerinden, 10.10.2015/10.04-12.10.2015/20.00 tarihleri arasında bu ağlara, nüfus ve kullanıcı sayısı Türkiye’den fazla olan ülkelerin sorulup, o ülkelerde herhangi bir hız veya erişim sorunu yaşanıp yaşanmadığının, Türkiye ile ilgili olarak verilerin durumun sorulması.

5.      Gerek duyulursa, tarafım da bilgilendirilerek, bağlantılarım hakkında yapılacak inceleme.

6.      Her türlü hukuka uygun kanıt.

7.      Her iki ağa 10.10.2015 tarihinden sonra bağlantılarda sorun yaşandığına ilişkin haber linkleri

http://www.aksam.com.tr/teknoloji/twitter-yasaklandi-mi-twittera-erisim-engeli/haber-451040

http://www.haber7.com/teknoloji/haber/1595794-facebook-neden-yavas-facebook-ne-zaman-duzelir

SONUÇ

Yukarıda açıklanan nedenlerle,

Belirtilen kişiler hakkında, anılan ve soruşturmada ortaya çıkacak suçlardan işlem yapılması arz ve talep olunur.

Saygılarımla. 

KAYNAK: HABERDAR

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim