• BIST 101.559
 • Altın 201,708
 • Dolar 4,8444
 • Euro 5,6702
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 26 °C

Fazla Mesai Alacağı, Çıraklık Dönemindeki Çalışmalar

Fazla Mesai Alacağı, Çıraklık Dönemindeki Çalışmalar
Yargıtay 7. Hukuk Dairesi kararı.

YARGITAY 7. Hukuk Dairesi 
ESAS: 2015/346
KARAR: 2015/23408

Taraflar arasındaki alacak davasının yapılan yargılaması sonunda; hüküm süresi içinde duruşmalı olarak davalı vekili tarafından temyiz edilmiş ise de; HUMK'nun 438.maddesi gereğince duruşma isteğinin miktardan reddine ve incelemenin evrak üzerinde yapılmasına karar verildikten sonra dosya incelendi, gereği görüşüldü:

1-Dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazlarının reddine,

2-Davacı vekili; iş sözleşmesinin davalı tarafça haklı bir sebebe dayanmaksızın feshedildiğini belirterek bir kısım işçilik alacaklarının hüküm altına alınmasını talep etmiştir.

Davalı vekili, davacının sözleşmesinin askıya alındığını, işverenden bir alacağı bulunmadığını beyanla davanın reddini savunmuştur.
Mahkemece toplanan deliller ve bilirkişi raporuna dayanılarak davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir.

Davacı işçinin fazla çalışma ücretine hak kazanıp kazanmadığı hususu uyuşmazlık konusudur.

Fazla çalışma yaptığını iddia eden işçi bu iddiasını ispatlamalıdır.İşçinin imzasını taşıyan bordroların sahteliği ortaya konmadıkça bu bordrolardaki fazla çalışma karşılığının ödendiği kabul edilir.İşyerine giriş çıkış kayıtları vb. belgeler fazla çalışmayı ispat vasıtasıdır.Yazılı belge bulunmaması halinde ise tanık anlatımlarına göre değerlendirme yapılması gerekir.

Bordrolardaki imzanın davacıya ait olduğunun anlaşılması halinde ilgili bordronun kapsadığı ay ile ilgili davacının fazla çalışma ücretini aldığı kabul edilmelidir.Eğer bordrolar ihtirazi kayıt konulmak suretiyle imzalanmışsa bordroda belirtilenden daha fazla süre ile çalıştığını davacı taraf her türlü delil ile ispatlayabilir.

Dosya kapsamına göre; davacının çalışma döneminin bir kısmında çıraklık eğitimi aldığı anlaşılmaktadır. Tanık anlatımları,SGK belgeleri, çıraklık eğitimine dair evrak ve davacının eğitime başvuru dilekçesi nazara alındığında; davacının çırak olduğunun iddia edildiği dönemde de, işin ve çalışmanın niteliğinin değişmediği,davacının işçi olarak İş Kanunun kapsamında çalıştığının kabulü doğru ise de, bu dönemdeki çalışma düzeni fazla mesai alacağının hesaplanması bakımından önem arzetmektedir.Bu nedenle eğitim kurumundan davacının devam çizelgeleri vs belge getirtilerek,ilgili belge ve dosya kapsamı birlikte değerlendirilerek fazla mesai alacağı hesaplanmalıdır. Eksik araştırma ile karra verilmesi hatalıdır.

3-Dava dilekçesinde 10.000,00 TL fazla mesai alacağı talep edilmiştir.Bilirkişi tarafından hesaplanan tutar taktiri indirim yapılmadan önce dahi talep edilen tutarın altında kalmaktadır. Şu halde davalı lehine vekalet ücretine hükmedilmemesi hatalı olmuştur.

SONUÇ: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı nedenle BOZULMASINA, temyiz harcının istek halinde davacıya iadesine, 26/11/2015 gününde oybirliğiyle karar verildi.

www.kararara.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim