• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 21 °C

Erdoğan'ın Açıklamaları Sonrası Yargının Harekete Geçmesi Tepki Çekiyor

Erdoğan'ın Açıklamaları Sonrası Yargının Harekete Geçmesi Tepki Çekiyor
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Çin’de yaptığı açıklamadan sonra HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP’li vekiller hakkında soruşturma ve fezleke haberleri arka arkaya geldi.

Erdoğan’ın her açıklamasından sonra yargının harekete geçmesi tartışma konusu. Adalet eski Bakanı Türk, Erdoğan’ın HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik sözlerini yargıya verilmiş açık talimat olduğunu söyledi. Prof. Günday bunun darbe dönemlerinde bile yaşanmadığına dikkat çekti. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Çin’de yaptığı açıklamadan sonra HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP’li vekiller hakkında soruşturma ve fezleke haberleri arka arkaya geldi.

GEÇMİŞTEN DERS ALINMALI

Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, Erdoğan’ın HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik sözlerini yargıya açık talimat olarak değerlendirdi. Erdoğan’ın ifadelerinin yargı kurumu ve milletvekilleri üzerinde baskı niteliği taşıdığını belirtti. Türk, “Dokunulmazlık gibi parlamenter sistemin yerleşik kurallarıyla oynamamak gerekir” dedi.

Türk şu değerlendirmelerde bulundu: “Geçmişten almamız gereken birçok ders vardır.

Dokunulmazlıkların kaldırılması gibi hatalı bir uygulama 90’lı yıllarda DEP milletvekillerine yapıldı. Yaka paça milletvekilleri Meclis dışına çıkarıldı. Türkiye bunun faydasını değil zararını gördü. Bu tutumun devam etmesi halinde geçmişte yapılan yanlışın benzerini tekrarlamış oluruz.”

KENAN EVREN BİLE YAPMADI

Dua­yen Hu­kuk­çu Prof. Dr. Me­tin Gün­day de­mok­ra­tik ül­ke­ler­de cum­hur­baş­ka­nının yar­gı­ya ta­li­mat ve­re­me­ye­ce­ği­ni söy­le­di. Gün­day, “Bı­ra­kın ta­li­ma­tı yar­gı­ya ta­li­mat iz­le­ni­mi uyan­dı­ra­cak şe­kil­de be­yan­lar­da da­hi bu­lu­na­maz. Cum­hur­baş­ka­nı ya­sa­ma­ya da ta­li­mat ve­re­mez. Er­do­ğa­n’­ın yap­tı­ğı­nı 82 Ana­ya­sa­sı­’nın sa­hi­bi Ke­nan Ev­ren Pa­şa bi­le ya­ma­dı­” de­di.

KENDİSİNİ BAŞKAN SANIYOR

 Er­do­ğa­n’­ın söz­le­ri­nin di­rek­tif ola­rak al­gı­lan­dı­ğı­na dik­kat çe­ken Gün­day, “Sav­cı­lık ta­li­mat al­mış gi­bi gö­zü­kü­yor. Ara­dan 3 ay bi­le geç­me­den er­te­si gün iş­lem ya­pı­lı­yor. Bun­dan son­ra Mec­lis ta­li­mat al­mış mı onu gö­re­ce­ği­z” di­ye ko­nuş­tu.

Er­do­ğa­n’­ın tav­rı­nın si­ya­set, etik ve hu­kuk açı­sın­dan uy­gun ol­ma­dı­ğı­nı ak­ta­ran Gün­day şu ifa­de­le­ri kul­lan­dı: “Ken­di­si­ni dev­let baş­ka­nı ola­rak gö­rü­yor. Ke­nan Ev­ren bi­le bir iki de­fa Ba­kan­lar Ku­ru­lu­’nu top­la­mış­tı.”

ANINDA UYGULANDI

- Erdoğan, 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcı Muammer Akkaş için “Savcı efendi, seninle görülecek hesabımız var” ifadelerini kullandı. Kısa süre sonra Akkaş, Tekirdağ’a sürüldü.

- Erdoğan, yolsuzluk operasyonunu yapan polisleri kastederek “İnlerine girdik, gireceğiz” sözlerinin ardından gözaltındaki polisler tutuklandı.

- Erdoğan, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve polislerin tahliyesine karar veren hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik’le ilgili, “HSYK gerekeni yapacaktır” açıklaması yaptı. Erdoğan’ın sözleri üzerine toplanan HSYK iki hakimi görevden aldı. HSYK 2. Daire

Başkanı Mehmet Yılmaz ise Erdoğan’ın, “Bana göre geç kalmış bir toplantı” sözleri üzerine, “Kararımız geciktiği için özür dileriz” açıklaması yaptı.

- Karaca'nın tutuklanmasını savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Belki başka alınan da olacaktır" açıklamasının ardından bazı gazetecilerin ifadeleri alındı.

- Erdoğan’ın böcek davasıyla ilgili gözaltına alınan bazı şüphelilerin serbest kalmasının ardından, “Serbest kalanlara benim itirazım var” şeklinde açıklama yaptı. Erdoğan’ın açıklamasının ardından gözaltına alınan kişilerin tamamı sanık olarak aynı davada yargılandı.

- Erdoğan, böcek davasında  tutuklu polisler için “Yaptıkları yanına kâr kalmayacak. Bunun hesabını verecekler” ifadelerini kullandı. İki polis somut hiçbir delil olmadan 7 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim