• BIST 102.831
 • Altın 197,994
 • Dolar 4,7202
 • Euro 5,5094
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 24 °C

ETKİN PİŞMANLIK ÖNERİSİ

Prof. Dr. Ersan ŞEN

Birincisi; TCK m.221’in, silahlı örgüt suçunu tanımlayan TCK m.314 ve dolayısıyla terör suçlarında uygulanabilip uygulanamayacağıdır. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun mutlak terör suçlarını tanımlayan 3. maddesine göre; TCK m.314 her durumda bir terör suçudur.

TCK m.314/3’e göre, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçuna ilişkin diğer hükümler bu suç açısından aynen uygulanır”. Kanun koyucunun anlam, irade ve taşıdığı amaçtan hareketle, TCK m.314 yönünden TCK m.221’in tatbiki gerekir. Çünkü TCK m.221’de düzenlenen etkin pişmanlık hali, tam olarak m.220’ye bağlıdır ve bu bağlılık da TCK m.314/3’de yer alan “örgüt kurma suçuna ilişkin diğer hükümler” ibaresiyle anlam bulmaktadır. Bu tespit, “suçta ve cezada kanunilik” prensibine de uygundur. Nitekim Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin 13.06.2006 gün, 2006/470 E. ve 2006/1484 K. sayılı kararı ile 08.11.2006 gün, 2006/2761 E. ve 2006/6066 K. sayılı kararlarında da benzer yönde, yani TCK m.221’in TCK m.314’de de uygulanabileceği ifade edilmiştir. Yargıtay 9. Ceza Dairesi gerekçesinde, TCK m.221’in uygulanabilmesi için silahlı örgüt tarafından amaç suçun işlenmemiş ya da işlenmesine kalkışılmamış olması gerektiğine ilişkin bir koşul öngörülmediğine yer verilmiştir.

Belirtmeliyiz ki TCK m.221; TCK m.314 bakımından uygulanırken, terör örgütünün amaç veya faaliyetleri kapsamında Devletin güvenliğine, Anayasa ile kurulu düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlarda uygulanamayacağı, bu konuda yasal düzenleme yapılması gerektiği ileri sürülebilir. Bu düşünceye katılmamaktayız. TCK m.314’de tanımlanan örgüt suçu, bu maddenin birinci fıkrası nedeniyle terör örgütü kapsamında işlenen amaç ve faaliyet suçlarını kapsar.

TCK m.221 ile ilgili ikinci mesele ise, madde incelendiğinde etkin pişmanlığın sadece suç örgütü suçu yönünden getirildiği, fakat suç örgütü faaliyeti çerçevesinde işlenen amaç suçların ortaya çıkarılmasına ve faillerinin yakalanmasına yardımcı olan, suç örgütünün amaç suçlarına katılmaktan dolayı pişmanlık duyan faillerinin ve fiillerinin etkin pişmanlık kapsamına alınmadığı görülmektedir.

Kanaatimizce; karmaşık bir yapıya sahip suç örgütlerinin ortaya çıkarılmasının yanında, bu örgütlerce işlenen ve cezası suç örgütü fiiline göre çok daha ağır olan amaç suçlar ile faillerinin ortaya çıkarılmasında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanılmalı, soruşturma ve yerel mahkeme aşamaları ile sınırlı olmak üzere etkin pişmanlık gösteren faille uzlaşma usulü kabul edilmelidir. Elbette bu yöntem; örgütün yapısı ve faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili elverişli ve somut bilgilerin verilmesi karşılığında kullanılmalı, amaç suçları ve asıl failleri, yani örgütün kurucusu, yöneticisi, müşterek failleri ile azmettiricilerini ortaya koymalı, bunlardan uzak genel anlatımlara ve suçlamalara itibar edilmemelidir. Bu usul, suçun azmettiricisinin tespitinin sağlanması amacıyla yardımda bulunan fail veya diğer suç ortağına yapılacak indirim tipinde olabilir.

Bir başka ifadeyle, amaç suçun ortaya çıkmasına yardımcı olan ve etkin pişmanlık gösteren fail hakkında tam bir cezasızlık değilse de ceza indirimi tatbiki yoluna gidilebilir. Hatta örgütün işlediği amaç veya faaliyet suçuna müşterek fail derecesinde katılmayan ve sadece yardım eden örgüt mensubuna veya mensubu olmadığı halde suça yardım eden kişiye, verdiği bilgi ve ulaşılan delillerin maddi hakikate ve adalete ulaşma katkısına göre tam cezasızlık da öngörülebilir.

Etkin pişmanlık ve pazarlığın gündeme gelebilmesi için, bu yöntemin kullanılması suretiyle suçun ortaya çıkarılması ve failine ulaşılıp cezalandırılması gerekir. Suçun ve faillerinin ortaya çıkarılmasında herhangi bir katkısı olmayan ve hükme de katkı sağlamayan beyanlardan dolayı cezasızlık hali gündeme gelemez.

TCK m.38/3’de suça azmettirenin ortaya çıkarılması, TCK m.192’de uyuşturucu madde ticaretine karışanlara ulaşılması ve TCK m.221’de de suç örgütünün dağıtılması veya mensuplarının yakalanmasına yardımcı olma ile ilgili hükümler olduğu görülmektedir.

Terörle Mücadele Kanunu’na ek bir madde olarak “Etkin pişmanlık” önerisi

“Türk Ceza Kanunu’nun İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar ve toplu işlenen suçlarda; suça yardım eden veya suça iştirak etmemekle birlikte yardım ve yataklık eden veya örgüt kapsamında işlenen suçlarda örgütün kurucusu veya yöneticisi olmayıp yalnızca üyesi veya üyesi olmadığı örgüt adına suç işleyen veya suç için örgüte yardım ve yataklıkta bulunan kimse gönüllü olarak, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce suç ortaklarını, örgütün kurucusunun veya yöneticisinin bulunduğu yeri ve durumu haber vererek yakalanmasını ve suçun ortaya çıkarılmasını sağlar veya kolaylaştırır veya örgütün dağılmasını, mensuplarının yakalanmasını ve örgütün amaç veya faaliyet suçlarının ortaya çıkarılıp failinin yakalanmasını sağlamaya elverişli bilgi verirse cezalandırılmaz.

Suçların haber alınmasından sonra yukarıda yer alan suçların meydana çıkmasına, fail ve diğer suç ortakları ile suç örgütü kurucusunun veya yöneticisinin yakalanmasına hizmet ve yardım eden kişi hakkında verilecek cezanın yarısı indirilir.

Yukarıda yer alan hükümler, ülke genelinde faaliyette bulunan bir örgütün parçalarını oluşturan alt örgütlere mensup olanlar hakkında da uygulanır.

Türk Ceza Kanunu’nun 221. maddesi ile 314. maddesinin üçüncü fıkrası saklıdır”.

Not: Yukarıda yer alan önerinin birinci fıkrasında öngörülen cezasızlık yerine, cezanın dörtte üçü veya ağırlaştırılmış müebbet veya müebbet hapis cezasının yerine önemli bir indirim de öngörülebilir. Buna göre maddenin ikinci fıkrasında yer alan indirim revize edilebilir.  

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim