• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C

Faili Meçhullerin Üstü Bir Bir Kapatılıyor!

Faili Meçhullerin Üstü Bir Bir Kapatılıyor!
Türkiye'de yargıya güven azaldı. Soruşturma ve davalar yön değiştiriyor. Soruşturmaları yürüten savcılar değiştirilerek dosyalar, atanan yeni savcılar aracılığıyla kapatılıyor...

Özgür Düşünce'den Bilal Şahin'in haberine göre, benzer durum, davalar için de geçerli. Birçok önemli soruşturma ve dava son dönemde yapılan müdahalelerle kapatıldı, karartıldı veya sürüncemede bırakıldı...

REYHANLI'NIN PERDE ARKASI KARANLIK

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013'te 53 kişinin hayatını kaybettiği iki ayrı bombalı saldırıyla ilgili 33 kişi yargılanıyor. Güvenlik nedeniyle Ankara'ya nakledilen davada perde arkası hala aralanamadı. Silah TIR'ları soruşturmasından tutuklu yargılanan savcı Özcan Şişman, "MİT'in Reyhanlı saldırısını bildiğini ancak Emniyet'ten sakladığını" açıklamıştı.

SORUMLULARA YARGILAMA iZNi YOK

Manisa'nın Soma ilçesinde Soma Kömürleri AŞ tarafından işletilen ocakta 13 Mayıs 2014'te 15.00 sıralarında başlayan yangında 301 madenci hayatını kaybetmiş, 162 işçi sağ kurtarılmıştı. Olay sonrası başlatılan soruşturmada 6'sı tutuklu 46 şüpheli yargılanıyor. Hükümet, sorumluluğu olan ve işletmeye olumlu raporu veren kamu görevlililerinin yargılanmasına izin vermedi.

ZEHiR VAR ZEHiRLENME YOK

Ankara Cumhuriyet Savcılığı, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın şüpheli ölümüyle ilgili oğlu Ahmet Özal'ın suç duyurusu üzerine 2010 yılında soruşturma başlattı. Soruşturma Savcısı Kemal Çetin, Özal'ın mezarını açtırarak ölüm nedeninin tespitine karar verdi.

ÖZAL BİZİ AFFETSİN

Adli Tıp, Özal'ın iç organları ve beyin dokusu üzerinde yaptığı incelemenin ardından skandal bir rapora imza attı. Raporda, ‘zehir var ama zehirlenme yok' denildi. Aynı rapora göre Özal'ın ölümünün kalp krizinden dolayı olmadığı da kesindi. İddianameyi hazırlayan savcı, davanın tek sanığı Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında müebbet talep etti. Ancak 17 Aralık'tan sonra atanan yeni savcı, ‘delil yok' diyerek dosyanın kapatılmasını istedi. Mahkeme de talebi kabul etti ve Özal dosyası yine sırlarla kapandı. Savcının takipsizlik kararına yazdığı “Özal bizi affetsin” ifadesi kayıtlara geçti.

BOĞAZLARKEN YAKALANDILAR YiNE DE SERBEST KALDILAR

Malatya'da 2007'de İncil basımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel boğazları kesilerek öldürüldü. Zanlılardan Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Abuzer Yıldırım olay yerinde yakalandı. Kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın, tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. cinayetleri işleyenler olay yerinde yakalanmasına ve suçlarını itiraf etmesine ve bağlantılarının tespit edilmesine rağmen tüm sanıkların tahliye edildi. Haziran'dan bu yana davada 4 savcı değişti.

SAVCILAR GiTTi RÜŞVET SIFIRLANDI

17 Aralık 2013'te İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ve Mali Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından üç bakan çocuğunun da olduğu kişiler hakkında “rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kaçakçılık” iddiasıyla operasyon düzenledi. Operasyonu yönetenler ertesi gün görevden alındı. Dosyaya bakan savcılar değiştirildi. Operasyonun yıl dönümünde 53 şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına hükmedilerek dosyaya takipsizlik verildi. 4 eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmesi AKP oylarıyla reddedildi.

YOLSUZLUĞA DEĞiL YAKALAYANA DAVA

17 Aralık operasyonundan bir hafta sonra ikinci bir yolsuzluk soruşturması ortaya çıktı. Bir iş adamının hükümete yakın bir vakfa yaptığı yüklü bağış karşılığında bazı projelerine ruhsat izni aldığı belirlendi. ATV-Sabah Turkuvaz medya grubu alınırken devlet ihalesi karşılığında işadamlarından 600 milyon dolar toplanarak havuz oluşturulduğu iddiaları yer aldı. 25 Aralık oeprasyonu savcı talimatına rağmen emniyet tarafından gerçekleştirilmedi. Bu dosyada da savcı değiştirildi. Yeni savcılar 96 şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Operasyonlarda görev alanlar darbeye teşebbüsle yargılanıyor.

DiNK DOSYASINA 7. SAVCI

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesiyle ilgili soruşturmada 6 savcı değişti. Dosyanın son savcısı Gökalp Kökçü'nün, cinayette ihmali olan ve Emniyet İstihbarat dairesi Başkanı Engin Dinç'in de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında hazırladığı iddianame iki kez geri çevrildi. Kökçü, direnerek iddianemeyi aynen geri gönderdi. Dava açıldı ancak savcı Gökalp Kökçü de kısa süre sonra görevden alındı. Dink dosyası 7. savcısını bekliyor.

ASELSAN SORUŞTURMASINA SAVCI DAYANMIYOR

ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen, 2006 yılında Ankara'da otomobilinde ölü olarak bulundu. Sincan Cumhuriyet Savcısı Hasan Aykaç, intihar diyerek ‘kovuşturmaya yer olmadığına' karar verdi. Ocak 2007'de ASELSAN mühendisleri Evrim Yançeken ve Alim Ünsem Ünal'ın bir hafta arayla intihar haberleri gelince cinayet şüphesi yeniden göndeme geldi. Ardından Burhanettin Volkan ve Zafer Oluk da bu süreçte şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında ortaya çıkan deliller üzerine dosya yeniden açıldı. Hüseyin Başbilen'in otopsisi yeniden yapıldı. Adli Tıp Raporu'nda 3 üye ‘cinayet' derken, 5 üye ‘intihar' dedi. Önemli aşama kaydeden Savcı Murat Demir soruşturmadan alınarak önce Sincan, ardından Konya'ya tayin edildi. ASELSAN'daki ölümlere bakan savcılar geçen süreçte toplam 8 kez değişti.

ASKERi CASUSLUK KUMPASA DÖNDÜ

İzmir'de aralarında Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Veysel K.'nın da bulunduğu 88'i tutuklu 357 sanık hakkında "gizli belge ve belge bulundurma" soruşturması başlatıldı. Soruşturmada devletin gizli bilgilerinin fuhuş ve şantaj yoluyla elde edildiği ortaya çıktı. Siyasi zeminin değişmesiyle bu sefer de soruşturmayı yürütenler aleyhine dava açıldı. 36 kişi gözaltına alındı, 17 kişi tutuklandı.

TAKiPSiZLiK VERENE TERFi

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 arkadaşının hayatını kaybettiği şüpheli helikopter kazası 25 Mart 2009 tarihinde yaşandı. Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada neredeyse 2,5 yıl boyunca hiçbir gelişme kaydedilmedi. Devlet Denetleme Kurumu'nun (DDK) raporunun ardından 11'i muvazzaf asker 16 kişi gözaltına alındı. 4'ü muvazzaf 7 şüpheli 2 Ekim 2011'de, ‘suç delillerini karartmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, helikoptere ait cihazların çalınmasına iştirak etmek ve sahte tutanak düzenlemek' suçlarından tutuklandı. 18 Kasım 2011'de teknisyenin de tutuklanmasıyla sayı 8'e yükseldi. Ancak AK Parti iktidarı tarafından çıkarılan 3. yargı paketleriyle davanın bütün sanıkları serbest bırakıldı.

BAŞSAVCI OLDU

Özel Yetkili Mahkemeler'in (ÖYM) kaldırmasının ardından, Muhsin Yazıcıoğlu soruşturması da Malatya'dan alınarak Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcısı Habib Korkmaz'a verildi. Takipsizlik kararı veren Korkmaz, Çorlu Başsavcılığı'na terfi ettirildi.

BELGELER GÖNDERiLMEDi

1992'de Diyarbakır‘da gerçekleşen Musa Anter cinayetine ilişkin dava zaman aşımına günler kala, 5 Temmuz 2013'te açıldı. Ancak dava ilerlemiyor. Tek tutuklu sanık Hamit Yıldırım. Emniyet, Jandarma ve MİT mahkemenin istediği belge ve bilgileri henüz teslim etmediği için davada ilerleme sağlanamıyor.

USULSÜZLÜK RAYINDA

Ankara Başsavcılığı, Devlet Demiryolları'nın yaklaşık 210 milyon TL'lik iki ayrı ihalesine fesat karıştırıldığı ve rüşvet alındığı iddiasıyla TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın da aralarında bulunduğu 52 kişinin içinde olduğu soruşturma, takipsizlik kararıyla sonuçlandı.

ROBOSKİ'YE TAKİPSİZLİK

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, 28 Aralık 2011'de Şırnak'ın Uludere ilçesi güney sınırında 34 kişinin ölümüyle ilgili ihmal iddiaları üzerine yürütülen soruşturmada 5 şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına krar verdi. Askeri savcılık kararında "TSK personeli, TBMM ve Bakanlar Kurulu kararı çerçevesinde kanunun emrini icra etmişlerdir" dedi.

iŞKENCEYE CEZA YOK

12 Eylül darbesiyle ilgili ana davada Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya yargılandı. Yargılama sürerken ikisi de hayatını kaybetti. Ancak 12 Eylül döneminde görev alan diğer kamu görevlilerine dokunulmadı. İşkence mağdurlarının yaptığı şikayetler, suçun 2004'ten önceki yasaya göre zaman aşımına tabi olduğu belirtilerek takipsizlik kararı verildi.

33 ER SORUŞTURMASI ASKERE HAVALE

PKK tarafından 1993'te kurşuna dizilen 33 er soruşturması da son süreçte akamete uğradı. Dava dosyasına bakan Savcı Osman Coşkun'un görevden alınmasının ardından 33 er soruşturması da kapatıldı. Bir bölümü Bingöl'e, bir bölümü Elazığ'a gönderilen dasyada, iki ildeki savcılığın da görevsizlik kararı vererek dosyayı askeri savcılığa gönderdiği belirlendi.

FAiLi MEÇHUL BERAAT

Faili meçhul cinayetleri araştıran savcılara verilen ifadeler doğrultusunda Mart 2009'da Cizre'de kazı yapıldı. Çok sayıda insan kemiği bulundu. Bunun üzerine aralarında dönemin Kayseri Jandarma Komutanı Albay Cemal Temiöz'ün olduğu 7 kişi tutuklandı. Böylece bölgedeki ilk Faili meçhul davası başlamış oldu. Savcı, 20 kişinin ölümünden bütün sanıkları sorumlu tuttu; Temizöz hakkında 9 kez müebbet talep etti. Tanık ifadelerine, delillere ve itirafçı beyanlarına rağmen Cemal Temizöz ve korucubaşı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunuduğu tüm sanıklar geçtiğimiz yıl beraat etti.

BEYAZ TOROS CiNAYETLERi

Güneydoğu'nun karanlık dönemi olarak tarihe geçen 1992-1996 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayet ve kayıp olayları ile ilgili ilk soruşturmalar 2008 yılında başladı. 300'den fazla mağdur ve tanık dinlendi. 2014 yılında faili meçhul cinayet dava ve soruşturmalarını yürüten savcıların tamamı görevden alındı. Davalar daha sonra ‘güvenlik gerekçesi'yle batı illerine nakledildi, soruşturması devam eden dosyalar ise dava açma aşamasına getirilmedi.

LiCE DAVASI iKi KEZ SÜRÜLDÜ

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1993'te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın dahil 16 kişinin ölümüyle ilgili soruşturma da sonuçlanamadı. Askerlerin yargılandığı dava önce Eskişehir'e, oradan da İzmir'e nakledildi.

GÖZALTINDA ÖLÜME DAVA YOK

1996 yılında Şırnak Güçlükonak'a bağlı Çevrimli ve Yatağan köylerinden gözaltına alınan ve ardından cesedi bulunan 11 korucunun failleri tespit edilemedi. Olayın ardından Genelkurmay Başkanlığı askeri helikopterle gazetecileri Güçlükonak'a götürdü ve katliamı PKK'nın yaptığını açıkladı. Emekli Yüzbaşı Özcan Tozlu, 2010 yılında 11 köylüyü askerlerin yakarak öldürdüğünü açıkladı. Katliamla ilgili dava açılmazken, sorumluların bulunmasını isteyen insan hakları savunucuları yargılandı. Öldürülenlerin yakınlarının Temmuz 1996'da yaptıkları başvuruda ise AİHM Türkiye'yi mahkûm etti.

BALYOZ'A BERAAT

Balyoz Harekât Planı iddialara göre dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın liderliğinde, darbe zeminini hazırlama amaçlı “Çarşaf”, “Sakal”, “Suga” ve “Oraj” kod adlı eylem planlarından oluşuyordu. 2010'da açılan dava 2012'de karara bağlandı. Sanıklar 15 ila 20 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldı. Yargıtay 9. Dairesi, 9 Ekim 2013 tarihinde verdiği kararda cezaları onadı.

AYM'DEN HAK İHLALİ KARARI

Anayasa Mahkemesi, 230 Balyoz davası sanığının başvurusu üzerine 18 Haziran 2014'te verdiği kararda dijital veriler ve sanık dinlenilmesiyle ilgili konularda haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti de 19 Haziran 2014'te Balyoz davasından tutuklu 230 sanığın tümünün tahliye edilmesine karar verdi. Mahkeme Nisan 2015'te de beraat kararı verdi.

13 MÜEBBETLE YARGILANIRKEN TERFi ETTi

Mardin'in Derik ilçesinde 1993-1994 yılları arasında 13 köylünün faili meçhul bir şekilde öldürülmesinin sorumlusu olarak yargılanan Tuğgeneral Musa Çitil, Ankara Bölge Jandarma Komutanı olarak yargılanırken 2015'te terfi ettirilerek tümgeneral yapıldı. Ardından Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı görevine atandı. Çitil, tutuksuz yargılandığı Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde beraat etti.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim