• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 8 °C

Eski Baro Başkanı'ndan Genç Avukatlara Tavsiye: "Muhakkak Siyasete Girin"

Eski Baro Başkanı'ndan Genç Avukatlara Tavsiye: "Muhakkak Siyasete Girin"
Avukatlık stajını tamamlayan 15 genç avukat Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Salonu’nda düzenlenen törende Kocaeli Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe eşliğinde yemin ederek Kocaeli Barosu’na katıldı.

Kadrosuna her geçen gün yeni isimleri katan Kocaeli Barosu, dün düzenlenen törende 15 genç avukatı daha aralarına kattı. Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra yaklaşık iki yıl süren stajyerlik dönemini başarıyla tamamlayan 15 avukat adayı, Kocaeli Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe’nin eşliğinde Avukatlık Yemini ederek Avukatlık Ruhsatı’na kavuştu. Yemin törenine Kocaeli Barosu’nun eski başkanlarından Cumhur Arıkan, Cengiz Sarıbay, Kocaeli Baro yönetiminden isimler ve yemin eden avukatların aileleri katılım gösterdi.

KUVVETLET AYRILIĞI İLKESİ VURGUSU

Toplu yemin töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe, “insanlığın ve çağdaş toplumların ulaştığı en ideal sistem çoğulcu ve katılımcı demokrasidir. Çağdaş, çoğulcu, katılımcı demokrasi bir denge uzlaşma rejimi olduğu gibi hem bir yönetim biçimi hem de kamusal alandan özel alana kadar uzanan ve bütün bu alanları etkileyen, değiştiren ve dönüştüren bir yaşam biçimidir. Hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığının olmadığı ülkelerde çağdaş demokrasiden söz edilemez. Kuvvetler ayrılığı ilkesiyle demokrasi, keyfiliği önlemeyi, siyasi iktidarı hukuk ile bağlamayı sağlar” ifadelerini kullandı.

“HUKUK DEVLETİ İLKESİ RAFA KALDIRILDI”

Av. Gökçe, “Tarih siyasetin doğasından kaynaklanan nedenlerle hiçbir siyasi iktidarın yargıya karşı saygılı, ölçülü, mesafeli ve duyarlı olmadığını göstermektedir. Yargı hep icraatı engelleyen bir ayak bağı gibi algılanmıştır. Oysa ki kuvvetler ayrılığı ilkesi gereği denetleme ve dengeleme işlevini gören yargı, aynı zamanda bireylerin hak ve özgürlüklerini koruyan, gözeten ve güvence altına alan tek güçtür. Özellikle son yıllarda parlamenter sistemdeki bu denge sürekli yargı aleyhine değiştirilmiş ve hukuk devleti ilkesi adeta rafa kaldırılmış duruma getirilmiştir” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK”

Yargının Yargı, yürütmenin bir organı gibi algılanmakta ve onların talimatları doğrultusunda çalıştırılmakta olduğuna dikkat çeken Gökçe, “Bu süreç boyunca kamuoyunca bilinen pek çok davada verilen kararlar, toplumun vicdanını tatmin etmemiştir. Bu kararlar yargıya olan güveni ciddi oranda sarsmıştır. Cumhuriyet tarihi boynuca yargının yanlış veya hatalı verdiği kararlar olmuştu ancak yargı kararlarının uygulanmadığı bir dönem hiç olmamıştı. Özellikle İdare Mahkemeleri Kararları ve Danıştay kararları ülkemizde idare tarafından uygulanmamaya başlanmıştır” şeklinde konuştu.

GENÇLERE NASİHATLERDE BULUNDU

Konuşmasının devamında yemin ederek mesleğe ilk adımını atacak olan avukatlara seslenen Gökçe, “Öncelikle sizleri kutluyor ve tebrik ediyorum. Sizlerin avukatlık mesleğini edeceğiniz yemine her zaman bağlı kalarak ve avukatlık mesleğini kurallarına bağlı mesleki dayanışma ilkelerine uygun olarak yapacağınıza inanıyorum. Mesleğinizi yaparken şimdiki bilgilerinizle yetinmeyip, her zaman kendinizi yenilemek ve geliştirmek zorunda olduğunuzu hiçbir zaman unutmayın. İyi bir avukat her zaman analitik düşünür, yaratıcı olur, sürekli araştırır, güçlü bir iletişimi olur, azimlidir, etkili konuşur, sürekli eğitim alır, yazı ve konuşma dilinde mükemmeldir ve her şeyden önce mütevazidir. Unutmayın ki kişisel ve mesleki itibar avukatın en önemli sermayesidir ve her ne pahasına olursa olsun korunmalıdır” dedi. Konuşmanın ardından avukat adayları yemin ederek avukatlık ruhsatlarını teslim aldı.

“MUHAKKAK SİYASETE GİRİN”

Stajyeri Av. Pınar Çidem’e avukatlık cüppesini giydirmek üzere sahneye çıkan Kocaeli Barosu eski başkanı ve CHP Kocaeli İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay genç meslektaşlarına seslenerek, “Avukatlık konuşan bir meslektir. Konuşacaksınız, susmayacaksınız. Unutmayın ki siz konuşmazsanız başkaları konuşur. Bunun yanında bu meslekte asıl miras çevrenizdir. Çevrenizi genişletmeye çalışın. Bunun da yolu siyasetten geçer. Hangi parti olursa olsun muhakkak siyasete girin ve aktif görev alın. Hangi görüşe yakınsanız o oluşumun içerisinde yer alın ama siyasetin içerisinde bir şekilde olmaya dikkat edin bu çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Kocaeli Barosu’na katılan avukatların isimleri şöyle :

Merve Özyılmaz

Emine Cengiz

Engin Kolat

Ayşen Demirtakan

Osman Can Ayaz

Betül Denizeri

Pınar Çidem

Selim Ordu

Berna Güner

Enes Arda

Ali Ata

Pınar Sevici

Sümeyye Temizel

Orkun Utkubaş

Hatice Nihan Uslu

KAYNAK: Hilal GÜDÜCÜ / KOCAELİ GAZETESİ

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim