• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C

"Enerjide Kayıp Kaçak Bedelleri Dürüst Tüketicilere Yüklenemez"

"Enerjide Kayıp Kaçak Bedelleri Dürüst Tüketicilere Yüklenemez"
Elektrik Piyasası Kanunu Meclis'te kabul edildi. Artık faturalarda yer alan kayıp-kaçak bedeli için tüketici dava açamayacak. Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Av. Turgay Mumcuoğlu,Enerjide kayıp kaçak bedelleri dürüst tüketicilere yüklenemez dedi

 Av. Turgay Mumcuoğlu'nun konuya ilişkin açıklamalrı şu şekilde:

Bilindiği gibi, gerek baromuz Tüketici Hakları Komisyonu ve gerekse tüketici kuruluşları tarafından yakından takip edilen Elektrik piyasası kanununda değişiklik yapılmasına dair 6719 numaralı kanun 04/06/2016 TBMM genel kurulunda kabul edilmiş ve Cumhurbaşkanının onayına sunulmuştur.

Baromuz öteden beri enerjide kayıp kaçak bedellerinin dürüst tüketicilerden alınmasının yasal olmadığını savunmuş, Yargıtay Genel Kurulunca tüketicilere yansıtılan kayıp kaçak, sayaç okuma gibi maliyetlerin yasal olmadığına karar vermiş ve Yargıtay 3.Hukuk Dairesi Genel Kurul kararı doğrultusunda,yasada olmayan enerjide kayıp kaçak bedellerini dürüst tüketicilere yüklenemeyeceği, kayıp kaçakları önlemenin kurumun görevi olduğunu dolayısı ile alınan bu bedellerin tüketicilere iade edilmesi gerektiğini belirterek yüzlerce emsal karar vermiştir.

Bu kararlar üzerine Hükümet 6446 sayılı Elektrik Piyasası kanunda değişiklik yapmak için düğmeye basmış, 6719 sayılı kanunla “6446 sayılı Elektrik Piyasası kanunun” bazı maddelerini tüketicilerin aleyhine olacak şekilde değiştirmiştir. Bu değişikliğe göre 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 17.maddesinin birinci,üçüncü,dördüncü fıkraları ile altıncı fıkrasının (a),(ç),(d) ve (f) bentler değiştirilmiş bu maddeye 10.fıkra eklenmiştir.

Bu değişikliğe göre dağıtım tarifeleri başlıklı ç bendinde yazılı olmayan bir çok maliyet yeni yasayla eklenerek Yargıtay gerekçesini ortadan kaldırmıştır. Eski bent ile yeni bendin karşılaştırılması yapıldığında : Eskiç) “Dağıtım tarifeleri: Dağıtım şirketleri tarafından hazırlanacak olan dağıtım tarifeleri, elektrikenerjisinin dağıtım sistemi üzerinden naklinden yararlanan tüm gerçek ve tüzel kişilere eşit taraflar arasında ayrım gözetmeksizin uygulanacak hizmetlere ilişkin fiyatları, hükümleri ve şartları içerir”

Yeni ç) “Dağıtım tarifeleri: Dağıtım şirketleri tarafından hazırlanacak olan dağıtım tarifeleri, elektrik enerjisinin dağıtım sistemi üzerinden naklinden yararlanan tüm gerçek ve tüzel kişilere eşit taraflar arasında ayrım gözetmeksizin uygulanacak hizmetlere ilişkin fiyatları, hükümleri ve şartları içerir. Dağıtım tarifeleri; dağıtım sistemi yatırım harcamaları, sistem işletim maliyeti, reaktif enerji maliyeti teknik ve teknik olmayan kayıp maliyeti, kesme-bağlama hizmet maliyeti ,sayaç okuma maliyeti, reaktif enerji maliyeti gibi dağıtım faaliyetinin yürütülmesi kapsamında tüm maliyet ve hizmetleri karşılayacak bedellerden oluşur. Dağıtım şirketlerinin tarifelerine esas alınacak teknik ve teknik olmayan kayıplara ilişkin hedef oranlar bu kayıpları düşürmeyi teşvik edecek şekilde kurul tarafından belirlenir. Kurulca belirlenen hedef oranlarını geçmemek kaydı ile teknik ve teknik olmayan kayıplara ilişkin maliyetler dağıtım tarifelerinde yer alır ve tüketicilere yansıtılır. Teknik ve teknik olmayan kayıplara ilişkin hedef oranlarının tespiti ve değiştirilmesi ile oluşacak maliyetin tarifelerde yer alması ve tüketicilere yansıtılmasına ilişkin usul ve esaslar kurul tarafından düzenlenir”

Görüldüğü gibi,yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu maddede yazılı kayıp kaçak sayaç okuma gibi maliyetler artık tüketicilerden alınacaktır. Bu da faturaya yansıyacak ve yüksek fatura ödememize neden olacaktır.

En ilginç olanı ise eklenen onuncu madde olup“Kurum tarafından gelir ve tarife düzenlemeleri kapsamında belirlenen bedellere ilişkin olarak yapılan başvurularda ve açılan davalarda ;tüketici hakem heyetleri ile mahkemelerin yetkisi, bu bedellerin kurumun düzenleyici işlemlerine uygunluğunun denetimi ile sınırlıdır” yani mahkemelere bir nevi talimat verilerek kurumun düzenleyici işlemlerinde belirlediği bedellerde bir yanlışlık var mı yok mu fazla mı alınıyor onu denetle, onun dışında yasa içeriğine müdahale etme denmektedir. Bunun doğru olmadığını Anayasaya aykırı olduğunu düşünmekteyiz.

İşin başka bir ilginç yanı da 6446 sayılı kanuna eklenen Geçici 20.maddedir.Bu madde aynen “Kurul kararlarına uygun şekilde tahakkuk ettirilmiş dağıtım, sayaç okuma, perakende satış hizmeti, iletim ve kayıp kaçak bedelleri ile ilgili olarak açılmış olan her türlü ilamsız icra takibi, dava ve başvurular hakkında 17.madde hükümleri uygulanır” denmek suretiyle görülmekte olan davalarda bu kanun kapsamına alındığından kanun geriye etkili olarak çıkartılmıştır. Mahkemeler veya Tüketici Hakem Heyetleri önündeki davalara, alınan bu bedellerin yasal olup olmadığı yerine, bu bedeller EPDK tarafından belirlenen bedellerden yüksek mi değil mi onun araştırmasını yapacak olup bunun da Anayasaya aykırı olduğu düşüncesindeyiz.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim